Szczoteczka soniczna, spośród wszystkich rodzajów szczoteczek do zębów uznawana jest za najbardziej nowoczesną i skuteczną. Dzięki wykorzystaniu technologii fal dźwiękowych zapewnia skuteczne i dogłębne usuwanie płytki nazębnej z zębów, a także z powierzchni międzyzębowej, kieszeni dziąsłowej oraz szczeliny przydziąsłowej. Ta szczoteczka jest również idealna w usuwaniu przebarwień i uporczywych osadów zgromadzonych na powierzchni szkliwa.
Codzienne używanie dobrej szczoteczki sonicznej do zębów pozwala cieszyć zdrowym i pięknym uśmiechem. Głównym atutem szczoteczki sonicznej jest technologia mikrobąbelków, dzięki której szczoteczka czyści dokładnie zęby, nawet w krótkim czasie. Osoby przyzwyczajone do używania zwykłych szczoteczek będą zapewne zdziwione instrukcją obsługi szczoteczki sonicznej. Technika mycia polega w tym przypadku na umieszczaniu i chwilowym przytrzymywaniu głowicy nad powierzchnią zęba oraz przy jego powierzchniach bocznych. Trzeba to robić systematycznie, przesuwając głowicę do kolejnego zęba w stałych odstępach czasu. Nie ma konieczności wykonywania ruchów okrężnych i szczotkowania zębów. Po przyłożeniu głowicy do zęba jest on wystarczająco skutecznie polerowany przez drgającą głowicę i jej włókna.
Wybierając szczoteczkę soniczną, warto brać pod uwagę: szybkość działania urządzenia, ilość trybów pracy oraz pojemność akumulatora. To od intensywności wibracji zależy efektywność i skuteczność pracy szczoteczki – im więcej ruchów wykonuje na minutę, tym skuteczniej usuwa osad i płytkę bakteryjną. Warto zwrócić uwagę, czy urządzenie pozwala wybrać preferowaną prędkość. Dobre szczoteczki soniczne mogą działać bez ładowania nawet przez 10 tygodni. Szczoteczka soniczna może również oferować różne tryby pracy. Każda ze szczoteczek sonicznych zazwyczaj oferuje kilka trybów czyszczenia. Tryb tradycyjny pozwala na ciągłe, dwuminutowe mycie z dużym naciskiem na zęby. Tryb delikatny jest przeznaczony dla bardziej wrażliwych użytkowników i zapewnia szczotkowanie z mniejszą siła. Do wyboru jest także tryb pulsacyjny, który poza szczotkowaniem proponuje masowanie dziąseł. Warto również zwrócić uwagę na dodatki, które producent oferuje w zestawie. Może to być np. etui czy specjalna szklanka do ładowania urządzenia.
Zastosowana w szczoteczkach sonicznych technologia powoduje, że proces czyszczenia jest bezpieczny dla szkliwa i szybciej pozwala uzyskać zdrowy i biały uśmiech. Uznawana jest za najnowocześniejsze i najskuteczniejsze urządzenie do pielęgnacji zębów i jamy ustnej. Zapewnia optymalne czyszczenie powierzchni zębów i przestrzeni międzyzębowych niedostępnych dla tradycyjnych szczoteczek. Włosie szczoteczki porusza się z prędkością 31000-48000 wibracji sonicznych na minutę. Wygodny i ergonomiczny kształt szczoteczki doskonale dostosowuje się do dłoni, dzięki czemu zmniejsza uczucie zmęczenia podczas używania. Najnowsze modele szczoteczek wyposażone zostały w aplikacje mobilne, która dzięki wbudowanemu modułowi Bluetooth mają możliwość bezprzewodowego łączenia się ze smartfonem. W aplikacji wyświetlają się wskazówki, które ułatwiają skuteczne czyszczenie zębów. Szczoteczki soniczne w wersji dla najmłodszych oferują, dzięki temu samemu modułowi, samouczek właściwego szczotkowania zębów, który efektami dźwiękowymi instruuje dzieci, na których przestrzeniach jamy ustnej powinny skupić większą uwagę.
W wielu szczoteczkach nowej generacji jest także wbudowany timer, który pomaga kontrolować czas mycia zębów. Timer zazwyczaj sygnalizuje, kiedy należy zmienić obszar szczotkowania. Wielu dentystów zaleca szczotkowanie zębów przez 2 minuty. Wiele modeli ma w swojej ofercie także wskaźnik nacisku, dzięki któremu natychmiast widzimy, kiedy naciskamy na nasze szkliwo zbyt mocno. Każda szczoteczka się zużywa, dlatego przy tych szczoteczkach zalecana jest regularna wymiana główek. Końcówkę od szczoteczki należy wymieniać, co 3 miesiące. Niektóre modele wyposażone są w ikonkę przypominającą o wymianie końcówki na nową.
Ze szczoteczek sonicznych może korzystać właściwie każdy. Nie ma ograniczeń wiekowych, a na rynku możemy znaleźć nawet ich wersję dla niemowląt (oczywiście do wykorzystania przez rodzica). Ten rodzaj szczoteczek sonicznych charakteryzuje się większą delikatnością niż wersja dla dorosłych i służy głównie oczyszczaniu mleczaków oraz masowaniu bardzo wrażliwych dziąseł. Według producentów, nasza pociecha może zupełnie samodzielnie korzystać z dziecięcej wersji szczoteczki sonicznej już po ukończeniu 3 lat. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by ze szczoteczki sonicznej korzystały osoby noszące aparaty ortodontyczne, ludzie starsi, a także użytkownicy mający braki w uzębieniu czy noszący protezy. Szczoteczki soniczne są przeznaczone dla wszystkich i dla każdego stanowią najbardziej bezpieczny oraz najskuteczniejszy sposób higieny jamy ustnej.
Nie wiesz, jakiej marki szczoteczkę wybrać? Postaw na jednego ze sprawdzonych producentów. Na Twoją decyzję wpływ powinny mieć również parametry szczoteczek, takie jak liczba wibracji na minutę czy dostępne programy. Na ten moment rynek szczoteczek sonicznych zdominowała linia Sonicare od Philips. Ale to nie jedyna opcja. Odpowiednia może okazać się również polecana przez dentystów szczoteczka soniczna Oral-B, albo także szczoteczka soniczna Łucznik. Ciekawym rozwiązaniem jest również szczoteczka soniczna Vitammy, czy szczoteczka soniczna Panasonic, albo AEG, Blaupunkt, Xiaomi, Meriden i inne. Interesuje Cię najlepsza szczoteczka soniczna? Ranking szczoteczek pozwoli Ci znaleźć urządzenie, które spełni Twoje oczekiwania.
Wybór szczoteczki do zębów to bardzo ważna decyzja. Zakup szczoteczki sonicznej to duży wydatek. Taka szczoteczka może kosztować od 150 zł do nawet 1000 zł w zależności od jej funkcjonalności i parametrów. Tradycyjna szczoteczka powinna być wymieniana średnio co 2 lub 3 miesiące. Szczoteczka elektryczna lub soniczna z wymiennymi głowicami może być używana nawet przez kilka lat. Warto więc zainwestować w dobrej jakości szczoteczkę, aby znacznie dokładniej czyścić zęby i zachować zdrowy uśmiech na dłużej. Wybierając szczoteczkę soniczną, stawiamy na najnowocześniejsze urządzenie tego rodzaju. Efekty szczotkowania pojawią się szybciej i łatwiej będzie uzyskać taki efekt, jakiego oczekujemy.