Kuchnia japońska jest nie tylko bogata i różnorodna, ale też bazuje na świeżych produktach i niewielkiej ilości przypraw. Większość Polaków kojarzy ją przede wszystkim z częstym użyciem surowych ryb i owoców morza oraz niską kalorycznością. I trudno się z tym nie zgodzić. Od dłuższego czasu chcesz spróbować w kuchni czegoś nowego? Zależy Ci na daniach prostych, ale bogatych w składniki odżywcze i witaminy? A może po prostu lubisz dania orientalne? W takim razie konieczne przeczytaj poniższy tekst! Przedstawiamy w nim przepisy na najmodniejsze dania kuchni japońskiej.
Okonomiyaki
Okonomiyaki to nic innego jak wytrawny naleśnik do przygotowania którego potrzebujesz 1,5 szklanki mąki pszennej, ¾ szklanki wody, czerwoną cebulę, czerwoną paprykę, szklankę poszatkowanej kapusty, 3 jajka, kilka cienkich plasterków wędliny (choć najlepszy byłby boczek), 3 łyżki ketchupu, 2 łyżki sosu sojowego, trochę cukru i kilka kropel soku z limonki. Ketchup, sos sojowy, cukier i sok z limonki podgrzej w jednym garnku, aż do uzyskania płynnej konsystencji (jeśli będzie za gęsty dodaj trochę zimnej wody). Następnie w miseczce zmiksuj wodę (możesz też użyć dashi – specjalnego bulionu, ale jest on trudno dostępny), mąkę, szczyptę soli i 1 jajko. Do ciasta dodaj poszatkowaną kapustę, paprykę pociętą w paski, oraz posiekaną dymkę. W międzyczasie rozgrzej patelnię. Wlej na nią połowę ciasta i ułóż na wierzchu wędlinę. Smaż 5 minut i tak samo postępuj z drugą połową. Okonomiyaki podawaj z jajkiem sadzonym i wcześniej przygotowanym sosem.
Sushi
Dla Ciebie kuchnia japońska to przede wszystkim ryby? W takim razie w Twoim menu nie może zabraknąć sushi. Chcesz, że Twoje sushi wyglądało jak to z http://www.sushi-tokyo.pl/nasza-oferta? W takim razie potrzebujesz wędzonego łososia (2-3 duże kawałki), octu ryżowego, cukru, ryżu, glonów nori, wasabi, świeżego ogórka, sosu sojowego, pomidorów i serka śmietankowego. Najpierw ugotuj ryż – pamiętaj, żeby go nie przegotować (musi być sypki). Potem skrop go sosem przygotowanym na bazie cukru, octu ryżowego i soli. W wolnej chwili pokrój łososia, awokado, ogórka, pomidory w cienkie paski i posmaruj glonu nori serkiem śmietankowym. Na tak przygotowanych glonach ułóż wystygnięty ryż, rybę i warzywa. Następnie mocno zwiń i ostrym nożem pokrój na mniejsze kawałki. Podawaj z sosem sojowym i wasabi.
Zupa miso
Lubisz od czasu do czasu zjeść zupę? Orientalne miso z pewnością przypadnie Ci do gustu! Przygotuj 500 ml wody (lub bulionu dashi), kapustę pak choy, 3-4 łyżki pasty miso, 1 opakowanie glonów nori, 100 g serka tofu oraz 3 cebule dymki. W garnku zagotuj wodę (bądź bulion) i dodaj pokrojone w plastry glony nori. Zagotowało się? Zmniejsz ogień i dodaj pastę miso – mieszaj aż całość pozbawiona będzie grudek. Następnie pokrój tofu, posiekaj dymkę i pak choy, a potem dodaj je do gotującej się wody. Jeśli lubisz, możesz do zupy dodać łyżkę sosu sojowego. Wywar gotuj na małym ogniu jeszcze przez 10 minut. Podawaj w małych miseczkach.