Planujesz założenie rodziny? Sprawdź, jak wykorzystać w tym celu kalendarz owulacyjny!
Starania o dziecko to ważny temat dla wszystkich par, które chcą powiększyć rodzinę. Przyszli rodzice mogą wpłynąć na efekt swoich działań, wykorzystując w tym celu kalendarz owulacyjny. Jak się nim posługiwać i jak wyznaczyć prawidłowo moment, w którym prawdopodobieństwo poczęcia jest największe?
Czym jest kalendarz owulacyjny?
Cykl menstruacyjny kobiety jest objawem przemian zachodzących regularnie w jej ciele. Wpływ na jego przebieg mają hormony. Poszczególne etapy tego cyklu pokazują, kiedy występuje owulacja, a w każdym prawidłowo przebiegającym cyklu menstruacyjnym organizm kobiety przygotowuje się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej.
Gdy jajeczko jest dojrzałe, pęka jego osłonka – pęcherzyk Graafa. Komórka jajowa zostaje uwolniona do jajowodu. Jeśli w tym czasie dojdzie do jej kontaktu z plemnikiem, możliwe jest poczęcie dziecka. Dlatego, dla owocnych starań o dziecko, kluczowe jest współżycie w okresie dni płodnych, ponieważ właśnie w tym czasie prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe. Jak wyznaczyć ten czas?
Dni płodne czy nie?
Książkowy cykl menstruacyjny u kobiety trwa 28 dni. W przypadku, gdy rzeczywiście kobieta ma co 28 dni krwawienie miesiączkowe, można przyjąć, że jej dni płodne będą przypadać na okres pomiędzy 10 a 18 dniem cyklu. W tym przedziale czasowym najlepiej próbować zajść w ciążę. W wielu przypadkach jednak kobiety mają cykle różnej długości, przez co znacznie trudniej jest precyzyjnie określić dni płodne. Sam cykl owulacyjny może podlegać wahaniom i zaburzeniom także w momencie zmiany diety, choroby lub przeziębienia czy pod wpływem przyjmowanych leków. W sieci znajdziemy wiele kalkulatorów dni płodnych, w których wystarczy podać datę pierwszego dnia swojego cyklu, który zbiega się z pierwszym dniem wystąpienia miesiączki, oraz średnią długość trwania tego cyklu, aby wyznaczyć orientacyjny moment owulacji oraz dni płodne.
Kalendarz owulacyjny obejmuje kilka faz cyklu menstruacyjnego:
- faza niepłodności względnej – w kalendarzu jest to czas przed owulacją, a długość fazy jest względna i zależy od tego, jak długo dojrzewa komórka jajowa;
- faza płodności – następuje ok. 3 dni przed momentem owulacji oraz ok. 2-3 dni po niej. Zdolność komórki jajowej do zapłodnienia trwa ok 24 godziny, natomiast żywotność plemników w korzystnych dla nich warunkach wynosi od 48 do 72 godzin. Dni płodnych w efekcie może być w cyklu ok. 6-9;
- faza niepłodności bezwzględnej – to okres zazwyczaj 14 dni od momentu obumarcia komórki jajowej do zakończenia miesiączki.
Jak obliczyć moment owulacji?
Przygotowując kalendarz owulacyjny, warto wiedzieć, ile dni trwa pełny cykl menstruacyjny w naszym przypadku. Dobrym pomysłem jest także obserwacja swojego ciała, ponieważ moment owulacji wiąże się ze specyficznymi objawami – zarówno termicznymi jak i wizualnymi. Tzw. metoda termiczna pozwala wyznaczyć moment owulacji w oparciu o pomiar temperatury ciała kobiety. Cechą charakterystyczną jajeczkowania jest to, że po owulacji temperatura pozostaje nieco podwyższona przez kolejne 2-3 dni. Towarzyszy temu jednocześnie zmiana w wyglądzie śluzu szyjkowego – staje się on rzadki, bardziej ciągnący i przeźroczysty, przypomina białko jaja kurzego. Oprócz tego bardzo często na owulację może wskazywać ból w podbrzuszu, tzw. ból owulacyjny, lub bolesność i tkliwość piersi. Obserwacja ciała połączona z pomiarem temperatury powinna być prowadzona skrupulatnie – każdego dnia. Kalendarz owulacyjny prowadzony w formie notatek lub mobilnej aplikacji to także odpowiednie miejsce na notowanie wszelkich innych objawów – od konsystencji śluzu po sytuacje mogące zaburzyć regularność cyklu miesiączkowego.
Przy planowaniu założenia rodziny prowadzenie od co najmniej kilku miesięcy kalendarza owulacji ułatwi wskazanie momentu, kiedy należy zacząć intensywne starania o poczęcie dziecka. Należy przy tym dobrze poznać swoje ciało i być spostrzegawczym. Wtedy na pewno nie przeoczymy chwili, w której dojdzie do owulacji i zwiększymy szanse na owocne starania o dziecko!