Zakwaszenie organizmu jest współcześnie problemem ponad 80% Europejczyków. Zaburzenia gospodarki kwasowo-zasadowej wynikają z niezrównoważonej diety, niedoboru tlenu i ruchu, lub też nadmiar stresu. Równowaga kwasowo-zasadowa jest decydująca dla prawidłowości procesów przemiany materii, zaś w wielu schorzeniach jej przywrócenie jest warunkiem poprawy zdrowia.
Dla właściwego funkcjonowania ustroju konieczne jest środowisko słabo zasadowe (pH krwi to 7,35–7,45). Równowaga pomiędzy kwasami i zasadami w głównej mierze jest parametrem, który zależy od podaży składników mineralnych w diecie, a tym samym od tego, jakie produkty wybieramy na codzienne posiłki. Spożywane jedzenie podlega trawieniu w przewodzie pokarmowym, a zawarte substancje odżywcze wpływają na odczyn w tkankach, narządach i mogą wykazywać działanie zakwaszające lub alkalizujące. Główną przyczyną zakwaszenia jest nieprawidłowa dieta złożona z żywności wysoko przetworzonej, nadmiernej ilości mięsa, zbóż i nabiału, a niedoborowa w warzywa i owoce. Wśród przyczyn zakwaszenia obok diety wymienia się także stres, brak ruchu, nadmierną aktywność fizyczną, stosowanie używek i głodzenie się. Wszystkie te stany prowadzą do zachwiania homeostazy organizmu.
Zaburzenia gospodarki kwasowo-zasadowej są pierwotną przyczyną wielu schorzeń. Niedobory substancji zasadowych sprawiają, że nadmiary kwasów atakują kości, tkankę łączną i inne komórki organizmu. Są one powodem bólów stawowych, mięśniowych oraz wielu różnych dolegliwości. Objawy zakwaszenia są niespecyficzne, bardzo rozległe. Do najczęstszych należą, m.in.: przewlekłe zmęczenie, stany depresyjne, zajady i zapalenie dziąseł, sucha skóra, cienkie włosy, słabe paznokcie, reumatyzm, artretyzm, osteoporoza, bóle stawów, choroby dróg moczowych, problemy z przewodem pokarmowym, np. zapalenia jelit, częste skurcze, zapalenia ścięgien, itp. migrujące bóle stawów. Objawy, jakie mogą wystąpić, często dotyczą także przewodu pokarmowego – pojawiają się nudności, brak apetytu, mogą pojawiać się wymioty i bóle brzucha. Brak równowagi kwasowo-zasadowej jest także jednym z czynników nieprawidłowego przebiegu procesów metabolicznych w organizmie. Utrzymujące się zakwaszenie organizmu może także prowadzić do poważniejszych powikłań, które pojawią się w miarę powtarzania błędów dietetycznych. Zakwaszenie może powodować zakłócenia pracy systemu odpornościowego, może się też wiązać z nieco większym ryzykiem zachorowania na przewlekłą niewydolność nerek. Dieta zakwaszająca może się również przyczyniać do zwiększenia ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 w związku z możliwym pogarszaniem się insulinowrażliwości tkanek.
Zasadniczy wpływ na zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej ma zbilansowana dieta. Dieta alkalizująca powinna uwzględnić potencjalnie zdolne do alkalizowania produkty żywnościowe, takie jak mleko, owoce (zwłaszcza: pomarańcze, grejpfruty, cytryny, brzoskwinie, jabłka, arbuzy, dojrzałe banany, porzeczki, kiwi, winogrona słodkie, gruszki, ananas, mango, papaja, agrest, limonka) oraz warzywa (głównie sałata, rzodkiewka, burak, marchew, seler, pietruszka, ziemniak, kalafior, kapusta, brokuł, szparag, kabaczek, brukselka, cebula, czosnek, dynia, szpinak) oraz świeże zioła i przyprawy.
Dzięki równowadze kwasowo-zasadowej zwiększa się zdolność organizmu do wchłaniania składników odżywczych i radzenia sobie z eliminacją produktów przemiany materii. Jeżeli jednak z przyczyn zdrowotnych lub nawyków żywieniowych nasza dieta odbiega od ideału, należy uzupełniać ją o substancje zasadowe. Jest to warunek utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. . Ważny jest też styl życia – rezygnacja z palenia papierosów, ruch na świeżym powietrzu, odpowiednia ilość snu, radzenie sobie ze stresem.