Menopauza to trudny czas nie tylko dla kobiet, ale dla całej rodziny
Menopauza to specyficzny okres w życiu kobiety, w którym zmienia się dosłownie wszystko. Spadek poziomu estrogenów prowadzi do wygaszania czynności jajników, a to z kolei rzutuje na pracę całego organizmu. Ale menopauza jest trudna nie tylko dla kobiety, ale i dla jej najbliższych.
Menopauza to czas, w którym kobieta wchodzi w nowy etap w życiu. Płodność maleje, a z czasem gaśnie, co jest związane z ustaniem miesiączkowania. Zmniejsza się poziom estrogenów w organizmie, co wpływa nie tylko na gospodarkę hormonalną, ale pociąga za sobą też szereg zmian fizycznych oraz psychicznych.
Trudny czas dla psychiki
W czasie menopauzy burza hormonalna odbija się również na kondycji psychicznej kobiety. Wiele pań skarży się w tym czasie na gorsze samopoczucie, odczuwa nieuzasadniony niepokój albo lęk. Pojawia się rozdrażnienie, płaczliwość, wybuchowość albo smutek. Wieczorami ciężko jest zasnąć, w nocy sen nie przynosi ulgi, zwłaszcza że często towarzyszą mu nocne poty. Te wszystkie zmiany i emocje są związane ze zmniejszającym się poziomem estrogenów w organizmie. I choć jest to oczywiste, wiedza ta wcale nie przynosi ulgi.
Na szczęście objawy te można łagodzić, zmieniając tryb życia, uprawiając sport, zdrowo się odżywiając. Wprowadzenie zdrowych nawyków, takich jak wieczorny spacer, wietrzenie sypialni przed snem lub wyciszanie się na 2 godziny przed pójściem do łóżka (z dobrą książką, świecą, relaksacyjną i spokojną muzyką lub ćwiczeniami oddechowymi), może ułatwić zasypianie i choć częściowo poprawić nocny wypoczynek. Dużą pomocą w czasie menopauzy są również które zawierają naturalne składniki, pozytywnie wpływające na samopoczucie i łagodzące objawy przekwitania.
Trudny czas dla rodziny
Menopauza jest trudnym okresem nie tylko dla kobiety, ale też dla całej jej rodziny. Wahania nastrojów, płaczliwość i rozchwianie emocjonalne mogą sprawiać, że relacje z bliskimi stają się bardziej napięte. Najlepszą receptą na poprawę atmosfery w domu jest po prostu szczerość. Gdy kobieta zdecyduje się porozmawiać z domownikami o tym, że w ostatnim czasie gorzej sypia, kiepsko się czuje i ma zły nastrój, bliscy udzielą jej wsparcia i staną się bardziej wyrozumiali. To ułatwi codzienne funkcjonowanie, pomoże też zrozumieć, że nie jesteśmy same ze swoimi odczuciami. Takie proste gesty i czynności mają ogromne znaczenie i mogą bardzo poprawić relacje z bliskimi.
„Wybacz, że nie obejrzę z Tobą tego filmu, ale źle spałam w nocy i chcę dziś odpocząć”, „Przepraszam, że nie byłam ostatnio dla Ciebie zbyt miła, ale samej ciężko mi ze sobą wytrzymać” – szczerość rodzi wyrozumiałość i akceptację drugiej osoby. Bardzo ważne jest, by nie zamykać się w sobie ze swoimi odczuciami, ale otwarcie o nich mówić. To działa w dwie strony – my czujemy się lepiej, wyrzucając z siebie trawiące nas lęki czy niepokoje, a bliscy zaczynają rozumieć, jakie są przyczyny naszego zachowania. Dzięki temu nie nawarstwiają się między nami niedopowiedzenia i konflikty.
Co mogą zrobić domownicy?
Dużym wsparciem w czasie menopauzy ze strony domowników może być zmiana trybu życia całej rodziny. Jeśli wszyscy w domu zaczną się zdrowiej odżywiać lub uprawiać sport, łatwiej uda się zmienić negatywne czy niezdrowe nawyki. Podjadanie chipsów w czasie oglądania serialu lub zajadanie się białym pieczywem z masłem, żółtym serem i ketchupem, kiedy my walczymy właśnie o to, by zrzucić kilka kilogramów i poprawić swoje samopoczucie, może mieć na nas destrukcyjny wpływ.
Dobrze wprowadzić w domu zdrowe nawyki. Wspólne śniadania (np. owsianki z orzechami, bakaliami, miodem, świeżymi owocami) czy zdrowe kolacje (ryby czy strączki, pieczywo z pastą warzywną lub hummusem) staną się nie tylko okazją do zmiany nawyków żywieniowych, ale też do tego, by spędzić razem więcej czasu w miłej atmosferze. Jedzenie zawsze wyzwala radość i staje się dobrą okazją do miłych pogawędek, na które często nie ma czasu w codziennej gonitwie. Dbajmy więc o to, by w planie dnia wyodrębnić czas na wspólny posiłek. To przynosi wiele korzyści i zacieśnia więzi w rodzinie.
Równie dobrym sposobem na poprawę samopoczucia są rodzinne wyjścia z domu. Wprowadzenie aktywnych weekendów, robienie sobie wycieczek pod miasto, do okolicznego lasu czy też ulubionego parku to świetny sposób na poprawę formy, a także atmosfery w domu. Towarzyszenie bliskiej osobie w takiej aktywności jest bardzo ważne, ponieważ jest wyraźnym wyrazem wsparcia i jedności. Kobiecie, która przechodzi menopauzę, pokazuje też, że może liczyć na swoich bliskich, że nie jest sama i nie powinna czuć się samotna czy odsunięta na boczny tor.
Podsumowując, menopauza jest trudnym czasem nie tylko dla kobiety, która ją przechodzi, ale też dla bliskich. Zmienność nastrojów, wybuchowość, płaczliwość sprawiają, że w rodzinie łatwiej mogą wystąpić napięcia i konflikty. Ważne, by być ze sobą szczerym, niczego nie ukrywać i jasno komunikować, co się z nami dzieje i dlaczego zachowujemy się w dany sposób. Wsparcie ze strony bliskich, a także wspólne spędzanie czasu przy zdrowych posiłkach czy aktywnościach na świeżym powietrzu mogą pomóc przetrwać czas menopauzy i pokazać mamie czy żonie, że nie jest sama i ma ze strony bliskich wsparcie w tym trudnym czasie.