Suche gardło – jakie zioła?

4 stycznia 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Suchość w gardle jest częstą dolegliwością zdrowotną występującą zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym. Nierzadko towarzyszy jej chrypka, świąd i poczucie zalegania obcego przedmiotu w gardle. Problem ten pojawia się u osób, których praca zawodowa związana jest z nadwyrężaniem głosu, np. u nauczycieli, a także w trakcie przebiegu grypy, przeziębienia, astmy i refluksów żołądkowo-przełykowych. Sprawdź, jakie zioła pomogą zwalczyć suchość w gardle.

Babka lancetowata

Babka lancetowata, nazywana również babką zwyczajną, jest rośliną wykazującą liczne właściwości prozdrowotne. Zawiera ona witaminy (C i K), substancje mineralne (soda, potas, magnez, cynk), karoten, kwasy organiczne i związki śluzowe. Babka lancetowata działa przeciwzapalnie, a przy tym nawilża błonę śluzową jamy ustnej i niweluje suchość w gardle. Babka jest rośliną powszechną – rośnie na łąkach, pastwiskach, a nawet w parkach miejskich. W przypadku suchego gardła należy przygotować wywar z babki lancetowatej i płukać nim gardło trzy razy dziennie.

Szałwia lekarska

Szałwia to zioło o szerokim spectrum właściwości leczniczych. Jest ono powszechnie stosowana w medycynie ludowej jako „cudowny lek” na wiele różnych dolegliwości. W liściach szałwii znajdują się garbniki, kwasy organiczne, witaminy (A, B i C), substancje mineralne (sód, cynk, żelazo, wapń, potas i magnez). Szałwia polecana jest w różnego rodzaju infekcjach jamy ustnej o podłożu bakteryjnym. Działa również na pleśniawki, zapalenia dziąseł, a także ropne stany zapalne. Oprócz tego świetnie nawilży gardło i ukoi ból gardła towarzyszący różnego rodzaju infekcjom.

Lukrecja gładka

Lukrecja gładka to zioło o licznych właściwościach zdrowotnych. Znajduje ono zastosowanie zarówno w przemyśle farmaceutycznym, jak i kosmetycznym. Według najnowszych badań naukowych korzeń lukrecji gładkiej może zapobiec rozwojowi czerniaka – złośliwego nowotworu skóry. Picie wywarów z lukrecji nie jest zalecane osobom z dolegliwościami kardiologicznymi, ponieważ jej nadmiar może skutkować zaburzeniami rytmu serca. Lukrecja wykazuje właściwości bakteriobójcze, a także nawilżające. Jest ona polecana osobom, które zmagają się z poczuciem suchego gardła.

Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny jest jednym z najbardziej znanych ziół o licznym zastosowaniu zdrowotnym. Zawiera on: flawonoidy, rutynę, kwercetynę, pektyny, cholinę, sole mineralne i witaminy z grupy A i C. Dziurawiec jest pomocny w leczeniu dolegliwości żołądkowych, bielactwa i odmrożeń. Z powodzeniem można również stosować go na suche gardło, zioło to działa bowiem antyseptyczne i bakteriobójczo. Płukanie gardła dziurawcem jest rekomendowanym rozwiązaniem przy zapaleniu dziąseł, gardła i jamy ustnej.

Rumianek

Rumianek to kolejne zioło o licznych właściwościach leczniczych i szerokim spectrum działania prozdrowotnego. Jest on drogocennym źródłem flawonoidów, witaminy C, substancji mineralnych i olejków eterycznych. Można go stosować zarówno miejscowo (na rany i oparzenia), jak i ogólnoustrojowo – m.in. na suchość gardła. Dobrym pomysłem jest przygotowanie wywaru na bazie herbatki ekspresowej z suszonego rumianku.

Podbiał

Podbiał pospolity znajduje szerokie zastosowanie w medycynie ludowej ze względu na swój bogaty skład. Zawiera on garbniki, flawonoidy, karotenoidy, kwasy fenolowe, olejki eteryczne i związki śluzowo-mineralne. Jest on szczególnie polecany przy infekcjach górnych dróg oddechowych, ponieważ działa wykrztuśnie, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwskurczowo. Podbiał z powodzeniem można stosować przy bólach gardła, zapaleniu krtani i suchym kaszlu. Zioła tego nie należy stosować częściej niż przez 6. tygodni w ciągu roku. Przeciwwskazaniem do stosowania podbiału jest również ciąża i okres karmienia piersią.

Prawoślaz lekarski

Prawoślaz lekarski to zioło o licznych właściwościach zdrowotnych. Jest to roślina wieloletnia, która jest ogólnodostępna w postaci syropu. Korzystnie działa ona na układ pokarmowy i oddechowy. Prawoślaz to drogocenne źródło pektyn, betainy i soli mineralnych (cynku, selenu, wapnia, fosforu i żelaza). Jest ona polecana przy nieżytach żołądka, zgadze i refluksach żołądkowo-przełykowych, którym bardzo często towarzyszy suchość gardła.

Propolis

Propolis to kit pszczeli o szerokim zastosowaniu w medycynie naturalnej. Stanowi on drogocenne źródło cennych substancji zdrowotnych, w tym kwasów fenolowych, flawonoidów i terpenoidów. Propolis wykazuje właściwości przeciwdrobnoustrojowe – z powodzeniem można stosować go przy infekcjach górnych dróg oddechowych. W takim przypadku rekomendowanym rozwiązaniem jest zażywanie Tantum Natura – pastylek do ssania na bazie propolisu i witaminy C.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Nietypowa aranżacja biura - jak sąd…
Nietypowa ale praktyczna aranżacja biura może być jak najbardziej. Podoba mi się!
"nocne marki" - dozwolone po 22 :)
Ja bardzo późno chodzę spać, więc zanim zasnę co nie mam z tym...
Depilacja-co najlepsze?
Depilatory laserowe są bardziej precyzyjne niż IPL. Wielu ekspertów uznaje, że jest to najskuteczniejsza...
Torebka duża czy mała?
Małe torebki okazują się być świetnym dodatkiem stylizacyjnym. Dla przykładu mała torebka na łańcuszku...