Badania genetyczne – najnowsza broń w walce o zdrowie

11 stycznia 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Badania genetyczne współcześnie są coraz bardziej rozpowszechnione – do tego stopnia, że większość z nich wykonywać można bez wychodzenia z domu. Rozwój nauk związanych z genetyką i jej badaniem sprawił, że możemy dziś wykryć wiele schorzeń genetycznych jeszcze w momencie, gdy dziecko jest w okresie płodowym. To pozwala na szybką diagnostykę i odpowiednią reakcję na ewentualne schorzenia.

badania-genetyczne

Badania genetyczne dziś wykonuje się przede wszystkim w kierunku rozmaitych chorób, których przyczyną jest aberracja, tj. nieprawidłowości, którą zauważa się w budowie chromosomów. Poprzez badania genetyczne wykrywać można zarówno te wady i choroby, które są dziedziczne, jak i te, które powstają na skutek indywidualnej wady w kodzie genetycznym i nie podlegają procesowi dziedziczenia.

Co dają badania genetyczne?

Badania genetyczne dają bardzo wiele, zarówno w okresie ciąży, jak i potem, po narodzinach. Badania genetyczne wykonywane w ciąży zwane są po prostu prenatalnymi, a wykorzystanie metod nieinwazyjnych sprawia, że stają się one zupełnie bezpieczne dla dziecka. Pozwalają na wykrywanie podstawowych wad, takich jak zespół Downa, Edwardsa albo Patau.

Dodatkowo, badania genetyczne wykonuje się także u osób dorosłych albo po narodzinach dziecka. Pozwalają one na wykrywanie chorób oraz prawdopodobieństwa ich występowania. Dziś zbadać można m.in. skłonność do celiakii, choroby Alzhaimera, Wilsona, ale także dystrofii, czerniaka, jaskry, fenyloketonurii, porfirii czy łuszczycy.

Badania genetyczne w znaczący sposób wpływają na określenie płodności danej osoby, dlatego wykonywane są przy problemach z poczęciem. Dodatkowo, dziś można zamówić pakiet do wykonywania badań na potwierdzenie ojcostwa.

Gdzie i jak wykonywać badania?

Aby wykonywać badania genetyczne, należy zwrócić się do jednego z profesjonalnych, certyfikowanych ośrodków realizujących tego typu zlecenia. Zazwyczaj są to ośrodki bazujące na nowym sprzęcie oraz regularnie nadzorowane przez krajowe i międzynarodowe instytucje badań genetycznych.

Nie do każdego badania trzeba jednak zgłaszać się osobiście. Testy m.in. na wykrywanie niektórych chorób, ale również na potwierdzanie ojcostwa można wykonywać w domu, zamawiając specjalny zestaw próbek, które potem odsyła się do laboratorium. Wynik również przychodzi pocztą bądź kurierem. Badania wykonuje się najczęściej ze śliny, rzadziej z próbek krwi – czasem niezbędne jest oddanie jej w specjalnym punkcie laboratoryjnym.

Przeczytaj więcej o badaniach genetycznych na Zdrowegeny.pl