5 sytuacji, w których może Ci pomóc ubezpieczenie na życie i zdrowie
Polacy w I kwartale 2020 r. na ubezpieczenia na życie wydali ponad 5,2 mld złotych, co daje bardzo zbliżony wynik do uzyskanego w analogicznym okresie w roku poprzednim . Zapewne większe zainteresowanie tym typem polisy wpłynie na wyniki za II i III kwartał 2020 r. – ostatnie miesiące jasno pokazały nam, że warto chronić swoje zdrowie. Przybliżmy więc temat ubezpieczenia na życie i zdrowie. Oto 5 sytuacji, w których taka polisa może się okazać pomocna.
Kiedy chcesz lepiej o siebie zadbać
Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Ochrona zdrowia w gospodarstwach domowych w 2016 r.” z roku na rok wzrasta liczba gospodarstw domowych, które korzystają z usług medycznych niefinansowanych przez NFZ – od 30% gospodarstw w 2010 r. do ponad 37% w 2016 r.[1]. Dwie trzecie ankietowanych jako przyczynę wskazało bardzo długi czas oczekiwania na wizytę i badania. Polacy nie chcą czekać i wolą zapłacić, aby odpowiednio zadbać o swoje zdrowie. Podstawą są bez wątpienia badania kontrolne, które powinniśmy wykonywać co roku. Wśród badań okresowych powinny znaleźć się m.in.: morfologia krwi, badanie moczu, pomiar poziomu cukru we krwi oraz cholesterolu, a także ciśnienia krwi. Dobrze jest wziąć pod uwagę wiek czy nasze schorzenia – może to spowodować wydłużenie listy potrzebnych badań. W Avivie w ramach jednego z ubezpieczeń na życie i zdrowie możemy skorzystać z bezpłatnych badań kontrolnych bez skierowania od lekarza. Dodatkowo możemy otrzymać zniżkę w wysokości 20% na pakiet badań genetycznych i w wysokości 10% na pakiet badań specjalistycznych − pomogą nam one odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie lub zapobiec wielu chorobom.
Kiedy poważnie zachorujesz
Dzięki polisie na życie i zdrowie można otrzymać wsparcie finansowe i pomoc, jeśli zachorujemy na tak poważne choroby, jak np. nowotwór złośliwy czy udar serca lub doznamy zawału serca. Wypłata z umowy dodatkowej w razie poważnego zachorowania może pomóc w opłaceniu leczenia, zakupie niezbędnych lekarstw czy skorzystaniu z prywatnych klinik.
Kiedy ulegniesz wypadkowi
Niektórym sytuacjom trudno zapobiec, dlatego warto być na nie przygotowanym. Ubezpieczenia na życie i zdrowie (https://www.aviva.pl/ubezpieczenia-na-zycie-i-zdrowie/) są nieocenione, kiedy ulegniemy wypadkowi. Wypadek nie tylko może skutkować mniejszą sprawnością, ale często generuje także spore koszty i jednocześnie czasowo lub trwale wyłącza nas z aktywności zawodowej. Pieniądze potrzebne są przede wszystkim na leczenie skutków wypadku. Ułatwią sfinansowanie opieki lekarskiej i pielęgniarskiej, a także rehabilitacji czy dostosowania domu do naszych nowych potrzeb. Dlatego też warto wybrać polisę na życie i rozszerzyć jej zakres o umowy dodatkowe, które umożliwiają otrzymanie świadczenia w razie wypadku.
Kiedy trafisz do szpitala
Warto także postawić na umowę dodatkową, która zapewnia pomoc w sytuacji, gdy leczymy się w szpitalu. Pieniądze wypłacone po wyjściu ze szpitala mogą ułatwić nam opłacenie leczenia (w tym zakup leków) oraz zrekompensować utracone dochody.
Kiedy będziesz trwale niezdolny do pracy
Umowa dodatkowa, którą możemy dokupić do ubezpieczenia na życie, może nas zabezpieczyć także w sytuacji niezdolności do pracy. O ile wiele osób jest w stanie samodzielnie utrzymać się kilka miesięcy bez dochodów, o tyle w dłuższej perspektywie jest to trudne. Dobra polisa na życie, rozszerzona o dodatkową ochronę, zapewnia wypłatę świadczenia po wypadku lub chorobie, które trwale uniemożliwiły wykonywanie pracy. Dzięki temu łatwiej nam zadbać o standard życia − zarówno nasz, jak i naszej rodziny.
[1] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/zdrowie/zdrowie/ochrona-zdrowia-w-gospodarstwach-domowych-w-2016-r-,2,6.html