Dlaczego warto zacząć chodzić na basen?

19 września 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Pływanie, podobnie jak bieganie czy jazda na rowerze, należy do grupy sportów aerobowych. To oznacza, że podczas ćwiczeń mięśnie otrzymują dużą dawkę tlenu, dzięki czemu spalają zasoby energii. Pływanie dzięki temu jest niezwykle skuteczne w walce z nadwagą, ale jednocześnie odciąża kręgosłup, angażuje wszelkie mięśnie, masuje je, sprawia ogromną przyjemność. Z zalet pływania w basenie korzystać mogą wszyscy: niemowlęta, dzieci, nastolatkowie, osoby dorosłe, starsze, a także niepełnosprawne. Korzyści z pływania jest bez liku.

Co daje nam pływanie?

Niewątpliwą zaletą pływania jest to, że gwarantuje nam lepsze zdrowie. Jak każdy wysiłek aerobowy, pływanie poprawia ogólną kondycję organizmu, obniża cholesterol, wzmacnia serce i cały układ krążenia. Z zajęć pływania powinny korzystać osoby z nadciśnieniem, miażdżycą, cukrzycą i wszystkie te, dla których bieganie czy jazda na rowerze nie są zalecane. To świetny sport dla osób otyłych, z wadami postawy, z wrażliwymi stawami, które nie mogą być nadmiernie obciążenie.

Niezależnie od tego, czy pływamy na plecach, kraulem czy żabką, podczas miarowych ruchów pracują wszystkie mięśnie. Warto jednak pamiętać, że u osób z chorobami kręgosłupa najlepszym stylem będzie pływanie na plecach, ponieważ żabka powoduje wygięcie kręgosłupa, szczególnie w odcinku lędźwiowym i szyjnym, gdy pływamy z głową uniesioną nad taflę wody. Na pytanie “czy basen jest zdrowy?” można odpowiedzieć tylko twierdząco. I to dla każdej grupy wiekowej!

pływanie niemowlę.jpg

Zalety pływania – niemowlęta i małe dzieci

Niemowlę najczęściej bardzo dobrze znosi pływanie w basenie. Dzięki ruchom wykonywanym w wodzie jego ciało rozwija się proporcjonalnie, a samo dziecko rzadziej choruje. Woda jest świetną okazją do zabawy z mamą i tatą, poprawia samopoczucie, masuje wszelkie mięśnie. Wielu rodziców może być zaskoczonych, że ich maluch potrafi nawet nurkować! Na basen można zabrać nawet czteromiesięczne niemowlę, pod warunkiem, że pozwoli na to lekarz, który nie widzi żadnych przeciwwskazań, aby dziecko bawiło się w wodzie. Z niemowlakiem można wybrać się na naukę pływania oraz na zajęcia dla niemowląt organizowane na pływalni. Warto skorzystać z oferty doświadczonych instruktorów, którzy czuwają nad przebiegiem zajęć.

Ofertę doświadczonych instruktorów nauki pływania w Warszawie, znajdziecie tutaj: paar.edu.pl

By pójść na basen z niemowlakiem, wystarczy, żeby maluch miał na pupie specjalną, basenową pieluszkę. Po kąpieli skórę malucha należy posmarować oliwką.

Na basen z tych samych powodów warto zabierać też starsze dzieci. One chętnie bawią się na zjeżdżalniach, ale i dla nich nie brakuje ofert nauki pływania. Warto pamiętać, że dziecko, które umie pływać, nie tylko świetnie będzie rozwijać się w wodzie, ale także będzie bezpieczniejsze.

Regularne pływanie w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym pomaga zadbać o prawidłową postawę dziecka, koryguje wady postawy i nieodpowiednie krzywizny kręgosłupa. Pływanie buduje wytrzymałość, kondycję, koordynację ruchową, wzmacnia mięśnie, zwiększa elastyczność stawów. Trening w wodzie pobudza krążenie i przepływ krwi, zwiększa wydolność płuc, ale też hartuje i podnosi naturalną odporność organizmu. Jest też świetnym sposobem na wyładowanie nadmiernej energii dzieci.

nauka pływania dla dorosłych.jpg

Basen dla młodzieży

Zajęcia pływania na basenie niezwykle korzystnie wpływają na psychikę i rozwój fizyczny nastolatków. Dzieci, które intensywnie rosną, dzięki regularnemu pływaniu mogą uniknąć problemów z nadwagą i wadami postawy. Lepsza kondycja, sprawność ruchowa, ale też przyjemne masowanie ciała poprawiają samoocenę i samopoczucie dzieci, które w wieku nastoletnim mają tendencję do wahania nastroju, a nawet depresji. Systematyczność ćwiczeń, dyscyplina, jakiej wymagają lekcje pływania i treningi budują też poczucie odpowiedzialności i motywują do wytężonej pracy nad sobą. Warto jednak pamiętać, że żaden nastolatek nie lubi być zmuszany do czegoś, czego nie lubi. Jeśli nie chce uczestniczyć w nauce pływania, może warto poszukać szkoły lub trenera, który ma lepsze podejście do nastolatków.

Pływanie dla osób starszych i chorych

Nie każdy wysiłek fizyczny jest odpowiedni dla seniorów i osób chorujących na przewlekłe choroby, a jednak pływanie w basenie zalecane jest osobom po zawałach, operacjach ortopedycznych, ze schorzeniami kręgosłupa. Dzięki pływaniu szybciej wracają oni do zdrowia. Przy tym ryzyko kontuzji jest minimalne.

nauka pływania Warszawa.jpg

Skoro zalety, to i wady?

Minusów pływania jest naprawdę niewiele. Trzeba oczywiście wyjść z domu, dojechać na basen, zapłacić za zajęcia, ale przy zaletach pływania te drobne wyzwania nie powinny odstraszyć.

Wiele osób obawia się przeziębień czy grzybicy, którą można się zarazić, chodząc po wilgotnych płytkach wokół basenu i pod prysznicem. Jednak warto pamiętać o tym, że zmiany temperatury hartują organizm.

Po wyjściu z basenu należy się dobrze wysuszyć, odczekać chwilę, zanim wyjdziemy rozgrzani na mróz i koniecznie założyć czapkę na głowę. Przed infekcją grzybiczą ochronią klapki oraz kosmetyki z drogerii lub apteki, stworzone z myślą o osobach korzystających z pływalni. Warto też wybrać taki basen, co do którego czystości nie mamy żadnych wątpliwości.

Dziecko na basenie.jpg

Nauka pływania na każdym etapie życia

Kiedy rodzi się człowiek, potrafi w sposób naturalny pływać. Niestety z czasem odruch ten zanika, dlatego od nowa trzeba uczyć się poruszania w wodzie. Warto jednak podjąć trud nauki pływania i zdecydować się na lekcje, które dostępne są w Warszawie. Na naukę pływania dla dzieci i dla dorosłych można zdecydować się w każdej chwili i to niezależnie od stopnia umiejętności pływackich. Nawet osoby dorosłe, które potrafią utrzymać się na wodzie, mogą skorzystać z pomocy trenera.

Podczas nauki pływania dla dorosłych można poprawić technikę pływania na grzbiecie, kraulem czy żabką, nauczyć się nurkować i poprawnie oddychać. Nauka pływania dla dzieci obejmuje zajęcia dla początkujących i zaawansowanych. Zaczyna się na etapie oswajania dziecka z wodą, a zakończyć się może wielką pasją i miłością do spędzania czasu w wodzie.