Zdrowa dieta niemowlęcia: co powinnaś podawać w pierwszych posiłkach?

12 listopada 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

 

Rozszerzanie diety u dziecka często wiąże się z dużym stresem i wieloma wątpliwościami u jego rodziców. Bo jak odżywiać niemowlaka, by rozwijał się prawidłowo? Na co zwracać uwagę? Po kilku miesiącach nadchodzi pora, by niemowlę oprócz mleka zaczęło spożywać także inne pokarmy. Zdrowa dieta dziecka ma ogromny wpływ na jego rozwój. Nie ma więc co się dziwić, że wprowadzanie jej często wiąże się ze sporym stresem u rodziców. Warto wiedzieć, że nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku maluchów karmionych mlekiem matki, a inaczej – mlekiem modyfikowanym. Zgodnie z zaleceniami specjalistów z WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), jeśli potomek jest karmiony piersią, to przez pierwsze 6 miesięcy nie ma potrzeby wprowadzania innych pokarmów. Z kolei Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci podaje, że pierwsze pokarmy poza mlekiem należy rozpocząć podawać maluchowi między 17. a 26. tygodniem życia.

Najpierw warzywa i owoce

 

Jak odżywiać niemowlaka? Z pewnością na początek sprawdzą się papki. Na „pierwszy rzut” najczęściej idą jarzyny, a dokładniej dynia, ziemniak oraz marchewka. Ugotowane i zblendowane lub zmiksowane warzywa rodzic powinien podawać małą, najlepiej plastikową (specjalnie do tego przeznaczoną) łyżeczką. Naturalnym odruchem dziecka będzie na początku wypychanie żywności językiem, trzeba pamiętać, że jest to proces przejściowy. Przy pierwszych próbach podaje się niewiele papki, obserwując, czy po jakimś czasie nie wystąpiły objawy alergii u niemowlaka – krostki, zaczerwienione policzki, bóle brzuszka itp. Jeśli tak się zdarzy – należy odstawić dany produkt i ewentualnie spróbować podać za jakiś czas. Zanim zdecydujemy się na jego całkowitą eliminację warto wykonać kilka prób.

Po warzywach warto sięgać po owoce, jednak nie cytrusy – na te przyjdzie pora później (bardzo często wywołują objawy alergii u niemowlaka). Na początku najlepiej nada się jabłko, które dostarcza witamin oraz cennych składników mineralnych.

Krok drugi – kleiki i kaszki

Zdrowa dieta dziecka powinna zawierać także kaszki i kleiki. Są one bardzo ważne, bowiem zawierają witaminy i składniki mineralne. Do tego są również sycące. Mogą być przygotowywane na mleku (zazwyczaj modyfikowanym) lub wodzie.

Na początku trzeba zacząć od kleików i kaszek ryżowych oraz kukurydzianych, które nie zawierają glutenu oraz  tych bez dodatków smakowych. Dopiero po kilku dniach, gdy upewnimy się, że potomek dobrze reaguje na nowość – można podać produkt z dodatkiem owoców. Po 7. mies. można zacząć wprowadzać inne rodzaje kasz np. mannę, a około 2 miesięcy nieco później – kuskus, jaglaną. Na koniec zaś jęczmienną i gryczaną.

A mięso i ryby?

Wielu rodziców, zastanawiając się, jak odżywiać niemowlaka, obawia się wprowadzenia mięsa i ryb. Po te produkty warto sięgnąć dopiero, gdy dieta dziecka składa się już z warzyw, owoców oraz kasz i kleików. Aczkolwiek zgodnie ze schematem żywienia mięso oraz jaja można podawać już po 4. miesiącu życia dziecka (bez względu na to czy jest karmione piersią czy mlekiem modyfikowanym). Mięso powinno być bez skóry, na początek najlepiej wybrać królika, drób, jagnięcinę i wołowinę. Można je miksować z warzywami. W okolicach 7. miesiąca można zaś wprowadzać potomkowi ryby, jogurty oraz sery.  Pełne mleko krowie nie powinno zaś być podawane dziecku po ukończeniu roku.

Produkty podawane małym dzieciom nie powinny być solone. Stosować można ewentualnie sprawdzone i w pełni naturalne zioła. Unikać należy także słodzenia (również miodem który można podawać dzieciom powyżej 12. miesiąca, gdyż może on zawierać przetrwalniki Clostridium botuli­num, czyli laseczki ładu kiełbasianego) oraz smażenia.

Aby osiągnąć najlepsze efekty należy dbać o zdrową dietę w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Nie należy decydować się na nieuzasadnione dokarmianie. Karmienie butelką może powodować osłabienie laktacji. Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt.

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia i zapewnia najwięcej korzyści Twojemu dziecku.

 

Bibliografia:

https://parenting.pl/rozszerzanie-diety-dziecka

https://ncez.pl/dzieci-i-mlodziez/dzieci-0-3/rozszerzanie-diety-niemowlat

https://dziecisawazne.pl/rozszerzanie-diety-dziecka-czego-zaczac/

https://mamotoja.pl/rozszerzanie-diety-niemowlaka-po-co-to-robic,rozszerzanie-diety-niemowlaka-artykul,20629,r1p1.html