Wszystko, co musisz wiedzieć o aborcji

24 sierpnia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Aborcja to inaczej przerwanie ciąży. Jest to jeden z tych tematów, który ciągle wzbudza wiele kontrowersji. W naszym kraju jest legalna jedynie w trzech przypadkach. Nie istnieje aborcja na życzenie, a nielegalne zabiegi są zagrożone karą pozbawienia wolności nawet do 3 lat! Kiedy można przeprowadzić aborcję? Jakie są najczęstsze powody aborcji? Sprawdź to!

Czym jest aborcja?

Celowa interwencja zewnętrzna, którą przeprowadza się w celu przedwczesnego przerwania ciąży nazywamy aborcją. To nazwa, która pochodzi od łacińskiego słowa abortus. Oznaczono ono poronienie. Należy jednak wiedzieć, że nie każdy przypadek poronienia nazywamy aborcją. Jako przykład warto wymienić stratę ciążę z przyczyn naturalnych – to nie aborcja.

Aborcja najczęściej przeprowadzana jest do trzeciego miesiąca ciąży. Jest to okres, w którym płód nie jest jeszcze dobrze rozwinięty i na tym etapie aborcja wiąże się z niewielkim ryzykiem wystąpienia komplikacji. Oczywiście usunięcie ciąży jest też możliwe w późniejszym czasie, jednak wtedy ten proces wygląda nieco inaczej. Co najważniejsze – aborcja zawsze powinna być przeprowadzana przez doświadczonego lekarza. 

Kiedy możliwa jest legalna aborcja w Polsce? 

Zdążyliśmy już wspomnieć, że aborcja w Polsce jest legalna jedynie w trzech przypadkach. Kobiety mogą się na nią zdecydować, gdy: 

  • ciąża stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia matki,
  • ciąża wynika z czynu zabronionego – np. gwałtu,
  • istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu i życiu oraz zdrowiu matki.

Z powyższych informacji wynika, że legalna aborcja jest niemożliwa, np. gdy kobieta chce usunąć niechcianą ciążę lub zwyczajnie nie stać ją na wychowanie dziecka. 

Dlaczego kobiety decydują się na usunięcie ciąży?

Kobiety najczęściej decydują się na aborcję ze względu na wskazania medyczne. Do najczęstszych sytuacji zaliczamy wykrycie ciężkich wad wrodzonych u płodu, a także zagrożenie zdrowia i/lub życia matki. Powodem bywa także ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego takiego jak gwałt czy stosunek kazirodczy. Nierzadko jedną przyczyną są kwestie finansowe. Dotyczy to przede wszystkim kobiet samotnych, których nie stać na późniejsze kosztowne utrzymanie dziecka.

Trzeba jednak podkreślić, że kobiety bardzo często decydują się na aborcję z powodów osobistych. Niektóre nie czują się jeszcze gotowe na zostanie mamami, inne uważają, że jest już za późno na dziecko, a niektóre panie w ogóle nie chcą mieć potomstwa. Ciąża często pojawia się też w złym momencie – np. podczas awansu na wyższe stanowisko. Wśród innych przyczyn możemy wymienić problemy z partnerem, czy przemoc w rodzinie – fizyczną oraz psychiczną. 

Gdzie istnieje możliwość aborcji na życzenie?

Aborcja na życzenie nie jest możliwa w Polsce, choć zdecydowanie warto wiedzieć, że taką możliwość daje większość państw europejskich, Azji i Ameryki Północnej. Aborcja na żądanie jest możliwa m.in. w Czechach (np.: Klinika Stonava). To kraj, do którego udaje się wiele Polek, które chcą usunąć niechcianą ciążę. Jest to możliwe do dwunastego tygodnia ciąży, lecz jedynie po uzyskaniu zgody ginekologa. Innym krajem, w którym można wykonać aborcję na żądanie, są Niemcy – do 12 tygodnia ciąży, po przejściu konsultacji psychologicznej. Wśród innych krajów dających taką możliwość warto wymienić również Holandię oraz Austrię. 

Jakie są metody aborcji?

Najpopularniejsze są dwie metody usuwania ciąży:

  • pigułka aborcyjna – jest to po prostu środek medyczny, który podaje się w celu przerwania ciąży,
  • łyżeczkowanie – to zabieg ginekologiczny wykonywany w klinice, który odbywa się pod znieczuleniem. 

Jakie są możliwe powikłania po aborcji? 

Należy mieć na uwadze, że każda ingerencja chirurgiczna i farmakologiczna niesie za sobą ryzyko wystąpienia różnych powikłań. Nie inaczej jest w przypadku aborcji. Jednak nie zawsze się pojawiają i nie zawsze są takie same. Aborcja jest nagłym przerwaniem ciąży, więc u kobiet często występują problemy na tle hormonalnym i zaburzenia cyklu miesiączkowego. Po zabiegu aborcji często pojawiają się również nieprzyjemne objawy takie jak bóle w podbrzuszu, nudności, bóle głowy oraz mogą występować krwawienia.