Soczewki kontaktowe – dla kogo są przeznaczone a kto nie powinien ich nosić?

5 września 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do leczenia różnych wad wzroku. Korekcja soczewkami jest wygodna i pozwala na prowadzenie aktywnego trybu życia, jednak nie jest przeznaczona dla każdego. Przeciwwskazaniem do noszenia szkieł kontaktowych są np.: stany zapalne oczu, alergie oraz choroby.

Soczewki korekcyjne – kiedy ich noszenie jest zalecane

Soczewki kontaktowe Ultraflex to wygodna metoda korekcji, takich wad wzroku, jak: astygmatyzm, prezbiopia (czyli starczowzroczność), krótko- i dalekowzroczność. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą nosić okularów oraz prowadzą aktywny tryb życia. Soczewki nie wypadną z oczu nawet przy wykonywaniu bardzo dynamicznych aktywności, a dodatkowo są odporne na czynniki atmosferyczne, nie brudzą się, nie parują ani nie tłuką się. Szkła kontaktowe to również dobre rozwiązanie dla osób o wysokiej wadzie wzroku, powyżej 6 dioptrii, ponieważ zapewniają wówczas naturalne widzenie, nie zniekształcając widzianego obrazu.

Dobieranie soczewek kontaktowych

W celu dobrania odpowiednich soczewek należy udać się do okulisty. Lekarz na podstawie przeprowadzonych badań wzroku oceni natężenie wady, dobierze odpowiednie parametry szkieł kontaktowych, tak aby były wygodne w noszeniu, a także oceni, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do ich użytkowania.

Soczewki kontaktowe – przeciwwskazania

Przewlekłe stany zapalne oczu, np. zapalenie spojówek to główne przeciwwskazanie do noszenia soczewek. Korekcja wzroku szkłami kontaktowymi nie jest również zalecana alergikom a także osobom z zespołem suchego oka. Słabe nawilżenie oczu, poprzez niewystarczającą ilość wydzielanych łez, i noszenie soczewek może powodować dyskomfort, dolegliwości bólowe, podrażnienia a także obniżać jakość widzenia. Noszenie szkieł kontaktowych nie jest również zalecane u osób o niskiej odporności (np. w czasie przeziębienia) czy chorujących na cukrzycę. Organizm, w tym także oczy, jest wówczas bardziej podatny na różnego rodzaju infekcje bakteryjne oraz grzybicze. Nie istnieje określona granica wieku, w którym można nosić soczewki jednak odradza się stosowania ich u bardzo małych dzieci. W przypadku najmłodszych, decyzję o zastosowaniu korekcji soczewkami, powinien podjąć lekarz, a rodzic musi zwrócić uwagę, czy dziecko poradzi sobie z ich zakładaniem i zdejmowaniem oraz pielęgnacją (której wymagają soczewki o przedłużonym trybie użyteczności, takie jak: soczewki miesięczne czy tygodniowe).

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Nietypowa aranżacja biura - jak sąd…
Nietypowa ale praktyczna aranżacja biura może być jak najbardziej. Podoba mi się!
"nocne marki" - dozwolone po 22 :)
Ja bardzo późno chodzę spać, więc zanim zasnę co nie mam z tym...
Depilacja-co najlepsze?
Depilatory laserowe są bardziej precyzyjne niż IPL. Wielu ekspertów uznaje, że jest to najskuteczniejsza...
Torebka duża czy mała?
Małe torebki okazują się być świetnym dodatkiem stylizacyjnym. Dla przykładu mała torebka na łańcuszku...