Wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie. Magiczny czas świąt, spędzanych w rodzinnej atmosferze. Dekorujemy kolorowymi światełkami nasze domy, ubieramy choinki… Warto również w tym czasie pomyśleć o zapachu, który będzie otulał nasz dom w czasie tych wyjątkowych dni. Pomarańcze, goździki, cynamon czy sosna to tylko niektóre z aromatów, które przychodzą nam na myśl, gdy myślimy o zbliżających się świętach. Naturalne olejki eteryczne marki Natura Optima doskonale pomogą zadbać o „świąteczny zapach” w naszym domu.
Olejki eteryczne to nie tylko piękny zapach. Można używać ich w celach terapeutycznych, pielęgnacyjnych, kosmetycznych, podczas aromaterapii, seansów relaksacyjnych czy odprężających. Posiadają one mnóstwo zastosowań i również mnóstwo właściwości.
OLEJEK POMARAŃCZOWY
Olejek pomarańczowy działa uspokajająco, antydepresyjnie, minimalizuje napięcie nerwowe oraz walczy z bezsennością. Do tego olejek ze skórki pomarańczy stosuje się w ramach kuracji antytrądzikowej – działa tonizująco, przeciwzapalnie i bakteriostatycznie.
JAK STOSOWAĆ?
Do kąpieli – 3-6 kropli do wanny napełnionej ciepłą wodą
Do masażu – 2 krople olejku eterycznego na łyżkę olejku do masażu
Do aromatyzacji pomieszczeń – przez nawilżacze i rozpylacze (5 kropli na 1 litr wody)
Jako środek kosmetyczny do pielęgnacji poszczególnych partii ciała – należy wymieszać go ze standardową bazą, na przykład oliwą z oliwek czy kremem odżywczym.
Chociaż olejek pomarańczowy nie wykazuje działań toksycznych, to nie nadaje się do spożycia. Można go wykorzystywać tylko do użytku zewnętrznego! Olejek może uczulać i podrażniać, więc nie można go stosować bezpośrednio na skórę. Przed pierwszym wykorzystaniem należy wykonać próbę uczuleniową. Po naniesieniu olejku pomarańczowego na skórę nie należy wystawiać jej na działanie promieni słonecznych. Nie zaleca się, by olejek pomarańczowy stosowały dzieci, kobiety w ciąży oraz karmiące.
OLEJEK SOSNOWY
Olejek sosnowy jest dzisiaj jednym z najbardziej popularnych, jeśli pod uwagę weźmiemy działanie nie tylko pielęgnacyjne, ale przede wszystkim terapeutyczne. Olejek na działanie antyseptyczne oraz wykrztuśne – to dlatego wykorzystuje się go w ramach kuracji górnych dróg oddechowych.
Olejek sosnowy działa także przeciwbólowo, bakteriobójczo, rozgrzewająco, przeciwzakaźnie. Wykazuje działanie lekko pobudzające, ale jednocześnie kojące. Jest doskonałym środkiem w ramach niwelowania stanów zmęczenia, osłabienia czy złej kondycji psychicznej. Olejek lekko orzeźwi i doda energii. Nadaje się do kuracji stanów reumatycznych, świetnie działa też na skórę – jest jednym z głównych składników preparatów na cellulit.
JAK STOSOWAĆ?
Do kąpieli – 3-6 kropli do wanny napełnionej ciepłą wodą
Do masażu – 2 krople olejku eterycznego na łyżkę olejku do masażu
Do aromatyzacji pomieszczeń – przez nawilżacze i rozpylacze (5 kropli na 1 litr wody)
Produkt do użytku zewnętrznego! Na skórę nie należy go nakładać bezpośrednio, wcześniej trzeba wykonać próbę uczuleniową. Olejek sosnowy warto rozcieńczyć, bo silne stężenie może podrażnić skórę.
Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Z dobrodziejstw olejku sosnowego nie powinny korzystać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Dużą ostrożność należy zachować przy zastosowaniu u dzieci.
OLEJEK GOŹDZIKOWY
Olejek goździkowy jest ceniony za wszechstronne właściwości. Składnik, który występuje w nim w największym stężeniu to eugenol. Ten z kolei ma działanie bakteriobójcze oraz silnie przeciwbólowe. To zresztą dlatego olejek goździkowy stosowany jest w przemyśle farmaceutycznym, gdzie pełni rolę teraputyczną. Powszechnie używany jest na przykład w stomatologii.
Właściwości olejku goździkowego jest o wiele więcej. Zwolennicy medycyny alternatywnej polecają go jako środek do zwalczania infekcji bakteryjnych i wirusowych górnych dróg oddechowych. Pomaga również niwelować ciężkie objawy reumatyzmu. Wpływa także na nastrój – przede wszystkim pobudza.
Ciekawostką jest fakt, że olejek goździkowy niegdyś stosowany był jako afrodyzjak. Dzisiaj jego zapach wykorzystuje się raczej do odstraszania owadów. Jest skuteczny przede wszystkim w walce z komarami i meszkami.
JAK STOSOWAĆ?
Do kąpieli – 3-6 kropli do wanny napełnionej ciepłą wodą
Do masażu – 2 krople olejku eterycznego na łyżkę olejku do masażu
Do aromatyzacji pomieszczeń – przez nawilżacze i rozpylacze (5 kropli na 1 litr wody)
Bezpośrednio na źródło bólu – na przykład zęba.
Olejek goździkowy to produkt wyłącznie do użytku zewnętrznego! Przed użyciem należy go rozcieńczyć i wykonać na skórze próbę uczuleniową. Olejek powinien być przechowywany w ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej. Nie mogą z niego korzystać dzieci do 7 roku życia, kobiety ciężarne oraz te, które karmią piersią.
OLEJEK CYNAMONOWY
Olejek cynamonowy ma wszechstronne zastosowanie. Ten naturalny stosuje się w celach pielęgnacyjnych, ale również terapeutycznych. Najczęściej korzystają z niego Ci, u których zdiagnozowano chorobę grzybiczą, na przykład w jamie ustnej. Olejek cynamonowy działa przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie, jest doskonałym antyoksydantem.
Olejek tego rodzaju zaleca się też przy chorobie wrzodowej i innych w obszarze układu pokarmowego (w tym zespół jelita wrażliwego, wzdęcia, przewlekłe biegunki).
Co ciekawe, olejek cynamonowy uznawany jest za eliksir piękności i młodości. Dodaje się go do przeróżnych preparatów kosmetycznych o działaniu ujędrniających i wygładzającym naskórek. Wraz z olejkiem geraniowym i grejpfrutowym wykazuje doskonałe działanie antycellulitowe. Podobno olejek cynamonowy spowalnia też procesy starzenia się skóry.
Lecznicze działanie olejku cynamonowego to również skuteczna walka z infekcjami górnych dróg oddechowych. Łagodzi kaszel, chrypę, katar. Wzmacnia odporność.
Jest też środkiem przeciwbólowym – warto stosować go w stanach reumatoidalnych.
Warto również wiedzieć, że powszechnie wykorzystywany jest zapach cynamonu. Olejek jest jednym ze składników perfum, balsamów, kremów, ale też maści rozgrzewających i przeciwbólowych. Co więcej, olejek jest składnikiem odświeżaczy powietrza oraz preparatów do odstraszania owadów. Nie lubią go przede wszystkim komary.
JAK STOSOWAĆ?
Do kąpieli – 3-6 kropli do wanny napełnionej ciepłą wodą
Do masażu – 2 krople olejku eterycznego na łyżkę olejku do masażu
Jako składnik środków kosmetycznych – kilka kropli warto dodać do balsamu, kremu odżywczego, peelingu, oliwki.
Do aromatyzacji pomieszczeń – przez nawilżacze i rozpylacze (5 kropli na 1 litr wody)
Olejek cynamonowy to produkt do użytku zewnętrznego! Należy trzymać go z dala od dzieci. Przed zastosowaniem warto przeprowadzić próbę uczuleniową. Nie powinny go stosować kobiety w ciąży.
Oczywiście wszystkie informacje dotyczące właściwości i zastosowania naturalnych olejków eterycznych mają charakter informacyjny, a żadne choroby nie powinny być leczone bez konsultacji z lekarzem.
www.optima-plus.eu