Zagraniczne nazwy kolorów dodają ubraniom szyku i wytworności. Nie zawsze jednak wiemy, co się pod nimi kryje. Kodyrabatowe.pl wyjaśniają, co znaczą i czym różnią się obcobrzmiące kolory jesiennej garderoby, które znajdujemy w opisach produktów w sklepach internetowych.
Francuska nazwa beige odnosiła się pierwotnie do surowej, niebarwionej wełny, z czasem zaczęła być stosowana jako określenie naturalnych, ciepłych odcieni brązu. Beż to kolor elegancji a beżowe elementy garderoby, takie jak trencz, kardigan czy szpilki, zalicza się do klasyki mody. Najmodniejszym beżowym strojem na jesień jest kamelowy płaszcz, warto również zwrócić uwagę na inne popularne odcienie: taupe czy tan. Ubrania w tym kolorze spotkasz w wielu jesiennych kolekcjach. Przed kupnem zajrzyj na kodyrabatowe.pl, gdzie znajdziesz aktualne kody ze zniżką do sklepów stacjonarnych i internetowych, m.in. do Zalando oraz Sinsey.
Camel
Nazwy camel powszechnie używa się dziś do określenia koloru ciepłego, złotego beżu, odpowiadającego barwie sierści wielbłąda. Początkowo jednak określenie camel coat oznaczało płaszcz szyty z wielbłądziej wełny. Wełna z tych zwierząt jest najcieplejszym rodzajem wełny, najdelikatniejsza i najbardziej pożądana to ta, tkana z sierści z podbrzusza zwierząt. W XIX wieku płaszcz z wełny wielbłąda był oznaką luksusu, w XX wieku stał się synonimem szyku i klasycznej elegancji. Chodziły w nim m.in. Marilyn Monroe, Jackie Kennedy, Grace Kelly. Z czasem określenie camel zaczęto stosować jako nazwę kolorów również innych ubrań.
Taupe
Taupe, zwany również kolorem beżowo-brązowym, jest połączeniem brązu i szarości. Nazwa barwy pochodzi od francuskiego taupe, oznaczającego kreta. Pierwotnie oddawała kolor sierści tego zwierzęcia, ale od lat 40-tych XX wieku znaczenie objęło szeroką gamę odcieni mieszczących się między brązem a szarością. To kolorystyczne rozwiązanie sprawdzi się u chłodnych typów urody, które nie przepadają za ciepłem beżu.
Tan
Tan to jasny, piaskowy odcień brązu, po angielsku to również określenie rodzaju opalenizny. Nazwa koloru pochodzi od kory dębowej stosowanej do garbowania skóry. Pierwsze zapisane użycie słowa tan na określenie koloru w języku angielskim datuje się na 1590 r. Od 2001 r. berety w kolorze tan noszą żołnierze 75. Pułku Rangersów armii amerykańskiej, jako symbol unikalnych zdolności.
Jak nosić?
Kolory takie jak camel, taupe czy tan dobrze łączyć z klasyką – bielą i czernią. Ciekawy look uzyska się mieszając beże z stonowaną zielenią czy bordo, jak również z jeansami.