Inhalacje na zatoki – jak wykonać domowe inhalacje z soli fizjologicznej
Inhalacja to niezwykle skuteczny zabieg leczniczy, który stosuje się przy różnego rodzaju problemach z górnymi drogami oddechowymi takimi, jak zapalenie zatok, kaszel czy katar. Poza tradycyjnymi „parówkami”, substancję leczniczą wprowadzać można również przy pomocy nebulizatora czy inhalatora. Sprawdź, jak wykonać poprawnie inhalację w domu.
Kiedy warto wykonywać inhalacje?
Inhalacje świetnie sprawdzą się u osób borykających się z zapaleniem górnych dróg oddechowych, kaszlem, katarem czy objawami charakterystycznymi dla alergii oraz astmy. Działają one przeciwzapalnie, rozkurczowo, nawilżająco, a dodatkowo ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny. Inhalacje ułatwiają oddychanie i skutecznie przyspieszają proces zdrowienia. Więcej o zatokach znajduję się w poradniku o zapaleniu i bólu zatok – objawy, leczenie, zapobieganie.
Jak wykonać tradycyjną inhalację?
Do zrobienia inhalacji potrzebna będzie miska, gorąca woda, ręcznik oraz, w zależności od indywidualnych potrzeb – stosowny olejek, zioła lub sól kuchenna. Wodę z dodatkiem wybranego składnika umieszczamy w naczyniu, okrywamy głowę ręcznikiem i powoli wdychamy nosem unoszącą się parę i wydychamy ją ustami. Należy pamiętać o zamknięciu oczu i zachowaniu odpowiedniej odległości twarzy od wody – skutecznie uchroni to przed poparzeniem w trakcie zabiegu.
Jakie składniki można stosować podczas inhalacji?
Najprostsza inhalacja to ta wykonana z zastosowaniem soli fizjologicznej. Wykazuje ona działanie nawilżające i ułatwianie oczyszczanie dróg oddechowych. Wykorzystywać można ją podczas walki z zapaleniem zatok, kaszlem, katarem oraz śluzówką wysuszoną na skutek działania suchego powierza.
Do inhalacji dodać można również rozmaite olejki takie, jak:
l Eukaliptusowy – doskonale sprawdzi się on podczas inhalacji na kaszel i katar. Wykazuje on działanie antyseptyczne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne oraz rozkurczowe. Skutecznie ułatwia oddychanie i odkrztuszanie wydzieliny oraz udrażnia zatkany nos.
l Tymiankowy – warto sięgnąć po niego zwłaszcza wówczas, gdy borykamy się z kaszlem. Rozrzedza on wydzielinę i ułatwia jej wykrztuszanie oraz łagodzi kaszel.
l Sosnowy – działa wykrztuśnie i antyseptycznie, udrażnia drogi oddechowe i ułatwia oddychanie. Najlepiej sprawdza się podczas kataru i mokrego kaszlu.
l Lawendowy – oczyszcza drogi oddechowe i działa bakteriobójczo.
l Z drzewa herbacianego – działa przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie.
Do inhalacji zastosować można także zioła. W tym przypadku, w pierwszej kolejności należy przygotować napar. W tym celu, 3 łyżki wybranego zioła dodajemy do 0,5 litra wody i podgrzewamy, nie doprowadzając do wrzenia. Po lekkim ostudzeniu wykonujemy inhalację z zastosowaniem sporządzonego preparatu. Najczęściej stosuje się tu zioła takie, jak:
l Szałwia – działa antyseptyczne i pozwala usunąć nadmiar flegmy.
l Lipa – wykazuje właściwości napotne, przeciwzapalne i osłaniające.
l Rumianek – ma działanie rozkurczowe, przeciwzapalne oraz odkażające.
l Nagietek – działa rozkurczowo, przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo.
Inhalator i nebulizator
W przypadku chorób przewlekłych takich, jak alergia czy astma oskrzelowa, podczas których przyjmowanie leków przebiega w sposób ciągły i niezależny od sytuacji czy pory dnia, stosuje się inhalacje z zastosowanie inhalatora ciśnieniowego lub proszkowego. Umożliwia on natychmiastowe i niekłopotliwe podanie leku drogą wziewną.
Nebulizator (występuje on w wersji pneumatycznej lub ultradźwiękowej) to z kolei nieco bardziej zaawansowane urządzenie, które prowadzi do nebulizacji, czyli zmiany postaci płynnej leku w lotną, jaką jest aerozol. To mgiełka, w której zawieszona są cząsteczki substancji. Im są one mniejsze, tym głębiej wnikają do dróg oddechowych i wykazują skuteczniejsze działanie.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Źródła:
http://aspirin.pl/pl/zapalenie-zatok/
l https://wylecz.to/uklad-oddechowy/inhalacje-sposob-na-katar-kaszel-zapalenie-zatok/
l https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-oddechowy/inhalacja-jak-prawidlowo-wykonac-inhalacje-w-domu-aa-PcEp-2TL2-TQQD.html