Orbitrek do domu — wyposażenie prywatnej strefy sportu

30 lipca 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Chcesz wykorzystać wolne miejsce w swoim domu? Zamiast kolejnych mebli czy elektroniki postaw na sprzęt do ćwiczeń. W ostatnim czasie sporym zainteresowaniem cieszą się orbitreki. Trenując na tym przyrządzie, angażujesz duże partie mięśni. Sprawdź, jakie są korzyści z posiadania własnego orbitreka i czym kierować się przy zakupie.

 

Nie wszystkie przyrządy sportowe do domowego użytku są tak skuteczne jak orbitrek. Efekty są często zaskakujące, a poprawa kondycji, samopoczucia czy redukcja wagi pojawiają się szybciej niż się spodziewasz. Jak to możliwe? Orbitrek ma wszechstronne działanie — osoba, która na nim trenuje rusza nie tylko nogami, ale całym ciałem. To największa różnica, jaka dzieli orbitreki od rowerków stacjonarnych czy bieżni. Korzystając z nich wykonujesz ćwiczenia podobne do marszu z kijkami lub rytmicznego marszu pod górę. Oznacza to, że nie tylko spalasz kalorie, ale także poprawiasz krążenie, wydolność organizmu oraz ćwiczysz formę.

Na rynku dostępne są urządzenia w trzech wersjach:

  • orbitrek mechaniczny,
  • orbitrek magnetyczny,
  • orbitrek elektromagnetyczny.

Przedstawiamy charakterystykę każdego z nich, abyś mógł podjąć najlepszą decyzję i trenować tak, jak lubisz.

Kupujemy orbitrek — co wybrać?

Skoro wygospodarowałeś miejsce do postawienia sprzętu sportowego w swoim domu i podjąłeś decyzję, że będzie to orbitrek, czas ruszyć na zakupy. Zanim skusisz się na atrakcyjną promocję czy pozwolisz porwać się wyrafinowanemu designowi urządzenia, zobacz, co masz do wyboru:

 

  • orbitrek mechaniczny — klasyczny model, w którym opór jest regulowany ręcznie. Niektórzy za jego wadę uznają wyższy poziom hałasu, który towarzyszy treningowi. Natomiast zaletą jest niska cena.

 

  • orbitrek magnetyczny — to najbardziej optymalny wybór dla osób, które mają przewidziany konkretny budżet na inwestycję, a jednocześnie chcą urządzenie pracujące cicho i odporne na uszkodzenia. Regularne treningi i eksploatacja sprzętu powodują jego zużywanie, ale w przypadku orbitreka magnetycznego będzie ono wolniejsze niż w przypadku mechanicznego (w tym drugim regularnych wymian może wymagać pasek klinowy).

 

  • orbitrek elektromagnetyczny —to przyrząd sportowy najbardziej zaawansowany w swojej kategorii. Działa na zasadzie oporu elektromagnetycznego, który jest regulowany przez panel komputera. Warto zwrócić uwagę na cichą pracę, która nie powoduje dyskomfortu innych domowników. Ten sprzęt polecany jest również dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy chcą odbyć trening o większej intensywności.

Zanim wybierzesz konkretny orbitrek określ przede wszystkim w jakim celu potrzebujesz tego urządzenia i jaki budżet jesteś w stanie przeznaczyć na ten zakup. Następnie zdefiniuj swoje oczekiwania względem kultury pracy oraz wyglądu zewnętrznego (design jest ważny zwłaszcza, gdy orbitrek znajduje się w salonie czy gabinecie).

 

Dlaczego warto posiadać własny orbitrek?

Bez względu na to, czy wybierzesz orbitrek magnetyczny czy orbitrek elektromagnetyczny, kupując ten przyrząd sportowy zyskasz prywatną strefę rekreacji. To szczególnie ważne dla osób, które nie chcą tracić czasu na dojazd na siłownię. Zdecydowanie lepiej wykonać w tym czasie trening w zaciszu własnego domu.

Oszczędność czasu to pierwsza, a w dzisiejszych czasach chyba najbardziej znacząca zaleta posiadania własnego orbitreka. Do listy korzyści warto także dopisać:

  • oszczędność pieniędzy — zakup orbitreka wiąże się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. Modele bardziej zaawansowane i wyposażone w funkcje elektroniczne kosztują nawet kilka- lub kilkanaście tysięcy złotych. Oczywiście do użytku domowego w zupełności wystarczy sprzęt z średniej półki — gdybyś zechciał zwiększyć intensywność treningów w każdej chwili wymienisz go na lepszy model (np. orbitrek magnetyczny na orbitrek elektromagnetyczny). Porównując cenę orbitreka do wartości np. rocznego kuponu na siłowni, okazuje się, że już po kilku miesiącach odnotujesz zwrot swojej inwestycji.
  • prywatność — tym, co powoduje największy dyskomfort na siłowni jest przede wszystkim tłok. Dla wielu osób ćwiczenie w towarzystwie obcych osób wiąże się z tremą, a nawet stresem. Zapomnij o oczekiwaniu na sprzęt i kompleksach, trening w domu pozwoli Ci czerpać prawdziwą przyjemność z ćwiczeń.
  • możliwość zaplanowania i wykonania planu treningowego bez ryzyka, że nie dotrzesz na siłownię.
  • zadowalające efekty — orbitrek w naturalny sposób pomaga w pracy nad sylwetką i ogólną kondycją organizmu. Stanowi także doskonałe przygotowanie do większej aktywności fizycznej, jak np. przebiegnięcie maratonu.