Łupież. Przyczyny i leczenie

17 listopada 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

W tym artykule dowiesz się czym tak naprawdę jest łupież. Zobaczysz jakie są przyczyny jego powstawania oraz jak skutecznie zabrać się za jego leczenie.

lupiez-wlosy

Swędząca skóra głowy oraz nieestetyczny „biały proszek” tak dobrze widoczny na ciemnych ubraniach to największe problemy związane z łupieżem. Chociaż nie jest to dolegliwość mogąca mieć poważny wpływ na zdrowie, dla wielu osób problemy z łupieżem są sporym utrudnieniem. Dotyczy to w szczególności tych osób, dla których estetyczny i zadbany wygląd jest bardzo ważny.

Jakie są przyczyny łupieżu i jak można sobie z nim poradzić?

U wielu osób główną przyczyną łupieży jest zwiększona praca gruczołów łojowych. W takim przypadku skóra głowy pokrywa się grubszą warstwą łoju, czego najlepiej widocznym skutkiem jest łupież.

Są i tacy, u których przyczyną tego problemu są drobnoustroje, których występowanie na skórze jest normalne, jednak ich większa ilość może prowadzić właśnie do problemów z łupieżem. Czasami łupież to jeden z sygnałów alergii pokarmowej lub stosowanie nieodpowiednich szamponów.

Nadmiar lakieru do włosów czy niedokładne spłukiwanie włosów po ich umyciu również mogą być przyczynami tego zjawiska. Na łupież wpływać może również stres oraz zbyt intensywne pocenie się.

Czasami łupież może oznaczać inny problem, jak zapalenie skóry. W takiej sytuacji złuszczający się naskórek jest tłusty i ma żółtawą barwę. Jest to tzw. łupież pstry. Inną dolegliwością związaną z łupieżem może być także łuszczyca.

Czasem, aby pozbyć się łupieżu, wystarczy dokładniejsze spłukiwanie głowy oraz stosowanie odpowiednich szamponów przeciwłupieżowych. Gdy to nie pomoże, warto udać się do lekarza, który może zalecić inne środki i podjąć bardziej wymagające leczenie.

Szampony lecznicze oraz szczotki do włosów wykonane z naturalnych włókien również mogą się okazać ważnym elementem w walce z łupieżem. Pomocne mogą okazać się również drobne zmiany w codziennym menu.

Jeśli łupież jest zbyt dokuczliwym problemem, warto ograniczyć ilość spożywanego cukru oraz tłuszczu oraz zadbać o odpowiednią ilość witamin w codziennej diecie. Niektóre witaminy, jak biotyna i tiamina, przynoszą pozytywne rezultaty i ułatwiają pozbycie się łupieżu.

Niektóre zioła, jak np. tymianek, świetnie sprawdzają się jako główne składniki płynów do płukania włosów. Oprócz tymianku zalecany jest również olejek z drzewa herbacianego.