Katarzyna Droga: „Pokolenia. Powrót do domu”
To już druga część sagi tej autorki, opisująca dalsze losy jej rodziny. W położonym na Podlasiu Stokowie nad Narwią życie płynie swym torem, mimo zawirowań historii. Janka i Leszek cieszą się z narodzin długo wyczekiwanej córeczki – Kasi. To właśnie ona będzie autorką rodzinnej opowieści, obejmującej dzieje rodu Zajewiczów i Borengów. Autentyzm ich losów zadziwia i zachwyca, bo przecież to życie pisze najbardziej pasjonujące historie…
Katarzyna Droga ukazuje tu Polskę już nowocześniejszą, zmieniającą się pod wpływem rosnących ludzkich oczekiwań. Niezmienne jest tylko to, że pokolenia następują po sobie, nasuwając refleksję o kruchości ludzkiego istnienia i działań, które przecina śmierć. Historia i teraźniejszość, codzienność i wielka polityka splatają się ze sobą, dając dynamiczną fabułę i przez to bardzo ciekawą.
Dekada gierkowska jest tu ukazana z perspektywy zwykłych ludzi. Zdjęcia z rodzinnego albumu świetnie uzupełniają tę pasjonującą opowieść. Bohaterowie tej barwnej opowieści to ludzie z krwi i kości, dla których ta książka staje się pomnikiem zwyciężającym czas. Autorka świetnie wplata w tekst rodzinne historie, dając wyraz swemu sentymentowi i przywiązaniu do przeszłości, z której wyrosła. Wraca pamięcią do czasów, które ją ukształtowały, czego efektem jest ta pełna emocji książka. Nie brak w niej i radości, i dramatów, co daje obraz prawdziwego życia, pełnego intensywnych przeżyć i ciepłej, domowej atmosfery.
Już patrząc na okładkę, możemy odczytać zapowiedź jej treści. Kobieta trzymająca pieska, ukazująca się w oknie staje się symbolem domowego ogniska, którego strzeże bez względu na to, co przynosi życie. Jest jedną z tych pasjonujących kobiecych postaci, które sterują rodzinnym życiem, a ich losy pokazują, że czasy PRL-u wcale nie były takie szare i nijakie, a ogień namiętności i wówczas rozpalał kobiece serca. To właśnie dzięki nim otrzymujemy opowieść pełną romansów, plotek i burzliwych uczuć, której nie możecie przeoczyć w swoich planach czytelniczych na najbliższe miesiące!
Dziękujemy za udostępnienie egzemplarza do recenzji –
Redakcja