Od wielu lat zapracowani ludzie oraz sportowcy często sięgają po napoje energetyczne. Podobnie jak kawa, zawierają one w sobie kofeinę, która wykazuje równie wiele dobrych co negatywnych skutków. Poza przypływem energii nienaturalnie zwiększa się ciśnienie krwi oraz potliwość. Badania wykazały, iż częste spożywanie kofeiny obciąża funkcjonowanie układu krwionośnego oraz zakwasza organizm. Aby odpowiednio odżywić ciało, należy zaopatrzyć się w mieszankę wody oraz cennych substancji mineralnych.
Napoje izotoniczne dostarczają cenne związki i minerały w odpowiednich proporcjach, dzięki czemu wraz z wodą skuteczniej się wchłaniają i odżywiają organizm za pośrednictwem układu krwionośnego. Szczególne odżywienie tkanek jest niezwykle potrzebne w trakcie uprawiania sportu lub innej aktywności. Zawarte w napojach izotonicznych elektrolity oraz dodatki pozwolą na zachowanie energii i chęci do kontynuowania wysiłku. Co zawierają w sobie izotoniki i dlaczego są lepsze od pozostałych źródeł energii w płynie?
Napoje izotoniczne – zdrowe czy nie?
W odróżnieniu od źródeł kofeiny napoje tego typu nie wpływają negatywnie na pracę serca i nie powodują żadnych efektów ubocznych. Wiele z nich oferuje zbalansowaną ilość cukru w łatwoprzyswajalnej formie, który w umiarkowanych ilościach może wspomagać wysiłek i nie zakwasi organizmu.
Warto wspomnieć, iż izotoniki nie są nasycane dwutlenkiem węgla, dlatego nie powodują wzdęć i uczucia przepełnienia. Płyny izotoniczne pozwalają przywrócić równowagę wodną i elektrolitową, a także zawierają wiele cennych minerałów i witamin. Choć napoje energetyczne mają w swym składzie witaminy, są to zazwyczaj niewielkie dawki i niekoniecznie dobrze dobrane mieszanki.
Kiedy warto sięgnąć po izotoniki?
Płyny tego typu są w szczególności polecane sportowcom oraz osobom uprawiającym turystykę górską. Pomogą organizmowi utrzymać homeostazę także w trakcie długiego dnia w pracy lub przemęczającej podróży. Często pomijany jest fakt, iż powinny sięgnąć po nie osoby z zatruciami pokarmowymi, które wydalają wiele wody i substancji mineralnych w trakcie biegunki. Napoje izotoniczne dostarczają do organizmu także potas i magnez.
Są to główne pierwiastki zapewniające prawidłową pracę włókien mięśniowych oraz neuronów. W trakcie intensywnego wysiłku są w szybkim tempie wydalane z potem. Izotoniki dobrych marek dostarczają do organizmu w prawidłowych proporcjach minerały, witaminy, a także sól oraz cukier. Napoje nadmiernie słodkie lub zawierające sztuczne substancje słodzące powinny być omijane przez osoby dbające o swoje zdrowie.
Najważniejsze zalety i wady napojów izotonicznych
Napoje izotoniczne to środki specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Warto je pić wyłącznie w momentach podwyższonego zapotrzebowania na substancje odżywcze. Choć nie wywołują niemal żadnych efektów niepożądanych, nie należy podawać ich dzieciom. Zawarte w większości produktów tego typu kolorowe barwniki mogą powodować zaburzenia koncentracji i nadpobudliwość u młodych osób.
Także ze względu na własne zdrowie powinniśmy unikać nienaturalnych kolorów i kupować warianty barwione karotenami (pomarańczowe) lub związkami chlorofilu (zielone). Izotoniki poza tym nie niosą za sobą żadnych niebezpieczeństw i nie wymagają ostrożności w stosowaniu jak napoje energetyczne. Warto jednak wybierać sprawdzone marki i zaglądać do składu produktu, by odróżnić wartościowe napoje od zwyczajnych pustych kalorii w płynie.
Czego przede wszystkim szukać w składzie napojów izotonicznych
Najcenniejsze substancje to przede wszystkim minerały, takie jak: magnez, potas, mangan, selen, żelazo oraz fosfor. Im wyższa zawartość tych pierwiastków w płynie, tym większą wartość odżywczą wykazuje. Poza tym skład powinien być bogaty w witaminy, a przede wszystkim te z grupy B, ponieważ ułatwiają absorbowanie substancji odżywczych.
Z zasady wybierajmy produkty o najniższej zawartości cukru oraz te jak najmniej zabarwione. Niepożądanym składnikiem jest także kofeina, aczkolwiek niewielka ilość ekstraktu z guarany i żeń-szenia może okazać się dobrym zastrzykiem energii.