Na cenę leku przeciwbólowego wpływa wiele czynników. Duże znaczenie ma między innymi marża ustalana przez apteki. Warto zdawać sobie sprawę, że zawsze istnieje możliwość kupienia tańszego preparatu. Zobacz, ile kosztują leki przeciwbólowe.
Cena leków przeciwbólowych
Ceny leków przeciwbólowych są zależne od kilku czynników. Preparaty sprzedawane bez recepty nie podlegają regulacjom prawnym w tym zakresie. Dlatego są kształtowane przez tzw. wolny rynek. W efekcie koszty zakupu mogą się znacznie różnić w zależności od miejsca nabycia.
Cena leków przeciwbólowych różni się między poszczególnymi aptekami. Ponadto wpływa na nią też to, czy preparaty są dystrybuowane przez podmioty pozaapteczne. W drugim przypadku zwykle są one znacznie wyższe, co może wynikać m.in. ze zwiększonej dostępności, ale też wysokiej marży.
Mimo to cena leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty zwykle nie jest wysoka. Opakowanie, które zawiera 10 kapsułek lub 10 tabletek, można nabyć w granicach 8–15 złotych. Opłaca się kupować większe produkty, ponieważ w takich przypadkach zwykle trzeba ponieść mniejsze koszty (w przeliczeniu na jedną kapsułkę lub tabletkę).
Jak znaleźć tani lek przeciwbólowy?
Przede wszystkim warto przejrzeć ceny leków przeciwbólowych w kilku aptekach. Większość z nich ma swoje strony internetowe. Dostępne są także darmowe porównywarki. Wystarczy wpisać w nich nazwę interesującego leku, a system pokaże jego cenę w kilku znanych aptekach.
Warto też zrezygnować z kupowania leków przeciwbólowych poza apteką. Różne raporty wskazują, że cena w takich miejscach jest o kilka złotych wyższa. Należy takie zakupy ograniczyć tylko do niespodziewanych sytuacji, gdy dojście do apteki jest niemożliwe.
Dobrym pomysłem jest ponadto zamawianie leków przeciwbólowych w aptekach internetowych. Są w nich sprzedawane tylko preparaty dostępne bez recepty. Zwykle w takich miejscach oferowane są różnego rodzaju promocje (np. darmowa wysyłka). To opcja dla osób, które przy okazji chcą kupić też inne produkty (np. dermokosmetyki). Należy jednak zachować ostrożność i dokonywać zakupów tylko w sprawdzonych aptekach internetowych – najlepiej takich, które mają też placówkę stacjonarną.
Warto również szukać zamienników. Na rynku jest dostępnych kilka preparatów z tą samą substancją czynną. Różnią się jednak ceną – niekiedy znacznie.
Czy leki przeciwbólowe są refundowane?
Leki przeciwbólowe dostępne na receptę są refundowane. Wówczas ich cena może być niższa o kilkadziesiąt procent. Warto jednak pamiętać, że cała procedura udzielenia zniżki jest ściśle kontrolowana. Mniej zapłacą tylko te osoby, które mają wskazania do stosowania danego leku ze względu na chorobę (np. chorują na reumatoidalne zapalenie stawów, przy którym można liczyć na refundację niesteroidowych leków przeciwzapalnych). Należy też zdawać sobie sprawę, że lista leków refundowanych ulega ciągłym aktualizacjom. Może się zdarzyć, że dany preparat przestanie być dostępny ze zniżką.
Kiedy sięgnąć po lek przeciwbólowy?
Po lek przeciwbólowy należy sięgać tylko wtedy, gdy pojawiają się dolegliwości bólowe. Nie można ich stosować profilaktycznie. Wskazaniem jest:
- ból mięśni i stawów (np. wynikający z kontuzji lub choroby układu ruchu),
- ból głowy,
- ból zęba (także po zabiegu stomatologicznym),
- ból związany z menstruacją,
- ból po zabiegu ambulatoryjnym lub chirurgicznym,
- ból spowodowany infekcją dróg oddechowych.
Leki przeciwbólowe trzeba stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Szczególną uwagę należy zwrócić na dawkowanie.