Kiedy słońce staje się wrogiem

16 sierpnia 2016, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Każdego roku tłumy ludzi korzystają z uroków malowniczego lata, opalając się na plażach czy w ogródkach. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne nie jest jednak sprzymierzeńcem naszej skóry. Kiedy słońce staje się wrogiem?

457

Słońce – wróg czy przyjaciel?

Wiele mówi się na temat dobroczynnego działania słońca. Odpowiednia dawka promieni słonecznych jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ umożliwia naturalny proces wytwarzania witaminy D. Przyczynia się do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Dodatkowo słońce pozytywnie wpływa na ludzki nastrój, dlatego zdecydowanie lepiej czujemy się w porze letniej niż jesienno-zimowej. Ale słońce bywa zdradliwe, przeistaczając się z naszego przyjaciela we wroga. Grunt, by korzystać ze słońca rozsądnie i rozważnie, mając na uwadze zagrożenia, jakie niesie ze sobą nadmierna ekspozycja.

Kiedy słońce staje się wrogiem

W okresie letnim powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na temat opalania i ochrony skóry. Powierzchnia naszego ciała stanowi barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Należy do nich także promieniowanie UV. Nadmierne promieniowanie słoneczne nie służy naszej skórze. Opalanie uruchamia mechanizmy obronne skóry, stąd jej zmiana koloru, który powszechnie jest uważany za atrakcyjny. Opalone ciało jest efektem uszkodzenia komórek skóry. Komórki w takim stanie mogą mutować, prowadząc do przebarwień i rozwoju wielu chorób skórnych. Słońce staje się dla nas wrogiem, kiedy korzystamy z niego w zdecydowanie większych ilościach, niż jest to zalecane. Długie godziny spędzone na plaży mogą nas słono kosztować. Im więcej czasu spędzamy na słońcu, tym bardziej jesteśmy narażeni na rozwój groźnych nowotworów takich jak czerniak. Każde opalanie osłabia ochronę naszej skóry, więc lepiej zastanowić się, czy godziny ekspozycji na słońce są warte zdrowia.

Czerniak i inne zagrożenia skóry

Rak skóry to najgorszy scenariusz, którym może zakończyć się nadmierna ekspozycja ciała na słońce. Nowotwór tego typu na początku nie daje żadnych objawów w formie bólu. Zmiany dotyczą przebarwień skóry. Na ciele możemy zaobserwować niepokojące plamki, przypominające pieprzyki czy znamiona. Te, które pojawiły się nagle, powinny wzbudzić nasze zainteresowanie. Wizyta u dermatologa rozwieje wątpliwości dotyczące postaci danej zmiany skórnej i ogólnego stanu skóry. Innym zagrożeniem słonecznym są wszelkiego rodzaju uczulenia. Alergia na słońce może pojawić się u każdego. Szczególnie narażone są osoby udające się do krajów egzotycznych, gdzie promieniowanie jest silniejsze. Reakcje alergiczne wywołane przez słońce przypominają poparzenie słoneczne. Na powierzchni skóry może pojawić się wysypka, rumień czy świąd. Wtedy należy zrezygnować z opalania i w razie potrzeby udać się do alergologa.

Ochrona przeciwsłoneczna

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważna jest prawidłowa ochrona skóry. Opalanie bez wcześniejszej aplikacji kosmetyków zawierających filtry ochronne to prawdziwa zbrodnia na własnej skórze. Produkty przeciwsłoneczne mają za zadanie chronić naszą skórę przed skutkami nadmiernego promieniowania słonecznego. Osoby z jasną karnacją czy ze skórą skłonną do alergii powinny stosować kosmetyki z wysokim filtrem ochronnym. Aplikację należy powtarzać po każdej kąpieli w morzu oraz co kilka godzin, nawet jeśli nie korzystamy z uroków wody. Lekarze przestrzegają także przed przebywaniem na słońcu w godzinach największego promieniowania, czyli między godziną 10 a 15. Wtedy warto zostać w cieniu, nie narażając swojej skóry na poważne i trwałe zniszczenia.

Więcej informacji na temat zagrożeń dotyczących skóry, znajdziecie na portalu Mojealergie.pl



FORUM - bieżące dyskusje

Naturalne kosmetyki
Sama robię kremy, ale to wymaga wysokiej higieny, bo inaczej krem się...
Typy mężczyzn
Maminsynki wychowane przez samotne matki. Tragedia... oni nie są zdolni do żadnego związku...
Jak można zostać dietetykiem
Kurs dietetyki też jest ok, jeśli ktoś się sam dokształca i interesuje swoją dziedziną.
leczenie niepłodnosci
Moim zdaniem leczenie nepłodności ma sens do 30. roku życia. Potem wzrasta znacznie ryzyko...