Dzień Kobiet z książką – wyniki!

29 lutego 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Dziękujemy ogromnie za odpowiedzi do konkursu książkowego z Wydawnictwem Skarpa Warszawska umieszczane w komentarzach oraz bardzo licznie przesyłane na naszą redakcyjną skrzynkę mailową.

Trudno wybrać odpowiedzi najlepsze, najbardziej słuszne, czy najbardziej poprawne.

Po analizie w redakcji w konkursie wygrywa:

Ewa Leśniewska

 

Nagrodzony list:

 

Kurczę,
sobie bym te książki dała, wiedząc, że jestem najlepiej znaną mi osobą, która je przeczyta, gdzieś opisze, obgada, a potem podzieli się z innymi (książki, które stoją na półkach męczą się i duszą, trzeba, żeby były co jakiś czas czytanie…).

Ale rozumiem, że moja idee dzielenie się i duszenia się książek mogą nie wystarczać, to jeszcze jeden powód:

– 14 października jestem osobą, która targa kwiaty z okazji dnia nauczyciela, a wieczorami (poza 14) jest głównie robotem do sprawdzania sprawdzianów… takie są efekty studiowania przez 4 lata takiego kierunku, jak historia (stąd – jak jury może zaraz zauważyć – problemu z datami dziennymi raczej nie mam :) )
– 26 maja jestem mamą, która otrzymuje najcudowniejsze laurki na świecie i lepkiego całuska…
– 11 maja obchodzę kolejny rok bycia istotą w wieku już postbalzakowskim (wiecie, że balzakowski zaczyna się od trzydziestki), której corocznie się to wypomina…
– 24 grudnia jestem Ewą, której nic nie wypomina, albowiem imieniny w wigilię (wiecie, 24 grudnia), to imieniny, o których nikt (poza mną) nie pamięta…

A 8 marca?
To jest ten dzień, kiedy mogę sobie przypomnieć, że jestem po prostu sobą, że jestem kobietą i ja – jako ja – kocham czytać… A o morderstwach, to już kocham ponadprzeciętnie! Więc – żebym mogła umilić sobie życie, na milion różnych przyjemnych sposobów, podczas, gdy trup będzie padał gęsto, a zemsta się dokona :)  – kryminały wysyłajcie do mnie.

Nasze gratulacje, nagroda zostanie wysyłana przez patrona konkursu – Wydawnictwo Skarpa Warszawska.

NAGRODĄ w konkursie był pakiet 5 książek Wydawnictwa Skarpa Warszawska. W skład pakietu wchodzą następujące tytuły:

1. Gabriela Gargaś: Dzień Kobiet
2. Marta Guzowska: Rok szczura
3. Małgorzata Rogala: Kiedyś Cię odnajdę
4. Ida Żmiejewska: Warszawianka
5. Katarzyna Kacprzak: Spinka

 

O NAGRODACH:

Gabriela Gargaś: Dzień Kobiet

Trzy kobiety, co roku 8 marca, spotykają się w kawiarni u Róży, aby porozmawiać, o swojej kobiecości, błędach, które popełniły, radościach, które się im przydarzyły. Są od siebie tak różne, a jednak połączone ze sobą nie tylko więzami krwi, a także splotami zdarzeń.

Cecylia, seniorka rodu, mama i babcia, była tancerka, snuje opowieści, o czasach, kiedy tańczyła na deskach największych teatrów Europy.
Agnieszka, rozwiodła się z mężem, kiedy Izabella, jej córka, była małą dziewczynką. Przytłoczona obowiązkami domowymi, postanowiła czerpać z życia garściami. Tylko, to, o czym marzyła, wcale nie było takie piękne, jak jej się na początku wydawało. Do tej pory próbuje naprawić stosunki z córką. A kiedy na horyzoncie pojawia się jej były mąż, sama uwierzy, że stara miłość jednak nie rdzewieje.
Izabella, kobieta po trzydziestce, na pozór szczęśliwa, ale tak naprawdę pogubiona i samotna. Kiedy na jej drodze, pojawia się przystojny lekarz, jej świat wywraca się do góry nogami. Ale czy sekret, który skrywa kobieta, nie będzie rzutował na przyszłość rodzącej się miłości?

Czy błędy przeszłości ulegają przedawnieniu? Czy kobiecość jest taka jak próbują nam wmówić? Czy warto rzucić wszystko i podążać za swoim szczęściem? A może warto zacząć wszystko od nowa?

Marta Guzowska: Rok szczura

W świecie post-prawdy nie wiadomo, komu wierzyć.
W świecie nadciągającego kryzysu nie wiadomo, z której strony nadejdzie ostateczne zagrożenie.

W świecie złudzeń, karmimy się nadzieją, że wszystko może być takie, jak kiedyś.

Ale przecież nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki…

Czy przyjaciele, którzy spotykają się po dwudziestu latach niewidzenia, są dla siebie jeszcze przyjaciółmi? Czy dawni kochankowie nadal się kochają? Czy stare morderstwo ma coś wspólnego z tym, które popełniono niedawno? Dwadzieścia lat, to kawał czasu. Pewne rzeczy się zmieniły, inne pozostały takie same. Jak odróżnić te pierwsze od tych drugich?

Podczas ostatniego lata, jakie spędziła razem paczka przyjaciół ze studiów, zamordowana zostaje dziewczyna. Po dwudziestu latach w równie tajemniczych okolicznościach ginie żona jednego z nich. Dowody prowadzą do kręgu antyszczepionkowców. Czy tam ukrywa się morderca? Czy zbrodnia stanowi część bardziej misternego planu…?

Małgorzata Rogala: Kiedyś Cię odnajdę

Czy jeden koszmar to za mało?

Weronika miała dziewiętnaście lat, kiedy jej matkę brutalnie zgwałcono i zamordowano. Policji nie udało się złapać zwyrodnialca, który się tego dopuścił, więc sprawę umorzono. Gdyby nie Olga, jej najlepsza przyjaciółka, Weronice trudniej byłoby się otrząsnąć po tej tragedii.

Po dziesięciu latach w podobnych okolicznościach ginie Olga. I znowu brak postępów w śledztwie. Tym razem Weronika zaczyna prywatne dochodzenie, w którym głównym podejrzanym jest jeden z byłych współpracowników jej przyjaciółki. Czy ten trop nie zwiedzie jej na manowce?

Ida Żmiejewska: Warszawianka

Akcja powieści rozgrywa się w Warszawie, w 1885 roku. Oś intrygi stanowi śledztwo w sprawie śmierci znanego adwokata, którego pewnej listopadowej nocy zamordowano w miejskim burdelu. Sprawę – wraz z sędzią śledczym – prowadzi młody rosyjski policjant, który zaledwie przed kilkoma dniami przyjechał do Warszawy z Petersburga. Policjant podczas wykonywania obowiązków, poznaje córkę zmarłego; mimo początkowej niechęci, między młodymi nawiązuje się nić porozumienia, która z czasem przeradza się w poważne uczucie. Problem tkwi jednak w tym, że panna ma narzeczonego-socjalistę, który czeka w Cytadeli na proces, zaś związki polsko-rosyjskie są w Nadwiślańskim Kraju uznawane niemal za zdradę…

Katarzyna Kacprzak: Spinka

Kasa, kariera, marzenia i wielkie emocje skrywane pod markową garsonką.

Korporacja.

To musi zakończyć się zbrodnią.

[Karolina Korwin Piotrowska]

Pierwszy w Polsce korpokryminał

W międzynarodowej korporacji na warszawskim mordorze dni wyglądają podobnie. Pracownicy dzielą czas między obowiązki służbowe, kawę w biurowej kuchni, żarty, plotki, drobne intrygi i romanse.

Wszystko zmienia się, gdy podczas hucznej imprezy integracyjnej zostaje popełnione tajemnicze morderstwo.

Do akcji wkracza gburowaty policjant Jasiński ze swoją młodą asystentką Darią.

Czy mordercą jest jeden z pracowników firmy?

Czy wszyscy mogą spać spokojnie?

Pytań jest coraz więcej, dzieją się niepokojące rzeczy, nawet stary policjant skrywa jakieś sekrety…

Zwykła z pozoru korporacja zaczyna odkrywać swoje mroczne tajemnice.

Katarzyna Kacprzak – Radca prawny, od kilkunastu lat pracująca jako in-house lawyer w korporacjach. Współpracuje z „Naszym Czasopismem„, miesięcznikiem społeczno-politycznym. Ukończyła kursy pisarskie w „Pasja pisania” oraz Kurs pisania powieści kryminalnej w „Maszyna do pisania„. Prywatnie żona i mama dwójki dzieci Karoliny i Kacpra, wielbicielka dalekich podróży.