Strefa mężczyzn, czyli jakie zabiegi najchętniej wybierają panowie?
Panowie coraz chętniej i odważniej pochodzą do tematu pielęgnacji ciała, dlatego też bez oporów korzystają z rozwiązań proponowanych przez wyspecjalizowane kliniki medyczne. O tym, jakie zabiegi wykonują najczęściej, z jakich metod korzystają i co im doskwiera najbardziej, zapytaliśmy specjalistów z Horizon Medical Center.
Leczenie łysienia
Wypadające lub rzadkie włosy to przypadłość, która spotyka wielu mężczyzn, nawet w młodości. Powodów jest wiele – nieodpowiednia dieta, stres, zaburzenia hormonalne lub po prostu starzenie się organizmu. Kiedy problem dopiero zaczyna się pojawiać, możemy zahamować ten proces. Zabiegiem poprawiającym kondycję włosów jest mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, które pochodzi z własnej krwi pacjenta. Taki koncentrat z osocza bogaty jest w czynniki wzrostu, które aktywują procesy regeneracji. Zabieg ten wykonuje się na owłosionej skórze głowy za pomocą klasycznej mezoterapii lub urządzeniem do mikronakłuwania Dermapen. Proces wypadania zostaje zatrzymany, a z czasem pobudzone zostają nieaktywne cebulki do produkcji włosów. Zabieg stosowany systematycznie lub w serii przynosi najlepsze rezultaty.
Kiedy problem jest bardziej zaawansowany, w przypadku postępującego przerzedzenia i wypadania włosów oraz łysienia pourazowego, warto rozważyć przeszczep włosów metodą SAFER. W metodzie tej nie wycina się paska skóry z włosami oraz nie powstają blizny, jak w tradycyjnym przeszczepie. Zabieg polega na precyzyjnym pobraniu pojedynczych mieszków włosowych przy pomocy podciśnienia, a następnie delikatnym „wstrzeliwaniu” ich w skórę – tłumaczy lek. med. Oliwia Janiczek. Technika ta pozwala przenieść włosy bez ryzyka odrzucenia przeszczepu. Włosy zostają zagęszczone, a na skórze głowy nie pojawiają się żadne blizny.
Ginekomastia
To przypadłość, która wbrew pozorom dotyczy wielu mężczyzn. Występuje kiedy mamy do czynienia z przerostem gruczołów piersiowych. Dla niektórych panów jest to tylko defekt kosmetyczny, a dla innych poważny problem, marzą bowiem o płaskim torsie. Rozwiązaniem w tych przypadkach jest zabieg ginekomastii. W zależności od przyczyny powiększania gruczołu – czy jest to przerost mięśnia, czy też tkanki tłuszczowej – wykonujemy go różną technologią, za pomocą liposukcji wodnej systemem Body Jet bądź resekcji gruczołu piersiowego – mówi lek. med. Krzysztof Szymański, chirurg plastyk.
Modelowanie ciała
Kiedy nadmiar tkanki tłuszczowej nie znika pomimo diety i ćwiczeń, warto zdecydować się na zabieg chirurgiczny, który daje możliwość modelowania określonych partii ciała. U mężczyzn do najchętniej modelowanych okolic należą: brzuch, podbródek, uda, obszar pleców nad pośladkami, biodra i klatka piersiowa. W problemie takich lokalnych otłuszczeń doskonale sprawdzi się liposukcja systemem Body Jet. To najbardziej nowoczesna i doprowadzona do perfekcji metoda usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej wykorzystująca łagodnie działający strumień wody, który zapewnia usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej tak, by maksymalnie ochronić delikatne naczynia krwionośne, nerwy, a także samą skórę. Metoda ta, w odróżnieniu od tradycyjnej liposukcji, bardzo zmniejszyła urazowość operacji – pozwala to na usunięcie znacznie większych ilości tkanki tłuszczowej oraz szybszy powrót do codziennych aktywności – kontynuuje lek. med. Szymański.
W ortopedii…
Urazy stawów mogą przytrafić się każdej osobie, jednakże te uprawiające aktywnie sport są na nie szczególnie narażone. Moim najczęstszym pacjentem jest 35-50-latek, uprawiający sport od kilku-kilkunastu miesięcy, skarżący się na dolegliwości bólowe kolan i ścięgien, najczęściej Achillesa. Uszkodzenia kolan dotyczą głównie chrząstki stawowej, łąkotek lub więzadeł; niestety czasem dotyczą wszystkich tych struktur jednocześnie. Znaczna większość uszkodzeń stawów kolanowych jest wskazaniem do leczenia operacyjnego. Standardem są zabiegi wykonywane artroskopowo, czyli metodami małoinwazyjnymi. W dużym skrócie można powiedzieć, że do stawu wprowadza się kamerę i narzędzia przy pomocy których można zbadać i naprawić uszkodzone struktury stawu – tłumaczy dr Andrzej Komor, specjalista ortopeda. Dużą zaletą operacji artroskopowych jest krótki czas hospitalizacji i szybsza rekonwalescencja. W leczeniu uszkodzeń struktur stawowych oraz ścięgien coraz chętniej wykorzystuje się również komórki macierzyste. Komórki te swoją nadzwyczajną rolę w leczeniu posiadają ze względu na specyficzne właściwości. Są one swego rodzaju materiałem wyjściowym lub zapasowym dla tkanek. Komórki macierzyste mają tendencję do różnicowania się w różne typy komórek, a odpowiednio pobudzone mogą namnażać się i przekształcać w te komórki, które zostały uszkodzone. To sprawia, że drzemie w nich ogromny potencjał regeneracyjny – kontynuuje dr Komor. Udaną terapię z wykorzystaniem komórek macierzystych gwarantuje odpowiednie ich pobranie i przygotowanie wartościowej zawiesiny. Dlatego na tego typu kuracje należy decydować się tylko w wyspecjalizowanych klinikach posiadających certyfikat Ministerstwa Zdrowia – dodaje.