Jak przygotować się do wizyty u dentysty? Zbiór praktycznych wskazówek

30 stycznia 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Wizyta u stomatologa nie jest powodem do stresu. W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji szereg nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym leczenie przebiega sprawnie i niekłopotliwie. Ważne jest jednak odpowiednie przygotowanie. Dzięki temu można uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Jest to szczególnie istotne, jeśli dane centrum stomatologiczne odwiedzamy pierwszy raz.

Potwierdź wizytę

Niejedna osoba umawia się na wizytę u dentysty ze sporym wyprzedzeniem. Dla pewności powinniśmy potwierdzić, że jest ona aktualna. Warto wiedzieć, że w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych niedopuszczalne jest odwoływanie, czy też przekładanie wizyt bez kontaktu z pacjentami. Musimy jednak mieć pewność, że wybraliśmy miejsce o wysokim standardzie – nie zawsze jest to oczywiste.

Przygotuj niezbędną dokumentację

Wizyta u dentysty wymaga zgromadzenia potrzebnych dokumentów. Wiadome jest, że jeśli chodzimy do jednego stomatologa systematycznie, to będzie on posiadał naszą kartę pacjenta. W nowym miejscu musi ona zostać stworzona od zera. Ważne jest to, aby przedstawić lekarzowi, jak w przeszłości wyglądało leczenie Warto więc posiadać dokumenty opisujące przeprowadzone zabiegi (np. leczenie kanałowe), czy też przebieg rozmaitych schorzeń jamy ustnej. Znacząco ułatwi to specjaliście określenie właściwego przebiegu leczenia. Jeśli lekarz skierował nas na badania (np. prześwietlenie zęba), to upewnijmy się, że zabraliśmy wyniki.

Stwórz listę przyjmowanych leków

Osoby chore przewlekle oraz przyjmujące leki powinny stworzyć ich listę. Być może będzie to pomocne lekarzowi. W niektórych przypadkach niezbędne jest np. leczenie antybiotykami. Ważne jest to, aby dopasować taki lek, który nie będzie wchodził w reakcję z przyjmowanymi medykamentami. Osoby uczulone na dane składniki czy środki farmakologiczne powinny uprzedzić o tym swojego stomatologa. Z pewnością kluczowe informacje na temat pacjenta zostaną wprowadzone do systemu, a więc nie będziemy musieli przedstawiać ich na każdej wizycie.

Zapisz niepokojące objawy

Ci, którzy zgłaszają się do stomatologa z bólem powinni zapisać niepokojące objawy. Liczy się nie tylko to, który ząb jest źródłem problemu. Warto jest określić np. kiedy nasilają się nieprzyjemne dolegliwości, czy mają one charakter ciągły, czy ból pojawia się i znika na kilka dni, czy w ostatnim czasie odnotowano zaczerwienienie i krwawienie dziąseł, czy pojawił się nieświeży oddech trudny w zniwelowaniu. Dobrze jest zapisać sobie wszystko, co nas interesuje. Na fotelu stomatologicznym zwykle zapomina się połowy zagadnień, które miały zostać poruszone.

Zadbaj o higienę jamy ustnej

Właściwa higiena jamy ustnej to podstawa. Zwiększa ona komfort stomatologa, a zarazem przyspiesza proces leczenia. Resztki pokarmu stanowią źródło rozwoju bakterii, wpływając tym samym na pogorszenie stanu uzębienia, wobec czego dbanie o higienę jamy ustnej jest podstawowym elementem zapobiegającym chorobom uzębienia. Oprócz tradycyjnego mycia zębów zaleca się również użycie nici dentystycznych. Warto zadbać nawet o najmniejsze zakamarki. Dla własnej swobody powinniśmy również odświeżyć oddech bezpośrednio przed wizytą. Możemy użyć do tego specjalnego preparatu w aerozolu, a nawet miętowych drażetek. Pozwoli nam to poczuć się pewniej. Po oczyszczeniu jamy ustnej nie powinniśmy jeść, ani pić niczego innego niż woda niegazowana. Więcej informacji znajdziesz na: http://caleibiale.pl/

Poznaj przeciwwskazania

Nie zawsze wizyta w gabinecie stomatologicznym jest zalecana. Czasami o wiele rozsądniej jest ją przełożyć na inny termin. Do przeciwwskazań można zaliczyć m.in.:

  • przeziębienie,
  • opryszczkę wargową,
  • aktywny proces nowotworowy.

Można również spotkać się z opinią, że ekstrakcja zęba nie jest zalecana w czasie menstruacji. Faktem jest, że w tym okresie gospodarka hormonalna ulega rozregulowaniu. Nadmiar estrogenów może utrudnić gojenie się po wyrwaniu zęba, a nawet doprowadzić do powikłań.

Należy również wspomnieć o zachowaniu szczególnej ostrożności w okresie ciąży. Istotnym jest, aby unikać potencjalnie niebezpiecznych dla ciąży zabiegów, tj. wybielania zębów oraz wykonywania prześwietleń.

 

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.