Dobry okulista dziecięcy – czym powinien się charakteryzować?
W okresie niemowlęcym i wczesnego dzieciństwa dochodzi do intensywnego rozwoju procesu widzenia. Wzrost i rozwój narządu wzroku jest kluczowy dla osiągnięcia prawidłowego widzenia. Wszystkie niezdiagnozowane i nieleczone choroby okulistyczne mają negatywny i nieodwracalny wpływ na działanie narządu wzroku oraz rozwój psychoruchowy dziecka i dalsze jego prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Wobec tego szczególnie ważne jest badanie dzieci już w pierwszym roku życia, nawet w przypadku braku występowania niepokojących objawów.
Choroby oczu u dzieci – które występują najczęściej?
Choroby związane z narządem wzroku u dzieci różnią się znacznie od tych występujących u dorosłych. W związku z tym badanie okulistyczne małych pacjentów przebiega w odmienny sposób od badania u dorosłych. U dzieci częściej mamy do czynienia chorobami takimi jak: retinopatia wcześniaków, zez, siatkówczak, zaćma wrodzona oraz niezdiagnozowane duże wady wzroku – nadwzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm. W wielu przypadkach pomimo występowania znacznych wad wzroku utrudniających prawidłowe postrzeganie świata na pierwszy rzut oka rodzice i osoby z otoczenia dziecka nie zauważają żadnych problemów z widzeniem.
W trakcie badania dzieci konieczna jest ocena ruchomości gałek ocznych, widzenia obuocznego, widzenia stereoskopowego czyli przestrzennego, wykluczenie obecności zeza oraz badanie budowy gałki ocznej wraz z oceną dna oka. Należy podkreślić, że do poprawnego i obiektywnego określenia wady wzroku u dzieci bezwzględnie konieczne jest zastosowanie kropli rozszerzających źrenicę.
Okulistyka dziecięca – dlaczego dzieci potrzebują innego podejścia?
Dzieci są wyjątkową grupą pacjentów wymagającą szczególnego podejścia w trakcie badania okulistycznego. Badanie to jest bardzo trudne pod względem współpracy, jednak dziecko w każdym wieku może zostać zbadane okulistycznie. Nie można powiedzieć, że nie udało się zbadać dziecka. W trakcie wizyty okulistycznej część z badań można wykonać w formie zabawy. Wymaga to jednak ogromnego doświadczenia oraz zaangażowania lekarza jak i rodzica.
Cechy dobrego okulisty dziecięcego – na co zwrócić uwagę?
Dobry okulista dziecięcy powinien wykazywać się ogromną empatią oraz umiejętnością łatwego nawiązywania kontaktu z dzieckiem. Do badania dzieci niezbędne jest również użycie wysokospecjalistycznego sprzętu przystosowanego do badania najmłodszych. Jednak niewątpliwie najważniejszą cechą charakteryzującą lekarza okulistę dziecięcego jest posiadanie odpowiedniej oraz specjalistycznego wiedzy dotyczącej chorób oraz możliwości leczenia schorzeń okulistycznych występujących u najmłodszych pacjentów. Gabinetem szczególnie polecanym w którym tworzy się cudowną atmosferę do badania dzieci, wyposażonym w nowoczesny sprzęt przystosowany do badania dzieci jest https://swiatoka.pl/uslugi/okulistyka-dziecieca/.
Dobry okulista dziecięcy – jak go szukać?
Kompetentny okulista dziecięcy to lekarz cieszący się dobrą opinią wśród rodziców a przede wszystkim małych pacjentów. Odpowiedniego okulistę dziecięcego należy szukać opierając się na pozytywnych opiniach zadowolonych rodziców, ale głównie skupiając się na reakcji i odbiorze lekarza przez dziecko, bo to jest głównym czynnikiem sukcesu badania okulistycznego. Wzrok to przecież wyjątkowy i najważniejszy ze zmysłów, służący nam przez całe życie. Z tego względu należy o niego dbać od najmłodszych dni życia a my jako rodzice jesteśmy za to odpowiedzialni.