Skóra okolicy oczu starzeje się najszybciej. Cienka, delikatna, często wrażliwa, szybko traci jędrność i elastyczność, spada poziom jej nawilżenia. Zmagamy się ze zmarszczkami i cieniami pod oczami. Nie ma rady. Trzeba sięgać po dobre kosmetyki do pielęgnacji okolic oczu.
Do wyboru mamy żele, kremy, serum, koncentraty… Wiele z nich jest naprawdę dobrych. Ich działanie widać po kilku tygodniach systematycznego stosowania. Niezwykle ważne jest tylko, aby przed wklepaniem naszego specyfiku starannie oczyścić skórę z makijażu, sebum, pyłków. I pamiętajmy, kosmetyki pod oczy i w ogóle na twarz, nakładamy delikatnie je wklepując, a nie wcierając. Unikamy w ten sposób naciągania skóry.
Co wybrać?
Żel czy krem? Krem czy serum? To już zależy od naszych upodobań. Kremy pod oczy powinny być bogate w substancje aktywne, ale mieć lekką konsystencję. Szybko się wchłaniać i co najważniejsze, nie podrażniać oczu. Zazwyczaj można je stosować dwa razy dziennie, chyba że producent napisze inaczej. To znak, że mamy do czynienia z kosmetykiem wyspecjalizowanym, który zawiera sporą dawkę substancji aktywnych i aplikacja na przykład dwa razy w tygodniu wystarczy, by utrzymać skórę w dobrej kondycji. Żel czy krem? Krem czy serum?
Substancje aktywne
Popularne substancje aktywne stosowane w kosmetykach do pielęgnacji okolic oczu to wyciągi z roślin: aloesu, lipy, rumianku, świetlika – tu prym wiedzie polska firma Floslek. Ich żele pod oczy ze świetlikiem chwalą sobie kobiety bez względu na wiek. A ostatnio poszerzyli ofertę o trzy kremy ze świetlikiem. To propozycja dla pań preferujących kosmetyki w formie kremu, a nie żelu. Wśród nowości dostępny jest krem zawierający witaminę C, kwas hialuronowy oraz masło Shea.
Producenci kosmetyków chętnie sięgają po egzotyczne składniki. Olej jojoba, olej migdałowy już nikogo nie dziwią, ale krem ze śluzem ślimaka wzbudza ciekawość. Taką nowinkę wprowadziła niedawno do swojej oferty kosmetyków L’biotica. Odmładzająco-liftingujący krem pod oczy i na powieki Eclat Eye Glow daje spektakularne wyniki działania przy kontrolowaniu oznak starzenia. Zapewnia skórze pod oczami naturalny lifting, wzmocnienie i odnowę biologiczną jej struktury.
Aby wzbogacić działanie głównych składników aktywnych, do kosmetyków dodawane są także witaminy. Prym wiedzie witamina C, która uszczelnia naczynka, rozjaśnia cerę, stymuluje syntezę kolagenu.
Kwas hialuronowy
Jeśli mowa o kosmetykach pod oczy, trzeba podkreślić rolę kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy jest substancją, która występuje w organizmie człowieka, a jego podstawową funkcją jest wiązanie wody. Zatem wykazuje właściwości silnie nawilżające. Jednym z ciekawszych kosmetyków z kwasem hialuronowym są plastry pod oczy INVEO Hyaluron Shot. Każdy plaster ma ponad 1000 mikroigiełek. Mikroigiełki pod wpływem ciepła rozpuszczają się, uwalniając kwas hialuronowy do naskórka, a nie tylko na jego powierzchnię. Po aplikacji skóra wokół oczu jest intensywnie nawilżona i odżywiona. Staje się jędrna, gładka, znikają cienie pod oczami, zmniejszają się zmarszczki. Imponujące efekty widać już po pierwszej aplikacji, ale jeśli zależy wam na efektach długofalowych, plastry trzeba stosować przez półtora miesiąca dwa razy w tygodniu. I niestety, bardzo ważna jest tu systematyczność.