Jak produkuje się perfumy?

22 lutego 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Perfumy stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Kochamy otaczać się aromatycznymi zapachami, które stanowią idealne uzupełnienie naszej osobowości i pozwalają na to, abyśmy czuli się wyjątkowo niezależnie od okazji.

Pomysł na zapach

Stworzenie perfum rozpoczyna się od zaprojektowania głównego akordu zapachowego. To właśnie ta główna nuta pozwoli później na dopasowanie reszty zapachów do kompozycji. Duże koncerny kosmetyczne dokonują również wielu badań rynku, które pozwalają określić, na jakie zapachy jest największe zapotrzebowanie, aby następnie dopasować je do gustu konsumentów.

Dobór składników

Kolejnym krokiem jest odpowiedni dobór składników, który pozwoli na dopracowanie ostatecznej wersji zapachu. To właśnie na tym etapie planowana jest cala kompozycja, wszystkie główne nuty oraz dodatki, a także to w jakiej kolejności będą one uwalniane w kontakcie z ciepłem skóry.

Połączenie składników

Następnie łączy się dane składniki w odpowiednich proporcjach. Jest to konieczne, aby uwalniały się one w odpowiednim momencie. To właśnie wtedy również powstaje podział na nuty serca, głowy i nuta bazowa. Od ich odpowiedniego dobrania zależy to, w jakiej kolejności będą uwalniały się poszczególne akordy zapachowe.

Proporcje woni zapachowych

Jednym z najważniejszych etapów pracy nad produkcją odpowiedników oryginalnych perfum jest określenie idealnych proporcji poszczególnych zapachów. Przyjmuje się, że nuty bazowe powinny stanowić około 5-10%, nuty głowy 10-40%, a reszta to nuty serca. Dzięki swobodnemu lawirowaniu między poszczególnymi proporcjami możemy otrzymać niepowtarzalne zapachy, które się od siebie różnią.

Produkcja perfum – podsumowanie

Jak widzisz, produkcja perfum jest nieco bardziej skomplikowanym procesem, niż mogłoby się wydawać. Do tego wszystkiego dochodzi również zaprojektowanie odpowiedniego flakonu, który będzie oddawał klimat zapachów. Pamiętajmy, że dokładny skład i proporcje zamknięte we flakonikach perfum pozostają tajemnicą. Podczas produkcji zamienników perfum producenci starają się rozszyfrować proporcje, aby jak najlepiej oddać ich zapach i charakter. Skąd więc wysoka cena oryginalnych perfum? Głównie bierze się ona z kosztów marketingowych, a nie innowacyjności połączeń zapachowych. Dlatego warto dać szansę zamiennikom perfum i sprawdzić na własnej skórze, jak się sprawdzają.

Źródło zdjęć: freepik.com