Segregowanie śmieci nie jest trudne ani męczące. Wystarczy jedynie poznać kilka podstawowych zasad, które znacząco ułatwią nam selekcjonowanie odpadów w domu. Podziękuje nam za to nie tylko środowisko naturalne, ale też polski przemysł. Na co dzień masowo wyrzucamy ogromną ilość rzeczy, która może zostać wykorzystana ponownie: plastikowe opakowania, butelki, puszki, pojemniki szklane… wszystko to jest źródłem ogromnej ilości cennych surowców. Przekonali się o tym na przykład Niemcy, którzy z przetwórstwa odpadami stworzyli znaczącą gałąź gospodarki. Powinien być to dla nas jasny znak, że podążanie w podobnym kierunku jest po prostu opłacalne.
W jaki sposób segregować odpady? Jakie śmieci powinny trafiać do pojemnika określonego koloru? Poniżej podpowiadamy, jakie są ogólne zasady dotyczące segregowania odpadów.
Przemysł zorganizowany wokół recyklingu nie ma szans rozwinąć się bez odpowiedniego poziomu świadomości społecznej odnośnie tego, czym właściwie jest odzyskiwanie odpadów, czemu służy selekcjonowanie śmieci w przydomowych koszach na śmieci oraz co my z tego właściwie mamy?
Czy segregowanie odpadów ma sens?
Recykling odpadów doprowadza do zmniejszenia ilości energii potrzebnej do produkcji. Pozwala zmniejszyć ilość odpadów trafiających do spalarni, które znacząco zanieczyszczają atmosferę. Przyczynia się do podniesienia jakości wód powierzchniowych i głębinowych. W konsekwencji może doprowadzać do obniżenia cen za niektóre towary i usługi. Napędza gospodarkę i daje prace ludziom.
Segregację śmieci w domu można rozpocząć od podziału odpadów na dwie kategorie: nadające się do recyklingu i nienadające się do recyklingu. Na zdjęciu: zielony pojemnik na śmieci nienadające się do recyklingu i oddzielnie: śmieci segregowane.
Od czego zacząć segregowanie odpadów?
Aby dołożyć swoją cegiełkę do tego procesu, niekoniecznie trzeba segregować śmieci do pięciu oddzielnych pojemników (szkło/plastik/papier/metal/zmieszane). Na początek wystarczy ustawić w domu dwa pojemniki: jeden na śmieci poddające się recyklingowi zmieszane (czyli do jednego pojemnika wrzucamy odpady ze szkła, tworzyw sztucznych, metalu, papieru). Drugi pojemnik jest przeznaczony na pozostałe śmieci, które nie poddają się recyklingowi (czyli odpady organiczne, opakowania brudne, zatłuszczone lub będące zlepkiem niemożliwych do rozdzielenia materiałów). Jest to tak zwany system dwupojemnikowy, popularny w wielu rejonach Polski.
Dwupojemnikowy system segregowania odpadów
Wbrew powszechnym opiniom, system dwupojemnikowy ma sens. Odpady zmieszane, które uznaliśmy jako te, które nadają się do ponownego recyklingu, trafiają do sortowni, gdzie zostają posegregowane ręcznie. Następnie przekazuje się je do dalszej obróbki, której końcowym efektem będzie uzyskanie nowych towarów. Najważniejsze w tym sposobie segregowania odpadów jest prawidłowe rozpoznanie przedmiotów, które nadają się do recyklingu, a które nie. Bez obaw jednak: nawet jeśli do pojemnika na śmieci segregowane wrzucimy przedmiot nienadający się do recyklingu, zostanie on wychwycony w sortowni i odrzucony z dalszej drogi.
Domowa segregacja śmieci na dwa pojemniki znacząco przyspiesza cały proces recyklingu: jeśli śmieci są choć wstępnie posegregowane, potrzeba mniej czasu, mniej pracy ludzi w sortowniach i mniej energii do odzyskania surowców.
Dwupojemnikowy system segregowania śmieci jest dobrym pomysłem na wdrożenie się w pełną segregację.
Na zdjęciu: pojemniki do pełnej segregacji. Fot. Eco-Market.pl
Pełna segregacja śmieci
Jeśli jednak nie chcemy iść na skróty i podejmujemy decyzję, że będziemy dokonywać pełnej segregacji odpadów, wówczas należy przede wszystkim dowiedzieć się jak wygląda segregacja w naszym rejonie. Każda firma odbierająca śmieci ma indywidualne zasady dotyczące tego, co można wrzucać do określonych pojemników. Zasady te mogą być na początku nieco niejasne i skomplikowane, dlatego proponujemy oznaczyć domowe kosze do segregacji w jasny sposób.
Zwykle jednak wygląda to wszędzie dość podobnie. Do niebieskich pojemników wrzucamy papier pozbawiony jakichkolwiek elementów zbudowanych z innych niż ów papier materiałów. Dlatego jeśli chcemy cokolwiek wrzucić do niebieskiego pojemnika, upewnijmy się, że jest to papier bez metalowych zszywek, klejonych grzbietów, bez okładek powlekanych folią itp. Nie można też wrzucać do takich pojemników worków po cemencie, tapet oraz zużytych pieluch lub podpasek.
Do żółtych pojemników natomiast wrzucamy przedmioty metalowe i plastikowe. Są to worki foliowe, puszki po konserwach i napojach, kapsle i nakrętki, a także złom i butelki po wodzie mineralnej. Tutaj też wrzucamy opakowania po sokach i napojach. Przed wyrzuceniem butelek, odkręćmy od nich nakrętki.
Każda gmina indywidualnie ustala zasady segregowania śmieci. Zwykle jednak wygląda to podobnie: do niebieskich pojemników wrzucamy papier, do żołtych tworzywa sztuczne i metal, do zielonych zaś: szkło. Na zdjęciu: osiedlowe pojemniki do segregacji (fot. Eco-Market.pl)
Oddzielnie należy traktować szkło (pojemniki zielone i białe). Pamiętajmy, że do recyklingu nadają się tylko odpady suche, szczególnie pozbawione plam z tłuszczu, a także odpady czyste. Do pojemników na szkło nie wrzucajmy słoików z resztkami dawnej zawartości. Trzeba je umyć tak, jakbyśmy czyścili naczynia po posiłkach, dodatkowo trzeba też usunąć z nich etykiety. Nakrętki od słoików nie nadają się do wrzucenia do pojemników niebieskich.