Mieszkańcy miast często robią zakupy w supermarketach, bo do nich mają najbliżej. Poza tym jest to wygodna forma zakupów, gdyż w markecie kupić można praktycznie wszystko, czego akurat w domu potrzeba. Jest taniej niż gdzie indziej, ale czy zdrowiej? Co z tego, że kupimy tanio skażone pestycydami czy innymi środkami chemicznymi warzywa, jeśli później te pieniądze musimy wydać na leki, bo dokucza żołądek czy wątroba? Może lepiej wydać parę groszy więcej i jeść warzywa bez chemii? Podpowiadamy jak to zrobić w wielkim mieście.
Gdzie można kupić ekologiczne warzywa?
Jeżeli chcemy zdrowo się odżywiać i jeść warzywa bez chemicznych dodatków, a mieszkamy w dużym mieście, mamy kilka możliwości. Pierwszą jest zamawianie produktów przez internet ze sklepów oferujących zdrową żywność lub bezpośrednio z farm ekologicznych. Ma to swoje plusy i minusy, ale staje się coraz popularniejsze. Zwolennicy tradycyjnych zakupów bez problemu znajdą w swoim mieście sklepy i miejsca, gdzie będą mogli kupić ekologiczne warzywa. Warszawa oraz inne większe polskie miasta mają już bardzo dobrze prosperujące eko bazary, gdzie okoliczni producenci zdrowej żywności sprzedają swoje wyroby. Warto się na taki bazar wybrać przynajmniej raz w tygodniu i zrobić zakupy. Znajdziemy tam warzywa z ekologicznych upraw, a także możemy kupić inne naturalne wyroby. Jest to dobry sposób na życie w zgodzie z naturą w wielkim mieście. Jeśli nawet nie ma w nim czasem czystego powietrza, dostarczając do organizmu witaminy z pełnowartościowych naturalnych warzyw, zmniejszymy nieco zagrożenie, jakie niesie ze sobą smog.
Jak w inny sposób można pozyskać zdrowe warzywa w mieście?
Osoby, które mają zaprzyjaźnionych rolników lub rodziny na wsi, mogą oczywiście korzystać z tego dobrodziejstwa i bezpośrednio u nich zamawiać naturalne produkty. Ogródek działkowy to z kolei doskonały pomysł dla wszystkich, którzy mają dużo wolnego czasu i dobrą rękę do roślin. Osoby, które ogrodu ani działki nie mają, mogą spróbować domowej hodowli warzyw i ziół. Do takiej uprawy w domu nadają się głównie zioła, które można ustawić w kuchni na parapecie i na balkonie. Na większe uprawy jednak najczęściej jest za mało miejsca, szczególnie w małym mieszkaniu. Jeśli ktoś ma jednak duży dom, może spróbować wyhodować jakieś własne warzywa.
Niezależnie od tego, którą z powyższych propozycji wybierzemy, zawsze będzie to zdrowsza alternatywa dla zakupów warzyw z pestycydami. Warto to przemyśleć, zmienić swoje przyzwyczajenia i żyć zdrowiej.