Zapomnij o bliźnie i ciesz się z bycia mamą!

15 lutego 2016, dodał: media
Artykuł zewnętrzny

Zapomnij o bliźnie i ciesz się z bycia mamąCesarskie cięcie to rozwiązanie które dotyczy obecnie ok. 40 % ciężarnych kobiet. Z reguły jest ono konieczne ze względu na zdrowie i życie dziecka oraz matki. Pozostałe przypadki to tzw. „cesarki na życzenie pacjentki”, które jednak często wynikają również z medycznych pobudek. Problem blizny po porodzie dotyczy zatem sporej liczby kobiet. Jednak taka blizna po cesarskim cięciu może stać się prawie niewidoczna. Aby tak się stało należy zadbać o jej odpowiednią pielęgnację. Jak to robić?

Słowo o ,,cesarce’’

Cesarskie cięcie to zabieg chirurgiczny. Operacja ta polega na rozcięciu powłok brzusznych
i wyjęciu dziecka bezpośrednio z macicy kobiety. Podczas zabiegu cesarskiego cięcia dochodzi do przerwania ciągłości powłok skórnych oraz warstw znajdującymi się pod nimi. Lekarz decyduje się na wykonanie jednego z dwóch rodzajów nacięć brzucha: poprzecznego (częściej stosowanego) bądź podłużnego.

Blizna po cesarskim cięciu – jak wygląda?

Podczas cesarskiego cięcia skóra na podbrzuszu zostaje rozcięta na długość 12–15 cm. W miejscu, które zostało poddane nacięciu powstaje rana, która stopniowo podlega procesowi gojenia się, a następnie zabliźniania. U pewnej grupy kobiet po jakimś czasie blizna po cesarskim cięciu staje się prawie niewidoczna, jednak nie zawsze tak się dzieje. U innych z kolei tworzy się tzw. blizna przerosła, która jest twarda i nieestetyczna.

Najważniejsze to… odpowiednia pielęgnacja

• Po porodzie rana zostaje opatrzona specjalnym opatrunkiem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, np. podczas kąpieli.

• Po zdjęciu opatrunku i szwów należy pamiętać o tym, aby rana nie uległa zabrudzeniu, a przez to, aby nie doszło do zakażenia.

• Ranę należy przemywać ciepłą wodą lub używać hipoalergicznego mydła.

• Ranę najlepiej osuszać ręcznikiem jednorazowym lub gazą.

• Zaleca się nosić bawełnianą bieliznę, aby zmniejszyć podrażnienie rany.

• Rana po cesarskim cięciu powinna się zagoić całkowicie po 4–6 tygodniach od porodu. Zaleca się stosowanie Contractubex® plastrów na noc o intensywnym działaniu, które ułatwią właściwe zabliźnienie się tkanek. Taką terapię pooperacyjną blizny można rozpocząć po początkowym etapie, po zdjęciu szwów gdy odpadnie strup i nie ma już wysięków.

Zapomnij o bliźnie i ciesz się z bycia mamą!

Plastry Contractubex® to skuteczne i wygodne rozwiązanie dla kobiet, których poród zakończył się cesarskim cięciem. Są to plastry na blizny o intensywnym działaniu, do stosowania na noc. To innowacyjny produkt o podwójnym mechanizmie działania, który zapewnia skuteczne leczenie świeżych blizn. W warstwie samoprzylepnej znajdują się wyciąg płynny z cebuli i alantoina. Alantoinę stosuje się przede wszystkim jako środek pobudzający ziarninowanie, czyli powstawanie nowej tkanki łącznej skóry, zawierającej bogatą sieć naczyń włosowatych oraz jako składnik przyspieszający gojenie. Natomiast wyciąg z cebuli hamuje wzrost komórki tkanki łącznej różnego pochodzenia, a w szczególności bliznowców – dzięki temu przeciwdziała niefizjologicznemu tworzeniu się blizny.
Stosowanie plastrów przez co najmniej 3 miesiące, zapobiega tworzeniu się wypukłych i przebarwionych blizn. Plaster chroni również wrażliwy obszar blizny i łagodzi swędzenie, pieczenie i uczucie napięcia, które często towarzyszą procesowi tworzenia blizn.

Contractubex plastry_m