Onkolog jest lekarzem specjalizującym się w diagnozowaniu i leczeniu chorób nowotworowych. Specjalizacja ta wymaga szerokiej wiedzy obejmującej różne dziedziny medycyny, w tym między innymi interny (chorób wewnętrznych). Wizyta u onkologa wiąże się z dużym stresem, nie należy jej jednak unikać, gdyż szybkie wykrycie nowotworu znacznie zwiększa szanse na wyleczenie.
Czym zajmuje się onkolog?
Onkologia to dziedzina medycyny zajmująca się wszelkimi zagadnieniami dotyczącymi chorób nowotworowych u ludzi. W jej obrębie wyróżnia się trzy główne specjalizacje: onkologię kliniczną, chirurgię onkologiczną i radioterapię. Onkologia kliniczna skupia się na ogólnoustrojowym przyczynowym i wspomagającym leczeniem osób z chorobą nowotworową. Lekarz tej specjalizacji zajmuje się między innymi doborem odpowiedniego rodzaju i dawki leków, a także określa czas leczenia. Chirurgia onkologiczna polega przede wszystkim na operacyjnym usuwaniu nowotworów, a radioterapia na leczeniu nowotworów za pomocą promieniowania jonizującego. Lekarze onkolodzy wszystkich wymienionych specjalizacji ściśle współpracują ze sobą w trakcie terapii pacjenta.
Jakie choroby leczy onkolog?
Lista chorób nowotworowych, których leczeniem zajmuje się onkolog jest bardzo długa. Wśród najczęściej występujących nowotworów wymienia się między innymi: nowotwór piersi, nowotwór sutka, nowotwór szyjki macicy, nowotwór płuc, nowotwór jelita grubego, nowotwór żołądka, nowotwór prostaty, nowotwory kości, chłoniaki, guz mózgu, nowotwór wątroby, nowotwór skóry, nowotwór nerek i nowotwór tarczycy. Najlepsze rokowania mają pacjenci chorujący na nowotwór tarczycy, piersi i jąder, oczywiście pod warunkiem, że choroba zostanie zdiagnozowana odpowiednio wcześnie.
Z jakimi objawami należy udać się do onkologa?
Choroba nowotworowa przez jakiś czas może rozwijać się bezobjawowo, symptomy mogą być też różne w zależności od rodzaju nowotworu. Jednym ze znaków świadczących o tym, że w organizmie dzieje się coś niepokojące jest znaczne podwyższenie OB, co jednak może być też spowodowane infekcją, alergią, a nawet stresem. Objawy, które powinny zostać skonsultowane z lekarzem to zmiany skórne – guzy, narośle, czy też zmieniony kolor i kształt znamion barwnikowych. Inne symptomy, które mogą być oznaką chorób nowotworowych to: krwioplucie, krwiomocz i krew w kale, wycieki z brodawek sutkowych, krwawienia pomiędzy miesiączkami lub po menopauzie, uporczywa chrypka i kaszel, a także chroniczne zmęczenie. Warto wiedzieć, że w Polsce onkolog przyjmuje bez skierowania.