Jak odróżnić wrzodziejące zapalenie jelita grubego od choroby?

5 października 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego najczęściej jest efektem przedłużającego się stanu zapalnego. Może on obejmować zarówno błonę śluzową jelita, jak i odbytu. Objawy tej choroby są bardzo nieprzyjemne dla pacjenta, dlatego w tym przypadku nie warto polegać na domowych sposobach, a udać się do lekarza. Prawidłowe leczenie może poprowadzić tylko specjalista.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – rozpoznanie

Choroba jest przewlekła, ale nie przez cały czas daje tak samo mocne objawy. Zazwyczaj momenty zaostrzenia choroby przeplatają się z okresami pozornego wyciszenia. Najczęściej pierwsze symptomy pojawiają się już u osób w wieku od 15 do 25 lat. O wiele rzadziej dopiero u ludzi starszych.

Na wrzodziejące zapalenie jelita grubego cierpi spory odsetek Polaków. Z chorobą muszą się liczyć ci, których krewni też na to cierpią. Większe prawdopodobieństwo występowania dolegliwości jest również u osób mających chorobę Leśniowskiego i Crohna (więcej na ten temat znajdziesz na stronie www.lactoral.pl).

Poza czynnikami genetycznymi, powodem rozwoju choroby może być także cierpienie na choroby związane z chwiejnością emocjonalną, alergie, przebyte zakażenia bakteryjne czy zaburzenia regelacji wegetatywnej. Czasami rozwija się także u osób, które były często, mocno lub długotrwale poddawane bodźcom stresowym.

Głównym symptomem choroby są owrzodzenia i krwawienia.

Jak poznać, że możemy cierpieć na wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

Najłatwiej można to rozpoznać po tzw. parskających stolcach, które występują nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Wydalaniu ich towarzyszą gazy. Dodatkowym objawem jest uczucie wzdęcia brzucha, które lubi męczyć chorego nawet przez cały dzień. Zazwyczaj towarzyszy mu też charakterystyczne napięcie powłok brzusznych. Kolejnym objawem jest punktowy ból skurczowy jelit, który najczęściej występuje w miejscach z owrzodzeniem. Okresowo mogą występować stany podgorączkowe i gorączka. Dość częstym objawem jest też wydalanie kału o różnej konsystencji, w którym można zauważyć świeżą krew, śluz i ropę.

Osoby cierpiące na tę chorobę zazwyczaj jako jeden z głównych nieprzyjemnych objawów wymieniają często nawracające biegunki. Dodatkowo zauważają u siebie nadmierne osłabienie i wyraźny spadek łaknienia. Mogą mieć też obniżoną odporność i anemię.

Jak postawić właściwą diagnozę?

Wrzodziejącego zapalenia jelita grubego nie diagnozuje się tylko na podstawie wywiadu lekarskiego. Najczęściej lekarze rodzinni kierują pacjentów do szpitala. Podczas pobytu można przeprowadzić szereg badań, które pokażą czy rzeczywiście z tą chorobą mamy do czynienia. Zazwyczaj jest to badanie radiologiczne jelita grubego, wziernikowanie odbytnicy, badania serologiczne.

Leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego zawsze ustala lekarz, w zależności od indywidualnych objawów choroby i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Niestety jest to choroba przewlekła, dlatego jej leczeniu również musi być długotrwałe.

Więcej informacji na ten temat przeczytasz w artykule pt. „Czym jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego?”