Sprawdź, jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w podróży
Wybierasz się w długą podróż z dzieckiem, np. na ferie zimowe? A może po prostu przygotowujesz samochód na nadejście nowego członka rodziny? Koniecznie przekonaj się, o co musisz zadbać, żeby warunki jazdy zapewniały pasażerom – również tym najmłodszym – jak najlepszą ochronę. Ponadto jeźdź odpowiedzialnie i zawsze stosuj się do przepisów.
Ubezpieczenie komunikacyjne z myślą o pasażerach
Zamierzasz częściej przewozić w samochodzie bliskich, w tym również dzieci? Zacznij od poszerzenia swojego ubezpieczenia komunikacyjnego. Jeżeli do tej pory zależało Ci na minimalnej ochronie i wykupywałeś jedynie obowiązkowe OC, teraz dołącz do niego NNW. To polisa chroniąca od następstw nieszczęśliwych wypadków i obejmująca kierowcę oraz wszystkich pasażerów samochodu. Jeśli w wyniku wypadku komukolwiek stanie się krzywda, otrzymacie środki, które wykorzystacie na odpowiednią opiekę medyczną.
W trakcie jazdy ważne jest także wybranie dla dziecka właściwego miejsca. Zamontować fotelik z przodu? Z tyłu? Przodem do kierunku jazdy czy odwrotnie? I jak dobrać fotelik do wieku i wzrostu malucha? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poradniku: https://kioskpolis.pl/jak-bezpiecznie-przewozic-dziecko-w-samochodzie-sprawdz-przepisy/.
Co trzeba, a co warto wozić w samochodzie?
W świetle prawa w samochodzie zarejestrowanym w Polsce muszą się pojawić dwa przedmioty zapewniające bezpieczeństwo: gaśnica oraz odblaskowy trójkąt ochronny. Jak je przewozić, by rzeczywiście spełniły swoją funkcję oraz byś nie został narażony na zapłatę grzywny?
Odblaskowy trójkąt ochronny może spoczywać w bagażniku. Nie może tam jednak pozostawać gaśnica. Zgodnie z przepisami powinieneś mieć do niej stały dostęp. Pomyśl, jakie nieszczęście mogłoby się wydarzyć, gdyby w samochodzie wybuchł pożar, a drzwi zostałyby zablokowane. Z tego powodu dla ochrony siebie i bliskich powinieneś trzymać gaśnicę pod ręką. Gdzie? Na przykład pod fotelem.
Kiedy trzeba robić przegląd techniczny auta?
Wielu wypadkom na drodze mogłoby zapobiec wyrycie w porę usterki. Niestety kierowcy wolą zaoszczędzić pieniądze, niż oddać pojazd choćby na pobieżny przegląd. Nie popełniaj tego samego błędu, zwłaszcza jeśli wybierasz się w długą podróż i będziesz przewoził swoich bliskich. Szybkie przeglądy wykonuj przed każdą dłuższą trasą oraz jak tylko coś Cię zaniepokoi. Zapalanie się i gaśnięcie nieznanej kontrolki to jeden z sygnałów, które powinny od razu skierować Cię do warsztatu.
Pamiętaj też o obowiązkowych przeglądach technicznych. Pierwszy musisz wykonać po zakupie samochodu, ale jeszcze przed rejestracją. Kolejny przegląd jest konieczny po trzech latach, jeżeli nabyłeś nowe auto z salonu. Trzeci po dwóch. Później już musisz wykonywać przeglądy regularnie, co roku.
Jeśli kupiłeś używane auto, coroczne przeglądy obowiązują Cię od początku. Nie zwlekaj z ich wykonaniem, ponieważ za brak przeglądu kierowcy otrzymują wysokie kary. Mało tego, jeśli wdasz się w kolizję lub spowodujesz wypadek, ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania, jeżeli wykaże, że przyczyną była niesprawna część auta.