Dieta 1200 Kcal – czy diety niskokaloryczne mają sens?
Wiele osób decyduje się na dietę 1200 kcal licząc, że dzięki drastycznemu obniżeniu poziomu spożywanych kalorii, będzie można liczyć na szybkie efekty. W Internecie można znaleźć mnóstwo artykułów z przykładowymi jadłospisami, a temat niskokalorycznych diet cieszy się dużą popularnością. Jaka jest prawda o tego typu dietach? Czy warto aż tak redukować kalorie? Czy dieta 1200 jest bezpieczna dla zdrowia?
Dieta 1200 kcal – założenia
Głównym założeniem, jest ograniczenie spożywanych kalorii, aby nie przekraczały magicznej liczby 1200. Osoba decydująca się na taki sposób żywienia, musi bardzo skrupulatnie liczyć kalorie, gdyż bardzo łatwo jest przekroczyć granicę.
W teorii chodzi głównie o ilość kalorii, jednak w praktyce należy ograniczyć również niezdrowe produkty, wybierając tylko te niskokaloryczne. Nie zaleca się więc spożywania białego pieczywa, mięsa, alkoholi, dań zawierających mąkę, potraw smażonych, mleka i wszelkich słodyczy.
Zalecane jest natomiast spożywanie warzyw w dużej ilości (około pół kilograma dziennie). Samą dietę należy ułożyć tak, aby posiłki były regularne (od 4 do 5 dziennie). Według opinii dietetyków, nie należy stosować tego rodzaju diety dłużej niż 4 tygodnie.
Czy niskokaloryczne diety to jedyny sposób na schudnięcie?
Nie od dziś wiadomo, że aby schudnąć należy spożywać mniej kalorii niż wskazuje nasze zapotrzebowanie. Takie minimalne dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, określa się często wskaźnikiem BMR (wskaźnik podstawowej przemiany materii).
Oby obliczyć swoje BMR należy uwzględnić: płeć, wiek, wzrost, wagę, aktywność fizyczną. Wynik wskaże nam orientacyjną liczbę kcal, minimalną, wymaganą do podtrzymania funkcji życiowych oraz zalecaną z uwzględnieniem wszelkiego ruchu w ciągu dnia. Absolutnie nie powinno się schodzić poniżej tej pierwszej wartości. Redukując więc liczbę kcal powinno się to uwzględnić i redukować je tak, aby zmniejszyć ich zapotrzebowanie o około 200 do 500 kcal od całkowitego zapotrzebowania.
Proces chudnięcia powinien być stabilny i raczej powolny. Dietetycy zalecają, aby była to zmiana nawyków żywieniowych na całe życie, a nie jednorazowa dieta stosowana przez jakiś czas. Jeśli borykasz się z nadwagą a nie cierpisz na żadną chorobę, która sprzyja otyłości to prawdopodobnie właśnie złe nawyki żywieniowe odpowiadają za zbędne kilogramy.
Jeśli chcesz trwale schudnąć, na początek wyposaż się w odpowiednią wiedzę. Skonsultuj się dietetykiem, skorzystaj z poradników, możesz też zastanowić się nad przejściem kursu dietetyki w sieci czy sięgnąć po odpowiednią literaturę.
Co się stanie, jak zaczniesz stosować diety niskokaloryczne?
1200 kcal, to zdecydowanie zbyt niska dawka kalorii dla przeciętnego człowieka, zwłaszcza kobiet. Mimo że na wadze pojawi się spadek, nie do końca będzie to efekt spalenia tłuszczu. Na początku będzie on spowodowany utratą wody w organizmie.
Po kilku dniach nastąpi spowolnienie metabolizmu, co spowoduje odkładanie się zapasów energetycznych. Jeśli menu nie będzie urozmaicone i bogate w witaminy i minerały, może pojawić się spory niedobór niezbędnych składników. Poza tym mogą pojawić się takie objawy jak zawroty głowy, osłabienie, zmęczenie, rozdrażnienie i ogólne pogorszenie samopoczucia.
Po zakończeniu diety, nie ma co się cieszyć z mniejszej cyfry na wadze. Bardzo prawdopodobne, że doświadczysz tzw. efektu jojo. Na diecie 1200 kcal, nie można spędzić całego życia, więc po pewnym czasie zaczniesz spożywać więcej kalorii. Organizm będzie obawiał się czasów głodu i zamiast spalać kalorie na bieżąco, zacznie je magazynować w nadmiarze.
Jak mądrze stosować diety niskokaloryczne?
Jeśli bardzo chcesz przerzucić się na taką dietę, koniecznie skonsultuj się z dietetykiem. Owszem, zmniejszenie liczby kcal to dobra droga do schudnięcia, jednak cały proces powinien być bardzo dobrze przemyślany i opracowany z uwzględnieniem zasad zdrowego i zbalansowanego żywienia. Konsultacja ze specjalistą pomoże ci w dopasowaniu idealnej diety, z uwzględnieniem twoich celów i potrzeb.
Jadłospis w takich dietach powinien być niezwykle urozmaicony, aby nie zabrało w nim niezbędnych składników. Bardzo ważne jest, aby nie zapomnieć o piciu dużej ilości wody.
Warto zacząć dzień od szklanki wody z cytryną a potem regularne nawadniać organizm. Dobrze jest również pomyśleć o zwiększeniu swojej aktywności fizycznej. Regularne ćwiczenia mogą pomóc ci podkręcić metabolizm, przez co będziesz spalać więcej tłuszczu.
Należy też zwrócić uwagę nie tyle na ilość, ale i na jakość. Wiele przetworzonych produktów, również tych niskokalorycznych w swoim składzie zawiera substancje sprzyjające odkładaniu się tłuszczu. Czasem lepiej zjeść zdrową przekąskę, nawet o większej kaloryczności niż sięgnąć po niskokaloryczne produkty z nieciekawym składem.
Nade wszystko należy chudnąć z głową, a nie starać się zgubić jak najwięcej kalorii za wszelką cenę.