Cytozyna – czym jest i w jaki sposób wspomaga walkę z paleniem?

6 kwietnia 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Bardzo łatwo jest wpaść w szpony nałogu. Nawet, jeśli początkowo wydaje nam się, że to przecież „tylko jeden papieros dziennie”lub, gdy palimy tylko w określonych okolicznościach (stresujące sytuacje, imprezy itp.). Wyjście z nałogu jest znacznie trudniejsze, ale jak najbardziej możliwe. Jak rzucić palenie? Czy warto się czymś wspomagać w procesie wychodzenia z nałogu? Podpowiadamy w poniższym artykule.

cytyzyna

Cytyzyna – twój sprzymierzeniec w rzucaniu palenia

Co ma wspólnego tajemniczo brzmiąca nazwa z rzucaniem palenia? Otóż cytyzyna to organiczny związek chemiczny (alkaloid), który oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy podobnie jak nikotyna. Związek ten pozyskuje się na przykład z nasion złotokapu, rośliny wykorzystywanej przed laty w medycynie ludowej. Jako ciekawostkę można natomiast przywołać fakt, że w czasie wojny susz ze złotokapu zastępował niemieckim żołnierzom tytoń. Poczynione obserwacje pozwoliły wysnuć jednoznaczny wniosek: cytyzyna jest pomocna w rzucaniu palenia. Co istotne – substancja ta nie powoduje tak dużego wzrostu poziomu dopaminy (hormon nagrody), co sprawia, że nie przyczynia się do powstania uzależnienia. Podsumowując: pozyskiwany z nasion złotokapu związek – znajdujący się na przykład w tabletkach Recigar – skutecznie zaspokaja głód nikotynowy, eliminując jednocześnie uzależnienie.

Czym różni się rzucanie palenia za pomocą cytyzyny od nikotynowej terapii zastępczej?

Nikotynowa terapia zastępcza polega na podawaniu dawek nikotyny, które mają wspomóc proces rzucania palenia poprzez łagodzenie objawów odstawienia nikotyny. Z kolei preparaty, zawierające cytyzynę, powodują zmniejszenie efektu, jaki wywoływała nikotyna w organizmie (a który to efekt powodował uzależnienie i wzmagał nawyk palenia). Chodzi o receptory, z którymi związek ten się łączy. Poprzez znacznie silniejsze oddziaływanie wypiera wpływ nikotyny na te same receptory; tym samym dochodzi do zablokowania mechanizmów, wyzwalających uzależnienie.

Kiedy rozpocząć terapię antynikotynową?

Terapię antynikotynową można rozpocząć w dowolnym momencie. Nikotynizm to niezwykle podstępny nałóg, który niesie za sobą przykre skutki – od tak prozaicznych jak nieświeży oddech czy zabarwienie paznokci aż po nowotwory czy przewlekłe choroby płuc. Skutki te są następstwem nie tyle działania samej nikotyny, co toksycznego wpływu dymu papierosowego. Niemniej to właśnie nikotyna odpowiada za uzależnienie. Nawet, jeżeli wydaje się, że wcale dużo nie palimy, to zawsze warto podjąć próbę, by całkowicie wyeliminować papierosy z naszego życia.