Schorzenia tarczycy mogą bardzo źle wpływać na cały organizm człowieka. Obecnie coraz więcej osób boryka się z problemami związanymi z niedoczynnością lub nadczynnością tego organu. Prawdopodobnie jest to spowodowane znacznym rozwojem cywilizacji oraz zanieczyszczeniem środowiska, chociaż każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Niedoczynność tarczycy spowodowana jest niedoborem hormonów tarczycy. Czy da się takie schorzenie leczyć?
- Czym jest niedoczynność tarczycy?
- Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?
- Jak diagnozuje się niedoczynność tarczycy?
Czym jest niedoczynność tarczycy?
Tarczyca to niewielki gruczoł umiejscowiony u dołu szyi. Jego główne zadanie to wytwarzanie hormonów o nazwie trójjodotyronina, kalcytonina oraz tyroksyna. Odpowiadają one za regulowanie przemiany materii. Obecnie coraz częściej diagnozowana jest niedoczynność tarczycy. Niedobór wyżej wymienionych hormonów sprawia, że spowalniają w organizmie procesy metaboliczne. Niedoczynność tarczycy wiąże się z występowaniem choroby Hashimoto. Jest to schorzenie polegające na przewlekłym zapaleniu tarczycy. W niektórych przypadkach niedoczynność może być także spowodowana uszkodzeniami po operacjach lub zabiegach medycznych. W niektórych przypadkach przyczyną niedoczynności może być niedobór jodu. W takich wypadkach zalecany jest dłuższy pobyt nad polskim morzem. W Przeczytaj więcej o niedoczynności tarczycy na stronie: https://diag.pl/pacjent/niedoczynnosc-tarczycy-objawy-przyczyny-badania-czym-grozi-nieleczona-niedoczynnosc-tarczycy/. Obecny stan wiedzy medycznej oraz znaczny rozwój badań pozwala znacznie zniwelować objawy niedoczynności. Warto jednak pamiętać, że kluczową rolę odgrywa prawidłowa diagnostyka, podjęcie odpowiednich metod leczenia oraz dbanie o własne zdrowie. Jakie symptomy powinny zatem zaalarmować nas i zmusić do kontroli u specjalisty?
Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?
Niedoczynność tarczycy staje się coraz bardziej powszechna. Wiele osób, zwłaszcza kobiety w młodym wieku, zauważają pewne symptomy, które mogą świadczyć o niedoczynności. Co powinno nas zaalarmować? Jednym z objawów niedoczynności tarczycy jest odczuwanie chronicznego zmęczenia oraz obniżonego samopoczucia. Jesteśmy senni i po prostu nic nam się nie chce. Pojawiają się także zaburzenia gospodarki termicznej. Raz jest ciepło, a raz zimno. W pewnym momencie można także zauważyć poważne problemy z koncentracją oraz przyswajaniem nowych wiadomości. Nie możemy się skupić na zadaniach, które wcześniej wykonywaliśmy bez problemu. W związku z tym, że hormony tarczycy odpowiadają za odpowiedni przebieg procesów metabolicznych, przybieramy na wadze, nawet gdy trzymamy się restrykcyjnej diety. Woda w organizmie zostaje zatrzymana, co objawia się opuchlizną.
Warto także zwrócić uwagę na stan skóry. Sucha, szara, wręcz ziemista cera pozbawiona blasku mogą oznaczać problemy z tarczycą. W przypadku niedoczynności pojawiają się także tak zwane brudne plamy na łokciach i kolanach. Często zaczynają nadmiernie wypadać włosy. Jednym z objawów jest także obniżone libido. Wiele osób, które mają zdiagnozowaną niedoczynność, skarży się na stany depresyjne oraz częste spadki samopoczucia. Wszystkie te objawy powinny zaalarmować nas i zmusić do przeprowadzenia badań.
Jak diagnozuje się niedoczynność tarczycy?
Zdiagnozowanie problemów z tarczycą nie jest trudne. Wystarczy zrobić badania krwi, które dostępne praktycznie w każdym punkcie laboratoryjnym. Do podstawowych analiz należą badanie stężenia TSH w surowicy krwi, czy sprawdzenie poziomu stężenia FT4, FT3 oraz anty-TPO.