Ubezpieczenie zdrowotne w naszym kraju jest obowiązkowe. Ma to na celu zapewnienie każdej osobie teoretycznie bezpłatnego dostępu do służby zdrowia. “Teoretycznie”, bo z badań wynika, że przeciętny Polak czeka średnio 2,5 miesiąca na wizytę u lekarza. Średnio, bo o ile do internisty dostać się można z dnia na dzień, to do specjalistów kolejki są długie i zmuszają chorych do czekania nawet przez wiele miesięcy na upragnioną wizytę, która często przecież zaważa na dalszym zdrowiu i życiu.
Kto może zostać bez ubezpieczenia?
O ile mamy etat, nie musimy się martwić o opłacanie ubezpieczenia zdrowotnego, bo robi to za nas pracodawca. Prywatne ubezpieczenie może być dodatkową opcją, która zapewni nam dostęp do prywatnej służby zdrowia. Systemem niestety nie są objęte osoby, które pracują na umowę o dzieło, zajmują się domem i dziećmi czy korzystają z bezpłatnego urlopu. A i ci ubezpieczeni często muszą sięgać do własnej kieszeni, kiedy okazuje się, że wymagają wizyty u specjalisty czy nierefundowanego leczenia. Jeśli więc nie mamy ubezpieczenia w ZUS-ie, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo samodzielnie. I są do tego dwie drogi.
Ubezpieczenie w ZUS
Można zgłosić w ZUS-ie chęć dobrowolnego zawarcia ubezpieczenia zdrowotnego, które obejmować może także członków swojej rodziny. Umowa zawierana jest na nieokreślony czas i wymaga comiesięcznego odprowadzania składek. Koszt takiego ubezpieczenia zależy od tego, jak wysokie było średnie wynagrodzenie w kraju w poprzedzającym zawarcie ubezpieczenia kwartale. Obecnie będzie to ponad 300 zł. Wydatek ten można odliczyć od podatku, a umowę można zawrzeć w lokalnym oddziale ZUS-u. Warto jednak pamiętać, że to ubezpieczenie nie sprawi, że do lekarza będziemy czekali krócej. Ma ten plus, że przyjedzie po nas karetka, dostaniemy się do internisty, czy mamy możliwość przeprowadzenia badań albo konsultacji ze specjalistami, jednak trzeba odczekać w kolejce tyle samo, co inni ubezpieczeni w ZUS.
A może prywatny ubezpieczyciel?
Alternatywą może być prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Wykupienie prywatnej polisy w komercyjnym towarzystwie ubezpieczeniowym (ubezpieczenie zdrowotne, szpitalne, medyczne – nazwy są różne) jest niezwykle łatwe. Ubezpieczenie takie pokrywa koszty leczenia, konsultacji ze specjalistami, opłaca badania i hospitalizację w wybranych przychodniach i szpitalach medycznych. Taką polisę medyczną można wykupić indywidualnie, jak i rodzinnie.
Co ważne, klient może samodzielnie określić zakres takich świadczeń, okres jaki będzie obejmowała polisa, rodzaj pakietu czy przychodni. Bardziej elastyczny jest także koszt takiej polisy, bo ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego dla jednej osoby.
Zakres działania polisy
Wybierając ubezpieczenie zdrowotne warto jednak nie tylko kierować się ceną, ale dokładnie sprawdzić, co wchodzi w skład takiego pakietu. Różnią się one między sobą ilością dostępnych lekarzy czy placówek, które mają siedzibę w naszym miejscu zamieszkania. Te niższe mogą nie obejmować wizyt domowych czy leczenia nowotworów albo porodu w prywatnej placówce. Jednak szeroka gama propozycji oraz ceny takich ubezpieczeń często są bardziej ciekawe niż to, co oferuje nam państwowy system ubezpieczeń.