Minerały z Morza Martwego – właściwości i zastosowanie w kosmetyce
Minerały z Morza Martwego już od lat stanowią doskonałe uzupełnienie receptur kosmetycznych. Pojawiają się w postaci soli, błota, a także wody. Pomagają w leczeniu różnych dolegliwości i stanów zapalnych. Sprawdzają się również w dermatologii, jako wspomaganie wszelkich schorzeń i przypadłości. Minerały z morza martwego mogą być stosowane w momencie leczenia łuszczycy, AZS, trądziku i alergii. Czym wyróżniają się na tle innych składników pielęgnacyjnych?
Właściwości
Przede wszystkim warto wspomnieć, iż minerały sprawdzą się w przypadku każdego rodzaju skóry, również tej nadreaktywnej i wrażliwej. Posiadają szereg różnych właściwości, przez co ich dobroczynne działanie zaspokoi zarówno skórę problematyczną, jak i suchą i dojrzałą. Minerały doskonale oczyszczają skórę z toksyn, a jednocześnie dbają o odpowiedni poziom nawodnienia cery. Poprawiają napięcie, jędrność i elastyczność, dzięki czemu walczą z oznakami starzenia się cery. Skutecznie odżywiają i regenerują skórę, łagodzą podrażnienia i koją. W przypadku posiadania skóry tłustej lub mieszanej – regulują ilość wydzielanego sebum, a także zwężają rozszerzone pory, przez co skóra wygląda na promienną i gładką. Przy systematycznym stosowaniu kosmetyków z minerałami z morza martwego – wspomagają rozjaśnianie przebarwień i zmian pigmentacyjnych.
Marka Apis
Jedną z pierwszych marek, która wprowadziła na rynek kosmetyczny produkty z minerałami z morza martwego jest marka Apis. Firma działa już od ponad 30 lat i posiada duże doświadczenie w tworzeniu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji twarzy i ciała. Ich receptury bazują na naturalnych składnikach i najnowszych osiągnięciach kosmetologii. Duża część produktów (linia Optima) tworzona jest właśnie w oparciu o minerały z morza martwego. Również wśród innych serii znaleźć można kosmetyki, które wykorzystują dobroczynne właściwości minerałów. Maska Intensywnie Nawilżająca Apis oprócz minerałów z Morza Martwego posiada w swoim składzie również kwas hialuronowy. Dedykowana jest do skóry suchej i odwodnionej. Inna maseczka również o konsystencji żelowej – pochodząca z serii Acne-Stop wykazuje właściwości oczyszczające. Wzbogacona została działaniem zielonej herbaty i stworzona została z myślą o cerze trądzikowej, tłustej i mieszanej. Z tej samej serii dostępna jest również maseczka algowa, tym razem wykorzystano czarne błoto z Morza Martwego wraz z bambusem i zieloną herbatą.
Zastosowanie w kosmetyce
Sole do kąpieli to produkty, które najczęściej bazują właśnie na soli z morza martwego. Takie produkty posiada w swoim asortymencie np. marka Mokosh (zobacz Mokosh sól z morza martwego), Nacomi (zobacz Nacomi sól z morza martwego) oraz Hagi. Wszystko za sprawą faktu, że tego typu sól bogata jest w magnez, wapń, krzem, potas, jod czy żelazo. Dodawana nawet w niewielkiej ilości do kąpieli skutecznie regeneruje, odżywia skórę, zmiękcza ją i niweluje przesuszone obszary. Woda bogata w minerały z Morza Martwego uzupełnia niezbędne pierwiastki – np. magnez. Dodatkowo, taka kąpiel doskonale relaksuje – walczy z bólami mięśniowymi oraz likwiduje stres. Zdarza się również, że obecność soli z Morza Martwego znaleźć można w peelingach do ciała, które nie tylko złuszczają martwy naskórek, ale przy tym – spełniają wszystkie właściwości pielęgnacyjne.
Woda, sól i błoto z morza martwego już od lat wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym. Po ten składnik sięgają zarówno marki specjalizujące się w pielęgnacji skóry dojrzałej, jak również – marki oferujące kosmetyki dla nastolatków. Sól z Morza Martwego jest stosunkowo tanim surowcem, a przy tym – spełnia szereg właściwości składników drogich i trudniej dostępnych. Warto szukać tego surowca w składzie wybranych kosmetyków.