Soczewki kontaktowe – dla kogo są przeznaczone a kto nie powinien ich nosić?
Soczewki kontaktowe przeznaczone są do leczenia różnych wad wzroku. Korekcja soczewkami jest wygodna i pozwala na prowadzenie aktywnego trybu życia, jednak nie jest przeznaczona dla każdego. Przeciwwskazaniem do noszenia szkieł kontaktowych są np.: stany zapalne oczu, alergie oraz choroby.
Soczewki korekcyjne – kiedy ich noszenie jest zalecane
Soczewki kontaktowe Ultraflex to wygodna metoda korekcji, takich wad wzroku, jak: astygmatyzm, prezbiopia (czyli starczowzroczność), krótko- i dalekowzroczność. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą nosić okularów oraz prowadzą aktywny tryb życia. Soczewki nie wypadną z oczu nawet przy wykonywaniu bardzo dynamicznych aktywności, a dodatkowo są odporne na czynniki atmosferyczne, nie brudzą się, nie parują ani nie tłuką się. Szkła kontaktowe to również dobre rozwiązanie dla osób o wysokiej wadzie wzroku, powyżej 6 dioptrii, ponieważ zapewniają wówczas naturalne widzenie, nie zniekształcając widzianego obrazu.
Dobieranie soczewek kontaktowych
W celu dobrania odpowiednich soczewek należy udać się do okulisty. Lekarz na podstawie przeprowadzonych badań wzroku oceni natężenie wady, dobierze odpowiednie parametry szkieł kontaktowych, tak aby były wygodne w noszeniu, a także oceni, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do ich użytkowania.
Soczewki kontaktowe – przeciwwskazania
Przewlekłe stany zapalne oczu, np. zapalenie spojówek to główne przeciwwskazanie do noszenia soczewek. Korekcja wzroku szkłami kontaktowymi nie jest również zalecana alergikom a także osobom z zespołem suchego oka. Słabe nawilżenie oczu, poprzez niewystarczającą ilość wydzielanych łez, i noszenie soczewek może powodować dyskomfort, dolegliwości bólowe, podrażnienia a także obniżać jakość widzenia. Noszenie szkieł kontaktowych nie jest również zalecane u osób o niskiej odporności (np. w czasie przeziębienia) czy chorujących na cukrzycę. Organizm, w tym także oczy, jest wówczas bardziej podatny na różnego rodzaju infekcje bakteryjne oraz grzybicze. Nie istnieje określona granica wieku, w którym można nosić soczewki jednak odradza się stosowania ich u bardzo małych dzieci. W przypadku najmłodszych, decyzję o zastosowaniu korekcji soczewkami, powinien podjąć lekarz, a rodzic musi zwrócić uwagę, czy dziecko poradzi sobie z ich zakładaniem i zdejmowaniem oraz pielęgnacją (której wymagają soczewki o przedłużonym trybie użyteczności, takie jak: soczewki miesięczne czy tygodniowe).