Trądzik różowaty – jak z nim walczyć?

25 lutego 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Błędna jest opinia mówiąca, że na trądzik cierpią wyłącznie osoby młode. Problem z niedoskonałościami skóry może nas dotknąć niezależnie od wieku. Trądzik różowaty jest jedną z najczęstszych chorób, z jaką zgłaszają się dorośli pacjencji do gabinetów dermatologicznych. Jak jednak z nim żyć i mu przeciwdziałać?

cera

 

 

1. „Dlaczego mam trądzik?”

2. Trądzik różowaty – jak z nim żyć

3. Dermokosmetyki i pielęgnacja

4. Leczenie trądziku

„Dlaczego mam trądzik?”

Wiele osób, które pojawiają się u dermatologa z trądzikiem, skarży się, że pomimo nienagannego trybu życia, wciąż muszą walczyć z niedoskonałościami. I rzeczywiście. Pomimo że trądzik różowaty jest bardzo powszechny lekarze wciąż nie mają obszernej wiedzy na jego temat.

Dokładna geneza nie jest w pełni poznana. W dodatku u każdej osoby inne czynniki mogą odgrywać kluczową rolę. Niekiedy jest to efekt zaniedbania i niewłaściwej diety, w innych przypadkach są winne uwarunkowania genetyczne i wystąpienie czynników zapalnych na skórze.

Trądzik różowaty charakteryzuje się wystąpieniem rumienia na twarzy, zaczerwienieniem oraz zmianami skóry i widocznymi naczynkami krwionośnymi. U każdego objawy mogą mieć różne nasilenie. Jeśli jednak występują one przed dłuższy czas – nie zwlekajmy i udajmy się do dermatologa, który przepisze nam odpowiednie leki.

Trądzik różowaty – jak z nim żyć

Pamiętajmy: trądzik to nie wyrok. Jego objawy można leczyć, a dzięki właściwej pielęgnacji unikniemy ich nasilenia. Skóra z problemami skórnymi jest bardzo wrażliwa. Dlatego silne pocieranie oraz używanie kosmetyków opartych na alkoholu, jak i stosowanie ostrych peelingów, tylko naruszy naturalną barierę ochronny i spotęguje problem.

Przy trądziku różowatym jest zatem wskazana odpowiednia pielęgnacja, która nie tylko będzie przeciwdziałać zmianom skórnym, ale także pomoże odżywić i nawilżyć naskórek, co wbrew pozorom ma bardzo duże znaczenie w tym przypadku.

Istotne są również produkty kosmetyczne, po jakie sięgamy. Używanie bardzo kryjących kosmetyków, które zapychają pory, spowoduje paradoksalnie, że trądzik będzie jeszcze bardziej widoczny. Zamiast z nich warto sięgnąć po dermokosmetyki. Produkty na bazie minerałów nie wysuszają skóry, a jednocześnie regulują wydzielanie się sebum przez gruczoły łojowe. Dzięki temu unikniemy przykrych powikłań i dalszych zmian trądzikowych.

Dermokosmetyki i pielęgnacja

Przy leczeniu zmian skórnych, wpływ ma wiele czynników z naszego codziennego życia. Dermatolodzy podkreślają, jak dużą rolę odgrywają takie aspekty jak dieta, czy też tryb życia. Kiedy mamy przepisany antybiotyk, stosujmy się także i do innych zaleceń, aby kuracja nie poszła na marne, a przyniosła zadowalające efekty.

Pikantna dieta, jak też taka pełna węglowodanów i cukrów prostych odbije się na stanie naszej cery. Również stres nie jest jej obojętny. Kiedy żyjemy w ciągłym pośpiechu, nie dosypiamy, zapominamy o nawodnieniu – zobaczymy tego efekty na naszej skórze.

Równolegle do leczenia trądziku, powinniśmy unikać kąpieli słonecznych. Wystawianie cery na promienie słoneczne może być przy niektórych lekach bardzo niebezpieczne, tak jak ma to miejsce w przypadku pochodnej witaminy A. Warto zatem wybrać dermokosmetyki i krem na dzień z ochroną SPF co najmniej 30, dostępne na stronie wizaz sklep.

Leczenie trądziku

Na rynku istnieje wiele produktów, które mają leczyć trądzik. Bądźmy jednak ostrożni i wybierajmy marki, które oferują bezpieczne dermokosmetyki, niewysuszające cery. Produkty takie jak vipera cos-medica, pomogą nam w codziennej pielęgnacji, a zawarty w nich kwas azelainowy przyniesie zadowalające efekty.

Dermatolog w niezaawansowanych przypadkach trądziku może nam przepisać wyłącznie kremy oraz maści do użytku zewnętrznego. Kuracja tego rodzaju powinna być wspierana przez odpowiednią pielęgnację i ochronę skóry.

Jeśli problem nie ustępuje lub też jest znacznie nasilony, niezbędna staje się kuracja doustna antybiotykami jak tetracyklina, czy też erytromycyna. Stosuje się je przy stanach zapalnych przez około 3-4 miesiące. Sprawdzone one są już od wielu lat i przynoszą pełne wyleczenie w większości przypadków.

Kiedy terapia antybiotykami nie zadziała, dermatolog może przepisać pochodną witaminy A, która działa bardzo silnie i skutecznie eliminuje trądzik. Ważne jednak, aby przed dobraniem leku wykluczyć ewentualne przeciwwskazania i stosować się do wskazówek lekarza.

Coraz powszechniejsze stają się również zabiegi laserowe oraz fototerapia. Ich nieinwazyjny przebieg, bezbolesność oraz szybki efekt przekonuje wielu pacjentów. Już od 3 do 6 serii zabiegów może zniwelować problem. Po zakończeniu terapii warto powtórzyć leczenie laserem przynajmniej raz do roku, aby zaczerwienie nie pojawiło się na nowo.

Trądzik to nie wyrok. Leczenie antybiotykami, dermokosmetyki oraz zdrowy tryb życia pomogą nam w eliminacji tego problemu. Nie uciekajmy jednak lekarza. Jeżeli zauważymy niepokojące zmiany na naszej twarzy, udajmy się do dermatologa, który pomoże nam ustalić przyczyny oraz przepisze odpowiednie preparaty. Im szybciej zaczniemy przeciwdziałać trądzikowi, tym szybciej nasza skóra wróci do zdrowego wyglądu, a my unikniemy blizn i odzyskamy dobre samopoczucie.