Zaburzenia lękowe, były kiedyś nazywane nerwicami. Właśnie dlatego, potoczna ich nazwa to “nerwica lękowa”. Według psychiatrów jest to jednak nie do końca poprawnie określona nazwa zaburzenia, natomiast stosowana nadal jest powszechnie stosowana. W niniejszym artykule chcielibyśmy, opisać czym jest nerwica lękowa i jak można ją leczyć.
Czym jest nerwica lękowa?
Objawia się ona zaburzeniami emocjonalnymi, natrętnymi myślami oraz zaburzeniami psychosomatycznymi, zwanymi również potocznie somatami. Osoby zaburzone, cierpiące na nerwicę mają tego świadomość, jednocześnie przechodząc jej objawy w czasie rzeczywistym. Odczuwają silny lęk w wielu sytuacjach. Nerwica paraliżuje ich codzienne życie.
Wynikiem nerwicy według lekarzy psychiatrów może być trauma oraz brak zaspokojenia potrzeb emocjonalnych pochodzących z dzieciństwa. Kolejnym wynikiem, mogą być wewnętrzne konflikty narastające wewnątrz osób zaburzonych. Są to konflikty naturalnych tendencji / możliwości z presją otoczenia.
Nerwicy towarzyszą niestety również inne zaburzenia psychiczne, co nie oznacza wcale – że muszą występować. Dotyczy to części osób. Osoby, którym doskwiera nerwica lękowa – często są to osoby mocno nacechowane neurotycznie. Neurotyczną cechą jest np. perfekcjonizm. U osób mających problem z nerwicą lękową, występuje nierzadko również jakiegoś typu uzależnienie.
Objawy nerwicy lękowej
Sposobów objawiania się u pacjentów nerwicy lękowej jest dość sporo. Są to przede wszystkim somaty (tych jest niezliczona ilość), zaburzenia funkcji poznawczych, problemy z emocjami (w głównej mierze negatywnymi). Przebieg nerwicy u każdego jest inny. Potrzeba czasu i dobrego programu leczenia, aby dowiedzieć się wszystkiego i tym samym rozpocząć pracę nad poprawą.
Objawy somatyczne (psychosomatyczne) to na przykład: bóle głowy, brzucha, problemy z widzeniem czy słuchem. Bardzo częstym objawem psychosomatycznym osób, które cierpią na nerwicę lękową, są odczucia nagłego ataku paniki, za którym idzie myśl o udarze lub zawale. Osoby z nerwicą często myślą, że mogą dostać zawału lub udaru. Jednym z rzadko występujących somatów jest niedowład kończyn lub napad drgawek konwersyjnych.
Funkcje poznawcze osoby zaburzonej to w głównej mierze natrętne myśli, natręctwa ruchowe. Osoba taka, działa bardzo często kompulsywnie.
Zaburzenia emocjonalne również występują z nerwicą lękową. Jest to nic innego jak lęk. Może być on uogólniony, wolnopłynący, nagle atakujący – chwilowy. Nieuzasadnione ataki paniki to także objaw nerwicowca. Innymi zaburzeniami emocjonalnymi są: spadek nastroju, brak odczucia przyjemności, depresja (skrajna bezsilność).
Jak leczyć nerwicę lękową?
Leczenie nerwicy lękowej polega na samodzielnej, świadomej pracy z emocjami. To jest droga wielomiesięczna, ale jej efekt jest trwały i niefarmakologiczny. Jednym z najlepszych przykładów jest pierwsza na świecie Książko Gra WOLNI OD LĘKU, autorstwa Pana Marka Daniela z Krakowa. Jest to metoda, dzięki której osoby z zaburzeniem lękowym, mogą rozpocząć samodzielną pracę nad sobą. Gra podzielona jest na 24 rozdziały. W każdym tygodniu gracz, może przeczytać jeden rozdział, po którym musi odczekać 7 dni, a następnie odpowiedzieć na kilka pytań. Jeżeli odpowie dobrze – znaczy to, że zrozumiał to, o czym czytał tydzień temu. Jeżeli któraś z odpowiedzi będzie zła – musi przeczytać rozdział jeszcze raz, a rozpoczęcie kolejnego, będzie możliwe w kolejnym tygodniu, pod warunkiem poprawnego udzielenia odpowiedzi na pytania. Zadaniem książko-gry jest edukowane, i wskazanie drogi w 24 krokach “czym jest nerwica, czego dotyczy – i jak sobie z nią poradzić”. Wychodzenie z nerwicy to proces i zajmuje około 9 miesięcy. Właśnie dlatego książka Marka Daniela zyskuje ogromne poparcie wśród osób z problemami emocjonalnymi o podłożu nerwicowym.
Warto dodać, iż autor, sam przeszedł zaawansowaną nerwice lękową-depresyjną, a więc jest praktykiem, a nie teoretykiem akademickim. Nerwicę lękową trzeba przejść świadomie i samodzielnie – tłumiąc ją lekami od psychiatrów, wyciszamy ją. leki nie działają wiecznie, trzeba zwiększać dawki i zmieniać leki po pewnym czasie, aby móc dalej jakoś funkcjonować. Chcesz tak “zabijać” swoje emocje przez całe życie? Nie tędy droga.
Zagraj już teraz w grę WOLNI OD LĘKU: Pokonaj nerwicę lękową