Dlaczego utrzymanie prawidłowej i stałej masy ciała jest ważne dla zdrowia? Co to jest BMI? Jak zachować optymalną wagę?
Unikanie gwałtownych i drastycznych wahań masy ciała, prawidłowo zbilansowana dieta oraz systematyczna aktywność fizyczna, pozwalają cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem przez całe życie. Optymalna waga to taka, która pozwala na efektywne i nieograniczone funkcjonowanie, dzięki czemu cały organizm pracuje sprawnie, kości i stawy nie są narażone na nadmierne obciążenia, a narządy wewnętrzne na otłuszczenie czy niedostateczną podaż składników odżywczych.
Body Mass Index (BMI) – co to jest i do czego służy?
BMI to wskaźnik masy ciała, za pomocą którego można określić jej średnią i najbardziej optymalną wartość w stosunku do wzrostu. Bardzo pomocny w tego rodzaju obliczeniach będzie internetowy kalkulator BMI. To świetne narzędzie do monitorowania swojej wagi, co może być bardzo pomocne np. w planowaniu ciąży. Kalkulator zawiera opisy poszczególnych przedziałów, dokładnie wskazuje, czy dana waga znajduje się w normie, przestrzega i zaleca powzięcie środków zaradczych, gdy wskaźnik przesuwa się za bardzo w dół (wychudzenie – niedowaga) lub w górę (nadwaga – otyłość).
Ważne jest, by stosować inne kalkulatory BMI dla nastolatków, dzieci czy kobiet w ciąży. Typ sylwetki również ma wpływ na wartość wskaźnika. Osoba, która regularnie uprawia sport ma większą masę mięśniową, przez co waga jej ciała może się nieznacznie zwiększać. Ważnym parametrem jest też gęstość kości. Zdarza się, że osoby szczupłe mogą ważyć więcej tylko dlatego, że gęstość ich kości jest bardzo wysoka.
Stała masa ciała – dlaczego jest ważna?
Osiągnięcie i przede wszystkim utrzymanie prawidłowej i optymalnej masy ciała jest szczególnie ważne w okresie dorastania. Dzieci i nastolatki, które cierpią z powodu nadwagi czy otyłości są narażone na borykanie się z problemem zbędnych kilogramów do końca życia. Dlatego tak istotne jest, by już w młodym wieku kontrolować masę ciała i nie dopuszczać do znacznych odchyleń w żadną stronę. Nadwaga wpływa nie tylko bardzo niekorzystnie na samopoczucie czy samoocenę młodego człowieka, ale również stanowi poważne obciążenie dla rozwijającego się organizmu. Niedowaga z kolei może powodować opóźnienia, upośledzenia różnych funkcji – w tym również poznawczych i społecznych.
Dorośli, którzy często gwałtownie chudną oraz tyją, narażają swój organizm na mogące przynosić bardzo negatywne, a nawet zagrażające życiu konsekwencje. Wynikające ze zmiany objętości ciała napięcia skóry często przyczyniają się do występowania rozstępów i cellulitu, zachwiana równowaga wodno-lipidowa wynikająca ze zmiennej podaży substancji odżywczych negatywnie wpływa na układ krwionośny oraz nerwowy. Ustalenie zbilansowanej diety, wprowadzenie reżimu regularnie spożywanych posiłków i systematyczna aktywność fizyczna pomagają utrzymać wskaźnik BMI na zadowalającym i przede wszystkim zdrowym poziomie.
Zarówno zbyt niska, jak i za wysoka masa ciała są niekorzystne dla zdrowia. Wahania masy ciała są szczególnie niekorzystne dla dzieci, kobiet w ciąży oraz kobiet starających się o dziecko. Otyłość, nadwaga oraz niedowaga czy wychudzenie bardzo osłabiają układ odpornościowy i zaburzają pracę całego organizmu.