Kim jestem? Dlaczego tu jestem? Czy jesteśmy sami we wszechświecie? To właśnie pragnienie zdobycia wiedzy i poszerzenia granic swojego zrozumienia sprawiło, że najwięksi myśliciele w historii ludzkości dokonywali na przestrzeni wieków przełomowych odkryć. W nowym programie „Świat według Stephena Hawkinga”, National Geographic Channel i wybitny naukowiec, profesor Stephen Hawking udowadniają, że zwykli ludzie też potrafią analizować naukowe odkrycia, które zrewolucjonizowały świat nauki.
„Świat według Stephena Hawkinga”, premiery w każdy wtorek, od 17 maja, o godz. 22:00.
Gospodarzem i narratorem programu „Świat według Stephena Hawkinga” jest słynny fizyk teoretyk, profesor Stephen Hawking. W każdym z sześciu odcinków serii, grupa błyskotliwych ochotników wyłowionych z przysłowiowego tłumu, musi przyjąć sposób rozumowania wielkich naukowców.
„Czy trzeba być geniuszem, aby znaleźć odpowiedzi na ważne pytania? „Świat według Stephena Hawkinga” to projekt, który wpisuje się w moją misję przybliżania nauki wszystkim ludziom” – mówi prof. Stephen Hawking. „Nauka to zbiór przeplatających się ze sobą historii, które pomagają nam zrozumieć wszechświat. W naszym programie zastanawiamy się, czy zwykli ludzie potrafią rozumować jak najwięksi naukowcy. Jestem optymistą i wierzę, że tak jest.”
Program, w którym widzowie zobaczą skomplikowane eksperymenty i niezwykłe pokazy naukowe, odkrywa przed nimi tajemnice biologii ewolucyjnej, astrofizyki i mechaniki kwantowej. Nie zabraknie również ważnych pytań. Kim jesteśmy? Jak powstał wszechświat? Czy człowiek może podróżować w czasie? W każdym odcinku trójka zaproszonych gości o analitycznych umysłach musi wykorzystać swój intelekt, aby określić, jakie wielkie zagadki nauki, zostały rozwiązane na przestrzeni wieków przez najwybitniejszych naukowców w historii ludzkości. Program „Świat według Stephena Hawkinga” zabiera uczestników eksperymentów oraz widzów przed telewizorami w podróż w czasie
– przeniesiemy się do starożytnej Grecji, gdzie Eratostenes zmierzył obwód Ziemi oraz odwiedzimy czasy bardziej współczesne, gdy naukowcy, m.in. Edward Hubble, określili odległość dzielącą naszą planetę od galaktyk rozrzuconych po całym Wszechświecie.
O prof. Stephenie Hawkingu: Jest on angielskim fizykiem teoretycznym, kosmologiem, autorem książek popularnonaukowych oraz dyrektorem Centrum Kosmologii Teoretycznej na Uniwersytecie Cambridge. Jego dorobek naukowy obejmuje współpracę z Rogerem Penrose nad teorią osobliwości grawitacyjnych w kontekście ogólnej teorii względności oraz twierdzenie, że każda czarna dziura musi emitować promieniowanie, znane jako promieniowanie Hawkinga. Hawking był pierwszym naukowcem, który sformułował teorię kosmologii, u której podstaw leży ogólna teoria względności oraz mechanika kwantowa. Jest też zagorzałym zwolennikiem wieloświatowej interpretacji mechaniki kwantowej.
Stephen Hawking jest honorowym członkiem Royal Society of Arts, dożywotnim członkiem Papieskiej Akademii Nauk. Od prezydenta Obamy otrzymał Medal Wolności. Ogromną popularnością cieszą się jego publikacje popularnonaukowe, w których omawia swoje teorie oraz ogólne założenia kosmologii. Jego książka „Krótka historia czasu” utrzymywała się na liście bestsellerów brytyjskiego dziennika Sunday Times przez rekordowy okres 237 tygodni.