Ty też jesteś w błędzie? 6 popularnych mitów o zębach

31 sierpnia 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Wybraliśmy popularne mity dotyczące zębów, aby ustrzec Cię przed fałszywymi informacjami. Aby cieszyć się zdrowymi zębami, w odpowiedni sposób musisz o nie dbać. A niewiedza w tym przypadku jest szkodliwa. Jesteś gotowy/a na prawdę?

zzz

MIT nr 1: sok z cytryny wybiela zęby

Cytryna nie posiada właściwości wybielających zęby, a może im zaszkodzić – jest przecież kwasem. Rozmiękcza on i uszkadza mineralną warstwę zębów. Szkliwo staję się bardziej podatne na urazy mechaniczne, a także na próchnicę. Wcieranie w zęby i dziąsła soku z cytryny to szybka droga do posiadania nadwrażliwości zębów i zapalenia dziąseł. Jeśli zależy Ci na bielszym uśmiechu – skorzystaj z profesjonalnych metod wybielania w gabinecie dentystycznym. Tylko taki sposób wybielania daje gwarancję bezpieczeństwa. Cytryną rozjaśnić możesz herbatę, ale nie zęby.

MIT nr 2: cola to największy wróg zębów

To nieprawda, gdyż nie tylko cola jest nieprzyjacielem naszych zębów. Wszystkie napoje zawierające kwasy, czyli także soki owocowe, mogą przyczyniać się do kwasowej erozji szkliwa. Z upływem czasu jej efekty stopniowo się pogłębiają, a zęby stają się wrażliwe z powodu zaniku ochronnej warstwy szkliwa i odsłonięciu znajdującej się pod spodem zębiny. Nie zaleca się mycia zębów zaraz po wypiciu takich napojów, gdyż kwas jest w ten sposób rozprowadzany po całej jamie ustnej i wcierany w zęby. Po wypiciu takich napojów usta przepłukaj wodą, a za mycie zębów zabierz się po ok. 30 minutach.

MIT nr 3: próchnica jest zawsze widoczna

Jeśli próchnica jest widoczna, mamy do czynienia z jej zaawansowanym stadium. W początkowych etapach rozwija się zazwyczaj w trudnodostępnych dla oka i szczoteczki miejscach, zmierzając w głąb zęba. Może rozwijać się pod powierzchnią szkliwa zęba, więc wykryć ją jest w stanie jedynie zdjęcie rentgenowskie. Dlatego tak ważne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym – umożliwiają wczesne wykrycie i wyleczenie próchnicy. Pamiętaj także, że próchnica to choroba zakaźna. Nie trudno przenieść ją podczas pocałunków czy jedzenia wspólnymi sztućcami. Lecząc próchnicę, dbasz o swoich bliskich.

MIT nr 4: Jeśli czasem nie umyję zębów rano lub wieczorem to nic się nie stanie

Niestety nawet okazjonalne opuszczanie mycia zębów wpływa na nie niekorzystnie. Na nieoczyszczonych zębach znajduje się płytka nazębna, złożona z resztek pokarmów, bakterii i śliny. Pochodzące z niej kwasy uszkadzają i osłabiają szkliwo zębów. Po upływie 12 godzin taka płytka nazębna twardnieje i usunięcie jej za pomocą szczoteczki do zębów staje się niemożliwe. Stopniowo przekształca się w kamień nazębny, a ten uszkadza przyzębie i przyczynia się do próchnicy. Przypomnij sobie o tym, kiedy następnym razem nie będzie Ci się chciało umyć zębów.

MIT nr 5: dezynfekująca funkcja alkoholu ma dobry wpływ na zęby                                                                                                                   

Do dezynfekcji jamy ustnej lepiej używać specjalnie do tego przeznaczonych preparatów, gdyż alkohol negatywnie oddziałuje na zęby. Po jego wypiciu zmniejsza się wydzielanie śliny, a to stwarza dobre warunki do rozwoju bakterii. Te alkohole, które mają kwaśny odczyn (wina) uszkadzają szkliwo, a te słodkie (likiery) sprzyjają tworzeniu się płytki nazębnej. Natomiast silne alkohole (wódka, spirytus) mogą powodować mechaniczne podrażnienia śluzówki, które skutkują nadżerkami, przekrwieniami i stanem zapalnym. Nic przyjemnego, prawda?

MIT nr 6: w ciąży nie można leczyć zębów

Prawdą jest to, że podczas ciąży większość zabiegów stomatologicznych nie jest zabroniona. Ciężarna może bez obaw oczyścić ubytki, wypełnić je, stosować nieobkurczające naczyń krwionośnych znieczulenie miejscowe. Skomplikowane staje się natomiast leczenie kanałowe, gdyż wymaga wykonania zdjęcia rentgenowskiego zęba, którego zazwyczaj nie poleca się kobietom w ciąży. Nieleczone podczas ciąży zęby i zaniedbywanie higieny jamy ustnej mogą mieć wpływ na jej przebieg. Pamiętaj więc, że jeśli pojawią się jakieś problemy   z zębami – odwiedź dentystę koniecznie!

Artykuł został przygotowany przez Centrum Stomatologiczne ALBUSDENT, ul. Balicka 73 Kraków.