Gdy boli i kłuje. Jak zapobiegać popularnym dolegliwościom wątroby?
Nasze zwyczaje żywieniowe prędzej czy później zawsze odbijają się na zdrowiu – czasem niezbyt dotkliwie. Jednak okresowe niewielkie dolegliwości mogą być znakiem tego, że jesteśmy na najprostszej drodze do poważnej choroby.
Choroby wątroby zazwyczaj nie budzą niepokoju – choćby dlatego, że pokutuje bardzo szkodliwy mit o tym, że nie powodują one dolegliwości bólowych. Mit wynika jednak z faktu – wątroba faktycznie nie jest unerwiona czuciowo, zatem sama w sobie nie powoduje bólu. Jednak nieprawidłowo pracująca wątroba ulega powiększeniu i wtedy uciska na otrzewną – to już powoduje zdecydowany dyskomfort w prawym boku, często jednak nie kojarzy się z czymś takim, jak choroba wątroby. Jak boli wątroba? Tępo, czasem kłująco i przede wszystkim męcząco. To nie jest typowy ból gastryczny, to nieprzyjemny ucisk, który nie chce przejść nawet po środkach rozkurczowych czy wspomagających trawienie.
Popularne choroby wątroby trudno rozpoznać po rodzaju bólu – zazwyczaj jest on podobny, warto zatem przyjrzeć się specyfice tych chorób, dodatkowym objawom, a w szczególności najczęstszym przyczynom takich chorób. Gdy pojawia się ból wątroby objawy innego typu także dają znać o problemie z funkcjonowaniem tego organu. Wtedy czas już na leczenie.
Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć
Leczenie i zapobieganie chorobom wątroby zazwyczaj polega na podawaniu tego samego preparatu – oczywiście mowa tu o mało zaawansowanych schorzeniach. Pierwsze fazy tych chorób można bowiem zwalczyć samodzielnie, kolejne wymagają już nie tylko interwencji gastrologa, ale bywa, że i chirurga. Warto zatem bacznie obserwować swój organizm, zwłaszcza gdy mamy słabość do tłustych potraw i alkoholu. Ten ostatni przyjmowany nawet w małych dawkach, ale regularnie, bardzo osłabia funkcjonowanie wątroby. Duże ilości alkoholu spożywane w krótkim czasie czynią już prawdziwe spustoszenie. Przed imprezami karnawałowymi, świątecznymi czy imieninowymi obiadami i kolacjami, warto zaopatrzyć się w pomoc dla wątroby – na przykład preparat Essentiale Forte. Pomaga on wątrobie nie tylko w szybkiej regeneracji, ale także zwalcza to, co zazwyczaj najbardziej dotkliwe – bol wynikający z ucisku wątroby na otrzewną.
Gdy wątroba potrzebuje pomocy
Jeśli mamy podejrzenia, że nie jesteśmy zbyt łaskawi dla swojej wątroby, warto lepiej się jej przyjrzeć. W tym celu może przydać się odpowiednio opracowany kwestionariusz związany z objawami chorób wątroby – essentiale.pl/kwestionariusz-dotyczacy-objawow-ze-strony-watroby.htm.
Wątroba jest naprawdę niezwykle ważna, choć często o niej zapominamy. Neutralizuje toksyny, w tym alkohol i niektóre leki. Przekształca też toksyczny amoniak w mocznik. Co niezwykle istotne – pomaga kontrolować poziom glukozy we krwi. Wszystkie te zadania zdają się mało istotne, a trzymają nas nie tylko w zdrowiu, ale także po prostu przy życiu. Choroby wątroby upośledzają jej zdolność do radzenia sobie ze wszystkimi zadaniami – a to już może uruchomić lawinę katastrof zdrowotnych.