Choć popularność szczoteczek elektrycznych systematycznie wzrasta, zdecydowana większość z nas ma mikroskopijną wiedzę na temat ich rodzajów i podgatunków. Z uwagi na to nie może dziwić, że szczoteczki soniczne, które pozwalają na kompleksowe mycie zębów przy pomocy fal dźwiękowych, pozostają dla wielu użytkowników anonimowe. A szkoda! Niniejszy artykuł uświadomi wam, że tą innowacyjną technologią szczotkowania warto się zainteresować.
Na początek trochę historii. Szczoteczki soniczne zostały wynalezione w 1987 roku przez Roberta Bocka i w Stanach Zjednoczonych szybko zyskały popularność. Ich dystrybutorem była firma Phillips, jednak z czasem, gdy szczoteczki zaczęły coraz szybciej znikać ze sklepowych półek, zaczęli je produkować także inni potentaci z branży elektroniki użytkowej. A to zaowocowało tym, że po kilku latach najnowsza technologia kompleksowego mycia zębów trafiła także do Europy.
Zapewne wielu z was zadaje sobie pytanie, w jaki właściwie sposób działają szczoteczki soniczne i czym różnią się od tradycyjnych szczoteczek elektrycznych. Pod względem wizualnym przede wszystkim mają większą i bardziej podłużną główkę. Przypominają w tym aspekcie szczoteczkę manualną, jednak ich kształt został zaprojektowany tak, aby pokrywać zdecydowanie większy obszar jamy ustnej, jednocześnie działając w sposób bezinwazyjny.
Jak działa technologia soniczna?
Sam sposób działania szczoteczki sonicznej opiera się na wydajnej pracy specjalnego silniczka, który znajduje się u podnóża jej trzonka. To on wprawia w ruch wibracyjny włosie, zapewniając prędkość szczotkowania od 30 000 ruchów na minutę, a w przypadku droższych modeli nawet dwu- lub trzykrotnie większą. Innymi słowy – szczoteczka soniczna zezwala na 500 razy szybsze mycie zębów niż szczoteczka manualna. Warto przy okazji zaznaczyć, że szczoteczka soniczna wykonuje ruchy wymiatające, będące w opinii ekspertów obecnie najskuteczniejszymi w oczyszczaniu jamy ustnej.
Od strony stricte technicznej wygląda to następująco: włosie szczoteczki wibruje, dzięki czemu wysyła fale dźwiękowe, które z kolei przemieniają nałożoną pastę do zębów w gaz. Ten przenika do naszej śliny i wody, tworząc specjalny płyn, który kompleksowo oczyszcza jamę ustną, a także obmywa przestrzenie międzyzębowe. A zatem szczoteczka soniczna doskonale jest w stanie zastąpić nam nitkowanie czy pracę irygatora.
Podobnie jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych szczoteczek elektrycznych, napęd szczoteczki sonicznej stanowi bateria akumulatorowa, którą zwykle wystarczy ładować raz na kilka tygodni. Zawiera ona dwie szczególnie przydatne funkcje: smarttimer (szczoteczka automatycznie wyłącza się po upływie zalecanego czasu szczotkowania, czyli dwóch minut), oraz quadpacer (po 30 sekundach szczoteczka wstrzymuje działanie, pozwalając nam na zmianę miejsca mycia zębów, z uwagi na zasadę głoszącą, że każda część jamy ustnej powinna być szczotkowana przez właśnie 30 sekund).
Możliwości mycia zębów
Każda ze szczoteczek sonicznych zazwyczaj oferuje kilka trybów czyszczenia. Tryb tradycyjny pozwala na ciągłe, dwuminutowe mycie z dużym naciskiem na zęby. Tryb delikatny jest przeznaczony dla bardziej wrażliwych użytkowników i zapewnia nam szczotkowanie z mniejszą siła. Do wyboru jest także tryb pulsacyjny, który poza szczotkowaniem proponuje masowanie dziąseł. Wiele modeli ma w swojej ofercie także wskaźnik nacisku, dzięki któremu natychmiast widzimy, kiedy naciskamy na nasze szkliwo zbyt mocno. Zapala się wówczas czerwona lampka ostrzegawcza a szczoteczka soniczna zmniejsza prędkość działania.
Co ciekawe, dzięki modułowi Bluetooth, w który jest wyposażona szczoteczka soniczna, możemy także przy pomocy specjalnej aplikacji wykryć jej położenie i sprawdzić, czy każdy ząb został dokładnie oczyszczony. Owa aplikacja oferuje też możliwość skorzystania ze specjalnego programu higieny jamy ustnej, który możemy dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Szczoteczki soniczne w wersji dla najmłodszych oferują zaś, dzięki temu samemu modułowi, samouczek właściwego szczotkowania zębów, który efektami dźwiękowymi instruuje dzieci, na których przestrzeniach jamy ustnej powinny skupić większą uwagę.
Kto może korzystać ze szczoteczki sonicznej?
Ze szczoteczek sonicznych może korzystać właściwie każdy. Nie mają ograniczeń wiekowych, a na rynku możemy znaleźć nawet ich wersję dla niemowląt (oczywiście do wykorzystania przez rodzica). Ten rodzaj szczoteczek sonicznych charakteryzuje się większą delikatnością niż wersja dla dorosłych i służy głównie oczyszczaniu mleczaków oraz masowaniu bardzo wrażliwych dziąseł. Według producentów, nasza pociecha może zupełnie samodzielnie korzystać z dziecięcej wersji szczoteczki sonicznej już po ukończeniu trzech lat.
Nic też nie stoi na przeszkodzie, by ze szczoteczki sonicznej korzystały osoby noszące aparaty ortodontyczne, ludzie starsi, a także użytkownicy mający braki w uzębieniu czy noszący protezy. Szczoteczki soniczne są przeznaczone dla wszystkich i dla każdego stanowią najbardziej bezpieczny oraz najskuteczniejszy sposób higieny jamy ustnej.