3 sposoby na wzdęty brzuch, które warto zastosować!
Wzdęcia to dolegliwość, na którą skarży się nawet 30% Polaków. Choć nie jest bolesna, bywa kłopotliwa, irytująca oraz obniża komfort życia. Co zrobić, aby „pozbyć się” wzdętego brzucha?
Wzdęcia najczęściej określane są jako subiektywne uczucie rozdęcia jelit przez zwiększoną ilość gazów jelitowych, czemu towarzyszyć może powiększenie obwodu brzucha. Wzdęcia towarzyszą różnym chorobom przewodu pokarmowego, zarówno organicznym, jak i czynnościowym, mogą też być skutkiem określonej diety bogatej w pokarmy wzdymające czy też nietolerancję niektórych substancji, np. laktozy. Zapobieganie wzdęciom obejmuje m.in. unikanie spożywania pokarmów i napojów gazotwórczych, powolne jedzenie, unikanie połykania powietrza podczas spożywania posiłków. Co jednak zrobić, gdy do wzdęć już dojdzie?
Zioła na wzdęcia – po które herbatki ziołowe warto sięgnąć?
Pozbyciu się nadmiaru gazów jelitowych i zmniejszeniu wspomnianego rozdęcia jelit sprzyjają niektóre zioła o właściwościach wiatropędnych. W przypadku wzdęcia warto więc wypić napar z jednego z poniższych ziół:
– koper włoski – łagodzi wzdęcia, uczucie pełności, pomaga pozbyć się nadmiaru gazów i łagodzi towarzyszącą problemom trawiennym kolkę jelitową,
– mięta pieprzowa – wzmaga produkcję soku żołądkowego, wspomaga procesy trawienne, nie jest polecana osobom cierpiącym na chorobę wrzodową żołądka i inne choroby, w których zwiększona produkcja soku żołądkowego nie jest wskazana,
– napar ze świeżego imbiru,
– napar z bazylii (łyżka ziół na szklankę wody),
Oprócz herbatek ziołowych, warto włączyć do codziennej diety zioła i przyprawy wspomagające trawienie – zwłaszcza podczas przyrządzania posiłków zawierających składniki ciężkostrawne, gazotwórcze. Pośród ziół i przypraw, które sprzyjają łatwiejszemu trawieniu, przeciwdziałają wzdęciom i powstrzymują nadprodukcję gazów, należy wymienić cynamon, goździki, kurkumę, imbir, jałowiec, kardamon, majeranek, koper, kminek, bazylię, ziele angielskie. Tymianek z kolei hamuje procesy gnilne zachodzące w przewodzie pokarmowym3.
Ćwiczenia na wzdęcia
Odrobina ruchu, wysiłku fizycznego, wspomaga perystaltykę jelit. Osoby regularnie uprawiające sport czy po prostu aktywniejsze fizycznie , rzadziej cierpią z powodu wzdęć. Jednak nawet gdy już do wzdęć dojdzie, odrobina ruchu może pomóc w szybszym pozbyciu się tego problemu. Już sam spacer może wiele zdziałać, ale warto zapoznać się z kilkoma ćwiczeniami, które są wskazane po obfitym posiłku czy po prostu zjedzeniu pokarmów wzdymających. Dlaczego ćwiczenia mogą pomóc? Ponieważ często jedną z przyczyn wzdęć jest napięcie mięśni na odcinkach lędźwiowym i piersiowym kręgosłupa4.
Na poprawę motoryki jelit pozytywny wpływ mają wszelkie ćwiczenia rozciągające. Niektóre można wykonać nawet siedząc na krześle. W pozycji siedzącej (krzesło powinno stać tyłem do ściany) wyprostuj się, ugnij nogi w kolanach, pozostając jednocześnie w lekkim rozkroku. Następnie wykonuj skręty tułowia, starając się dotknąć dłońmi ściany. W pozycji w skręcie pozostań przez kilka sekund, po czym wykonaj skręt w drugą stronę.
Inne ćwiczenie wymaga pozycji w siadzie prostym podpartym. Wyprostowane nogi unieś w górę jak najwyżej – jeśli się da, wyżej niż głowa – i pozostań w takiej pozycji przynajmniej przez 30 sekund.
Kolejne ćwiczenie wymaga położenia się na brzuchu na płaskim i twardym podłożu – może to być materac do ćwiczeń czy karimata. Nogi złączone i proste, ręce ułożone wzdłuż tułowia, dłonie skierowane do góry. Rozluźnij ciało i napnij pośladki. Kieruj ręce w stronę stóp, mając ściągnięte łopatki. Pozostań w tej pozycji przez 30 sekund. Następnie rozluźnij ciało i połóż się z powrotem na podłodze. Powtórz ćwiczenie co najmniej kilkakrotnie5.
Preparaty na wzdęcia
Czasami ćwiczenia i naturalne sposoby nie wystarczą w walce ze wzdęciami, zwłaszcza gdy chcesz pozbyć się problemu możliwie szybko. Wówczas warto sięgnąć po preparaty na wzdęcia zawierające symetykon, jak np. wyrób medyczny Ulgix Wzdęcia. Symetykon w nim zawarty sprawia, że pęcherzyki gazów pękają, a ich zawartość wchłaniana jest przez ściany jelit bądź zostaje wydalana. Jest to jednocześnie składnik bezpieczny, nie działa drażniąco na ściany przewodu pokarmowego i nie wpływa na procesy trawienia6.
Skuteczne sposoby na wzdęcia, https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-pokarmowy/skuteczne-sposoby-na-wzdecia-aa-p125-qPHS-DFKX.html, dostęp 4.12.21.
U. Grochowska, Poradnik żywieniowy dla chorych na chorobę Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego, https://j-elita.org.pl/wp-content/uploads/2016/07/poradnik-zywieniowy-2016.pdf, s. 67–71; dostęp 6.01.22.
U. Grochowska, Poradnik żywieniowy dla chorych na chorobę Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego, https://j-elita.org.pl/wp-content/uploads/2016/07/poradnik-zywieniowy-2016.pdf, s. 67–71; dostęp 6.01.22.
Jak sobie radzić ze wzdętym brzuchem? Najlepsze ćwiczenia na wzdęcia, https://kobieta.wp.pl/jak-sobie-radzic-ze-wzdetym-brzuchem-najlepsze-cwiczenia-na-wzdecia-6297279461529217a, dostęp 4.12.21.
Jak sobie radzić ze wzdętym brzuchem? Najlepsze ćwiczenia na wzdęcia, https://kobieta.wp.pl/jak-sobie-radzic-ze-wzdetym-brzuchem-najlepsze-cwiczenia-na-wzdecia-6297279461529217a, dostęp 4.12.21.
Simetykon, https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=747, dostęp 4.12.21