Alergia groźna również zimą – sprawdź jak się chronić
Wbrew powszechnie panującemu, alergie to problem, który nie mija wraz z końcem lata. Wiele uczuleń ma bowiem charakter całoroczny i nie jest zależne od kalendarza pylenia roślin. Zimą, gdy zwiększa się emisja zanieczyszczeń, zwiększa się też substancji mogących podrażniać nasze wysuszone śluzówki gardła i nosa. Obecne w smogu pyły zawieszone mogą tez łączyć się z niektórymi alergenami, przenosząc je na większe odległości. Jak wobec tego chronić się przed negatywnymi skutkami alergii zimą?
Alergeny występujące zimą
Zima to okres wzmożonego ogrzewania mieszkań i biur, w którym rzadziej też wietrzymy pomieszczenia. Wszystko to prowadzi do kumulowania się alergenów. W przypadku roztoczy, temperatury ok. 23 st. C tworzą również najlepsze środowisko dla ich rozwoju. Warto więc codziennie, min. 2 razy dziennie wietrzyć mieszkanie przy szeroko otwartych oknach, przez okres ok. 5-10 minut. Do najpopularniejszych alergenów występujących zimą zaliczamy:
- roztocza kurzu domowego
- pleśnie
- sierść oraz ślinę zwierząt domowych
- chemikalia
Kontakt z nimi może wywołać reakcję alergiczną, objawiającą się zarówno dolegliwościami ze stronu układu oddechowego, jak i problemami dermatologicznymi. Sygnały, które mówią nam o możliwym uczuleniu to:
- drapanie w gardle
- suchy kaszel, chrypa
- duszności
- nieżyt nosa
- nawracające przeziębienia
- piecząca, swędząca skóra
- łuszczenie się skóry
- łzawienie
Alergia zimą – jak się chronić?
Najważniejsze w profilaktyce alergicznej jest możliwie jak największe ograniczenie ekspozycji na alergeny. Dlatego też poleca się:
-
- Utrzymywać odpowiednią temperaturę mieszkania – zbyt wysoka temperatura wnętrz sprzyja rozwojowi roztoczy. Optymalna temp. nie powinna przekraczać 21 st. C.
- Regularne odkurzanie – warto zaopatrzyć się w odkurzacz z filtrem HEPA o wysokim wskaźniku DPU („dust pick-up”), określającym w procentach wydajność zbierania kurzu.
- Regularne mycie podłóg i ścieranie kurzu na mokro
- Pranie pościeli raz na 1-2 tygodnie – warto przy tej okazji zaopatrzyć się w pościel przeznaczoną dla alergików oraz pokrowce na pościel i materac.
- W przypadku potwierdzonej alergii na poszczególny gatunek zwierząt, zminimalizowanie kontaktu z nimi
- Inwestycję w oczyszczacz powietrza – wyposażony w wysokiej klasy filtr HEPA, zatrzyma do 99,95% stałych cząstek zanieczyszczeń. Filtr węglowy pochłonie zaś nieprzyjemne zapachy i szkodliwe gazy. Ważne, ażeby wydajność urządzenia była dopasowana do oczyszczanej powierzchni.
Oczyszczacz powietrza dla alergików – na co zwrócić uwagę?
1. Wydajność
Wyrażona za pośrednictwem współczynnika CADR, wydajność oczyszczania określa ile m3 powietrza sprzęt jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny. Przyjmuje się, że urządzenie powinno być w stanie wymienić powietrze w pokoju przynajmniej 3 razy w ciągu godziny. Dlatego też, aby zobaczyć jaką wydajność powinien mieć nasz wymarzony oczyszczacz, należy zacząć od policzenia objętości pokoju (powierzchnia x wysokość pomieszczenia) oraz pomnożenia przez 3. Otrzymaną wartość należy porównać wówczas ze współczynnikiem CADR opisanym przy każdym produkcie.
2. Czułe czujniki jakości powietrza
Producenci oczyszczaczy powietrza wyposażają swoje urządzenia w szereg czujników mających za zadanie usprawnić pracę sprzętu. Tymczasem do właściwego działania oczyszczacza powietrza wystarczy jedynie czujnik pyłów zawieszonych (PM2,5 i/lub PM10). W przypadku alergików, przydatny może być również czujnik alergenów, wykorzystywany np. w oczyszczaczach powietrza Philips Dual Scan.
3. Dobrze zaprojektowany tryb automatyczny
Nie mniej ważny od wspomnianych wyżej parametrów jest starannie zaprojektowany tryb automatyczny. Pomimo najbardziej dokładnych czujników, sprzęt bowiem zbyt pobłażliwie intepretować odczyty z sensorów, traktując zanieczyszczone powietrze jako spełniające normy. Dlatego też warto szukać urządzeń o restrykcyjnym podejściu do zanieczyszczeń (np. oczyszczacz powietrza LIFAair czy Klarta).
4. Odpowiedni zestaw filtrów
Filtr HEPA, znany chociażby z odkurzaczy czy klimatyzatorów jest w stanie zatrzymać do 99,95% cząstek stałych zanieczyszczeń. Filtr węglowy zaś świetnie neutralizuje szkodliwe substancje gazowe (np. lotne związki organiczne – formaldehyd, benzen czy toluen). W zestawie z nimi często stosuje się również filtr węglowy – zaprojektowany z myślą o większych cząstkach, np. kłębkach kurzu czy sierści.
5. Jonizacja
Jonizacja powietrza nie wyeliminuje problemu alergenów. Jednak w połączeniu z odpowiednią cyrkulacją powietrza jest w stanie w niewielkim stopniu pomóc neutralizować drażniące czynniki (np. roztocza czy pleśń). Ponadto przywraca równowagę jonową otoczenia, wpływając na energię do pracy i zdolność koncentracji.