Tak. Szacuje się, że w Polsce 50% dzieci jest krótkowzrocznych. Przyczyny rozwijania się krótkowzroczności nie zostały do końca poznane. Największe znaczenie mają czynniki genetyczne i hormonalne. Prowadzą one do braku harmonii między tempem wzrostu całego ciała a powiększaniem się gałki ocznej. Istotne znaczenie ma także długotrwała praca wzrokowa z bliska powodująca napięcie akomodacji. Akomodacja możliwa jest dzięki napinaniu mięśnia rzęskowego wewnątrz gałki ocznej, który umożliwia soczewce zmianę jej kształtu na mniej lub bardziej wypukłą. Dzięki temu mechanizmowi dostosowujemy moc układu optycznego do ostrego widzenia z różnej odległości. Długotrwałe napięcie mięśnia rzęskowego stanowi bodziec do dalszego wydłużania się gałki ocznej i w konsekwencji do rozwoju krótkowzroczności. Zaobserwowano, że początek rozwoju krótkowzroczności niejednokrotnie zbiega się z podjęciem nauki w szkole.
Sygnały alarmowe, na które należy zwrócić uwagę
Jeśli u dziecka występują wymienione niżej objawy lub zachowania, zadbaj o specjalistyczne badanie wzroku, ponieważ mogą być one spowodowane nieskorygowaną wadą refrakcji lub zaburzeniami widzenia obuocznego:
-
unikanie i niechęć do czytania,
-
krótki czas utrzymania uwagi,
-
trudności z rzucaniem i łapaniem piłki, przepisywaniem z tablicy, wiązaniem sznurówek, utrzymaniem równowagi,
-
nadmiernie pochylanie się nad tekstem, przechylanie nienaturalnie głowy lub podchodzenie zbyt blisko do ekranu telewizora,
-
dziecko skarży się na „przeskakujące literki”.
Pamiętaj, że dziecko nie powie, że ma problemy z widzeniem – dzieci nie rozumieją̨, co to znaczy widzieć́ prawidłowo i nie wiedzą jak powinny, ani jak mogą widzieć.
Najczęstsze schorzenie wśród dzieci – krótkowzroczność
Krótkowzroczność odpowiada za większość niemiarowości układu optycznego u młodzieży, zazwyczaj pojawia się w wieku 7–8 lat, a jej największy rozwój obserwujemy w wieku 12–14 lat. To wada wzroku, w przypadku której promienie świetlne po przejściu przez tzw. ośrodki optyczne oka skupione zostają nie – jak powinno być – na odbierającej bodźce wzrokowe siatkówce, ale przed nią. Powstający na siatkówce obraz przedmiotów położonych daleko, od których promienie świetlne biegną do oka w postaci równoległej wiązki, nie jest ostry. Ostre odwzorowanie możliwe jest jedynie blisko położonych przedmiotów, ponieważ biegnące od nich promienie świetle mają charakter rozproszony.
Współczesne zalecenia dotyczące leczenia krótkowzroczności obejmują pełną korekcję wady wzroku za pomocą szkieł okularowych oraz soczewek kontaktowych.
Korekcja i co dalej?
Jeśli mówimy o podnoszeniu komfortu widzenia, nie zapominajmy o przestrzeganiu zasad oświetlenia miejsca zabawy czy pracy dziecka. Zarówno bawiące się dziecko, które układa puzzle czy buduje konstrukcje z klocków, jak i siedzący przy biurku uczeń, potrzebują właściwego oświetlenia.
Ważne by do czytania, pisania i pracy przy komputerze zapewnić dziecku oświetlenie punktowe. Do oświetlenia biurka możemy wybrać zarówno lampę zawieszaną, jak i lamkę stojącą. Optymalna odległość między źródłem światła a blatem biurka wynosi między 40 – 50 cm. Powierzchnia biurka powinna być matowa, aby nie generować dodatkowych odbić światła, które mogłyby powodować meczące wzrok olśnienia.
Zdrowa, zbilansowana dieta, odpowiedni styl życia, a zwłaszcza wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu, na otwartej przestrzeni, wpływają pozytywnie na stan całego organizmu każdego człowieka, dlatego tak istotnym jest zapewnienie dziecku przynajmniej 1-2 godziny dziennie ekspozycji na naturalne światło słoneczne, zwłaszcza jeśli jest ona połączona z aktywnością fizyczną, która wymaga patrzenia na dalsze odległości powyżej 4-6 metrów np. podczas gry w piłkę. Badania pokazują, że dzieci spędzające czas na aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, są mniej narażone na występowanie wad wzroku.
Dieta to temat szeroki i ważny dla nas wszystkich. Jedzmy mniej i częściej. Jedzmy jedzenie, a nie wyroby jedzeniopodobne, w większości warzywa i owoce. Pamiętajmy, o tym, że zdrowe ciało i zdrowy duch to zdrowe oczy.
***
Świat Oka to kompleksowe Centrum Okulistyczne i nowoczesne Studio Optyczne zlokalizowane w Warszawie przy ul. Dominika Merliniego 9. Wszechstronna oferta dedykowana jest dla każdego pacjenta niezależnie od jego wieku i potrzeb. Świat Oka tworzy doświadczony i wykwalifikowany zespół 60. specjalistów, którzy mają do dyspozycji 12. pracowni, 2. sale zabiegowe oraz 50. urządzeń dedykowanych m.in. laseroterapii, chirurgii zaćmy, jaskrze, chorobom siatkówki, korekcji wad wzroku czy estetyce okulistycznej. Centrum Okulistyczne Świat Oka zostało wyróżnione przez Instytut Biznesu tytułem Ambasadorzy Zdrowia 2018 za wiedzę, doświadczenie i poprawę jakości życia pacjentów.
Dyrektorem Medycznym i Naukowym Centrum Okulistycznego Świat Oka jest dr n. med. Anna Maria Ambroziak, specjalista chorób oczu, członek Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, adiunkt na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Prelegent konferencji krajowych i międzynarodowych. W dorobku naukowym ma ponad 100 publikacji oraz udział w licznych badaniach i grantach.
Więcej informacji:
https://swiatoka.pl/
https://www.facebook.com/SwiatOkaCentrumOkulistyczne/