Najlepsze książeczki dla małych czytelników

14 maja 2019, dodał: Marta Dasińska
Artykuł zewnętrzny

Dziecko powinno mieć kontakt z książkami już od najmłodszych lat. Dobre książeczki dla małych dzieci bywają atrakcyjniejsze niż zabawki. Warto już w niemowlętach wzbudzać i pielęgnować miłość do książek.

Książki dla małych dzieci to publikacje niezwykłe. Korzyści z oglądania i czytania jest wiele – w każdym wieku dziecka. Czytając dajemy dzieciom poczucie więzi, czułości i bliskości. Książeczki dla dzieci pełnią wiele funkcji: uczą, bawią, wspierają rozwój i rozbudzają miłość do książek, uczą wielu czynności, pozwalają poznawać świat i słownictwo, rozwijają mózg, wyobraźnię i wrażliwość. Do najważniejszych zalet czytania z maluchem zaliczamy takie faktory jak: stymulacja zmysłów (wzrok, dotyk, słuch), koordynacja wzrokowo-ruchowa, rozbudzanie kreatywności i wyobraźni, ćwiczenie spostrzegawczości i pamięci, rozrywka i zabawa, przybliżanie świata emocji (nazywanie uczuć), nauka (pierwsze słówka, odgłosy zwierząt, kolory itd.), tłumaczenie świata oraz wspólne spędzanie czasu z rodzicem. Dodatkowo wspomnienia wspólnego czytania pozostają z dzieckiem na całe życie.

Sympatię do książek można mieć wrodzoną, ale także nabytą. Aby zachęcić dziecko do książek, co w przyszłości zaowocuje bujną wyobraźnią i kreatywnością, warto proponować mu coraz to nowsze tytuły, które zwrócą jego uwagę. Dobra książka dla małego dziecka to taka, która nie tylko jest atrakcyjna dla malucha i wzbudza jego ciekawość, ale i potrafi skupić uwagę i zająć czas. Rynek książek dla dzieci jest ogromny. Cieszy fakt, że wydawnictwa pamiętają o najmłodszych maluchach, które nie tylko nie potrafią czytać, ale nawet nie umieją często trzymać takiej książeczki i przewracać jej stron. Dlatego w przypadku książeczek dla najmłodszych dzieci, niezbędna jest współpraca z rodzicem, który przeczyta, objaśni, opowie, zainteresuje, a także przytrzyma.

Jak pokazać różnorodność świata i nauczyć dziecko dobrych manier? Najlepiej poprzez książeczki. Prezentujemy ranking wybranych, pięknych i wartościowych książeczek dla najmłodszych czytelników. Piszcie w komentarzach o swoich ulubionych pozycjach literackich dla najmłodszych. Najlepsze listy i wypowiedzi zostaną nagrodzone paczkami z książkami dla dzieci. Komentarze prosimy wysyłać na adres [email protected] z dopiskiem: „Książki dla najmłodszych”.

Najlepsze na świecie listy od Feliksa

Gdyby Zosia nie kupiła tajemniczej księgi z bajkami, w której była opowieść o latającym kufrze, to wszystko by się nie wydarzyło! Feliks w środku nocy po prostu wyleciał z pokoju w swojej walizce, i wylądował na budynku parlamentu Rzeszy w Berlinie. To pierwszy z przystanków, podczas kolejnej, pełnej wrażeń podróży pluszowego zająca.

Tym razem podróż latającą walizką prowadzi Feliksa do prawdziwego zamku hrabiego Drakuli w głębi Rumunii, do Indii, a nawet Chin. Podczas sztormu na środku Pacyfiku zając ląduje awaryjnie na pokładzie pewnego statku. Następnie udaje się do Meksyku, gdzie zwiedza starożytne piramidy i podziwia ogromne kaktusy.  Na zakończenie podróży zatrzymuje się na Florydzie i odkrywa tajemnicze bagna  ̶  a do Zosi wciąż przychodzą listy z całego świata. Listy od Feliksa, umieszczone w prawdziwych kopertach, są jak zwykle  ̶  pełne humoru i ciekawych informacji. Z tej podróży mały Feliks wraca w dniu urodzin Zosi.

W szóstej części przygód pluszowego zająca znajduje się wiele wartościowych i pasjonujących informacji o świecie, przekazanych w sposób przystępny dla dzieci. Książka zalecana od 5 roku życia.

Wydawnictwo Mamika

Feliks u dzieci na krańcach świata

Gdyby podczas gwałtownej zmiany wiatru pluszowy zając Zosi – Feliks – nie wypadł z żaglówki, to wszystko by się nie wydarzyło! Feliks po raz kolejny podróżuje. Tym razem odwiedza dzieci w różnych odległych zakątkach świata. Jak zwykle, listy do Zosi zawierają wiele cennych i ciekawych informacji.

Feliks opowiada w nich o chłopcu z rodziny Samów, która na dalekiej Północy hoduje renifery, o tuareskiej dziewczynce Aischy, która ze swoim plemieniem wędruje po pustyni. Jest gościem Rosity na strusiej farmie w Południowej Afryce i maoryskiej dziewczynki Hine Iti Moana w dalekiej Nowej Zelandii. Zając-podróżnik odkrywa wraz z bliźniętami, Lionelem i Leslim, San Francisco i razem z rodziną Matana obchodzi w Izraelu żydowskie Święto Świateł.

Poruszające i bardzo ciekawe opisy krajów i ludzi, kreślone cudacznym pismem Feliksa, znajdują się w sześciu najprawdziwszych kopertach.

Wydawnictwo Mamika

Rok w lesie

Petra Bartíková, Aneta Žabková, Piotr Salewski

Dlaczego węże wysuwają język? Czy zwierzęta mogą świecić? Kto przesypia zimę?

Zobacz, jak się zmienia przyroda przez cały rok – wiosną, latem, jesienią i zimą. Dowiedz się, co rośnie i kwitnie, jak zachowują się zwierzęta, co robią po zmroku i gdzie szukają pożywienia. Zajrzyj do dziupli w drzewach i nor ukrytych głęboko pod ziemią. Naucz się rozróżniać ślady zwierząt i liście drzew.

Na co czekasz? Chodź do lasu na poszukiwanie przygody!

Wydawnictwo Adamada

Rok w ogrodzie

Petra Bartíková, Aneta Žabková, Piotr Salewski

Gdzie zimują ważki? Czy osy mieszkają w hotelach? Kiedy kwitną tulipany i narcyzy?

Zobacz, jak zmienia się przyroda przez cały rok – wiosną, latem, jesienią i zimą. Dowiedz się, jak wygląda domek kreta, gdzie trzmiele zakładają swoje gniazda i co robi dżdżownica głęboko pod ziemią. Zbierz pyszne owoce, upiecz ciasto truskawkowe i sprawdź, co się dzieje pod grządką z różami.

Na co czekasz? Chodź do ogrodu na poszukiwanie przygód!

Wydawnictwo Adamada

Ogrody natury

Jenny Broom, Kristjana S. Williams, Ewa Chmielewska-Tomczak

Przedrzecie się przez wilgotny Las Deszczowy Amazonii. Odkryjecie skrytą pod powierzchnią oceanu wielobarwną Wielką Rafę Koralową. Spróbujecie przetrwać na upalnej za dnia, a mroźnej w nocy Pustyni Chihuahua. Przejdziecie przez niezgłębione Lasy Schwarzwaldu. Ze szczytów Himalajów będziecie podziwiać górski krajobraz.

Wystarczy przekroczyć bramę.

Wydawnictwo Adamada

Gdy smok się wprowadza

Jodi Moore, Howard McWilliam, Magdalena Zielińska

Gdy cała rodzina pojawia się na plaży – zaczyna się zabawa: chłopiec buduje doskonały zamek z piasku do którego wprowadza się smok. Jak wiadomo, każde dziecko chciałoby mieć własnego smoka, bo można z nim robić całe mnóstwo różnych fajnych rzeczy. Niestety, gdy rodzina chłopca kwestionuje istnienie nowego przyjaciela, zaczynają się problemy…

Czy smok jest prawdziwy?

Wydawnictwo CzyTam

Gdy smok się wprowadza ponownie

Jodi Moore, Howard McWilliam, Tomasz Panas

Jeśli zbudujesz doskonały zamek, wprowadzi się do niego smok, a tuż po nim… dzidziuś?! Obsypana nagrodami książka Gdy smok się wprowadza doczekała się kontynuacji, w której to przygotowania do powitania nowego członka rodziny idą pełną parą.

W domu pojawia się niemowlę, a świeżo upieczony starszy brat wraz ze swym smokiem poświęcają cały swój czas na zabawianie maleństwa. Lecz gdy starsza siostra oznajmia, że przecież smoki nie istnieją, w chłopcu narasta frustracja i zaczynają się psoty. Gdy na dodatek zaślinionemu i wiecznie płaczącemu szkrabowi jakimś cudem udaje się zauroczyć jego smoka – miarka się przebiera. Chłopiec decyduje, że ma już dość, i każe rodzicom odesłać braciszka.

Czy w zamku jest miejsce dla trójki? Przekonacie się sami, gdy smok się wprowadzi ponownie. Czy smok jest prawdziwy?

Wydawnictwo CzyTam

Potrzebuję mojego potwora

Amanda Noll, Howard McWilliam, Tomasz Panas

Ignaś ma problem z zasypianiem – po prostu musi mieć potwora pod łóżkiem. Niestety Gab, jego stały potwór, wybrał się na ryby i planuje wrócić za tydzień. W zamian za niego pojawia się cała menażeria bajecznie kolorowych stworów, ale czy wśród nich znajdzie się taki, który wystraszy Ignasia? A może go tylko rozbawi?

Doskonała równowaga chichotów i dreszczy sprawia, że nie ma się ochoty wyściubić nosa spod kołdry, jednocześnie pokazuje jak potężna jest siła śmiechu w konfrontacji z własnymi lękami.

Wydawnictwo CzyTam

Króliczki!!!

Kevan Atteberry, Tomasz Panas

Opowieść, która wywołuje w najmłodszych olbrzymie emocje!

Declan jest jednym z najbardziej przyjaznych, małych potworków.
Chmurki na niebie?
– Witajcie, chmurki! – woła do nich.
Drzewa w lesie?
– Witajcie, drzewa! – mówi.
Pozdrawia nawet kłody drewna.
– Witaj, kłodo!
Ot, zwykły spacer miłego potworka. Zwykły, dopóki na jego drodze nie staną… króliczki!!!

Gdy Declan wypatruje w lesie króliczki, jego radość jest zaraźliwa. A kiedy króliczki znikają, tak bardzo za nimi tęskni… Jasne ilustracje i prosty tekst, który czytając można interpretować na wiele sposobów, stanowią idealną pozycję dla fanów Mo Willemsa.

Wydawnictwo CzyTam

Kraina Mikołajka

Alexandre Révérend, Thierry Robin

Przedstawiamy trzy nieznane w Polsce przygody Mikołajka.

Zaradna dziewczynka dociera do krainy Mikołajka i co z tego wyniknie? W kolejnej historii Mikołajek spada z sań, gubi się i trafia do supermarketu na cały dziań oraz… noc. Co się kryje za okienkiem kalendarza adwentowego? Niecierpliwy Mikołajek otwiera je po czym… zostaje wciągnięty do środka.

Zabawne i fantastyczne historie opowiedziane są bez słów. Porywające rysunki wraz z uroczymi, dobrodusznymi przygodami powodują, że jest to lektura dla każdego: trzyletniego przedszkolaka, siostry z podstawówki, taty a nawet babci. Jest tylko jeden warunek: poczucie humoru.

Wydawnictwo KURC

Kiedy dorosnę

Kiedy w szkole pada pytanie, kim dzieci chcą zostać w przyszłości, większość ma już plan – lekarką! Policjantem! Superbohaterem!

Jeśli jeszcze nie wiecie, nie martwcie się! Julka też nie jest pewna… Ciekawe, co wybierze?

Kolejna mistrzowsko ilustrowana książka dla najmłodszych belgijskiego autora Quentina Grébana, którego twórczość zachwyca, wzrusza i bawi dzieci i ich rodziców.

Wydawnictwo Media Rodzinna

Spacer z psem

Wyobraź sobie, że możesz wziąć na spacer dużego psa cioci.  Tylko krótki spacer na siku.  Nie odchodź zbyt daleko, dobrze? Tylko krótki spacerek. Chcecie się przekonać, jak długo może potrwać spacer z psem? I tak naprawdę kto kogo wyprowadza?

Przezabawna, kipiąca szczegółami i zaskakująca z każdej strony historia bez słów. Każdy obrazek tworzy odrębny świat pełen niewielkich postaci, na które można długo spoglądać i ciągle odkrywać coś nowego. To pełna niespodzianek i humoru opowieść dla spostrzegawczych – od małych dzieci po dorosłych, którzy etap książek obrazkowych mają już dawno za sobą.

Wydawnictwo Media Rodzinna

Ile mamy nóg?

 

Policz, ile razem nóg będą mieli goście bohatera książeczki.

Do zabawy przyłączają się kolejno małe i większe zwierzątka: niedźwiedź, kaczka, pchła, kangur i wiele, wiele innych. Obliczenia stają się coraz bardziej skomplikowane. Jedni są czworonogami, inni mają osiem nóg…

Wierszowana historyjka z pięknymi ilustracjami, która w zabawny sposób pomaga kształtować umiejętność liczenia.

Wydawnictwo Wilga, Grupa Wydawnicza Foksal

Zuza i Zizu. Najlepszy przyjaciel

Rezolutna Zuzia i jej wszędobylski przyjaciel, piesek Zizu ciągle mają zabawne przygody! Są absolutnie nierozłączni – razem się bawią, razem odpoczywają, razem chodzą na spacery – oczywiście razem też broją. Do tego Zizu ciągle gdzieś się gubi, więc przed Zuzą wciąż nie lada zadania! Zuza i Zizu to urocze historyjki dla maluchów, okraszone ślicznymi obrazkami – idealne dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Wydawnictwo Wilga, Grupa Wydawnicza Foksal

Psierociniec. Kocia lista życzeń

Pies Remik zostaje porwany przez… koty! A wszystko przez jego poezję. Koty chcą, aby Remik – dzięki swoim zaczarowanym wierszom – poprawił ich los. Lista żądań porywaczy jest długa i bardzo zaskakująca. Zaniepokojeni podopieczni Psierocińca wszczynają poszukiwania. Zaczyna się ciekawa i pełna nieoczekiwanych zwrotów okoliczności przygoda z wątkiem miłosnym w tle.

Czy uda się uwolnić Remika? Czy nasz bohater spełni kocie życzenia? W jaki sposób ta historia wpłynie na jego życie?

Wydawnictwo Wilga, Grupa Wydawnicza Foksal