Prawidłowe przechowywanie żywności w lodówce – to łatwe!
W obecnych czasach nie ma kuchni, która nie posiadałaby lodówki. Fakt ten nie oznacza, że każdy wie jak prawidłowo przechowywać żywność, by ta była świeża i smaczna przez długi czas. Na co zatem warto zwrócić uwagę chcąc zapobiec rozmnażaniu się szkodliwych bakterii?
Różne produkty spożywcze wymagają rożnego sposób przechowywania. Wpływ na to ma nie tylko ich struktura lecz również czas, który produkty mogą spędzić poza lodówką, by nadal smakować dobrze. Wiele osób o tym nie wie, ale nie każde warzywo opłaca się do lodówki chować, ponieważ wraz ze zmianą temperatury na niższą, wpływa się na smak danego produktu. Zmiany te zawsze są zmianami na gorsze.
Jaka powinna być temperatura wewnątrz lodówki?
Oczywistym jest, że temperatura w lodówce będzie niższa niż temperatura panująca w kuchni. O ile? Zazwyczaj temperatura w lodówce jest o 4-5 stopni niższa. Podany poziom odnosi się do środkowej półki sprzętu, zatem w innych jej częściach, np. dolnej półce, może być ona jeszcze niższa. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne, gdyż pozwala na podział posiadanych produktów, według optymalnej dla nich temperatury.
Prawidłowe przechowywanie mięsa i ryb
By w pełni cieszyć się walorami smakowymi mięsa i ryb, należy o nie wcześniej odpowiednio zadbać. Obydwa rodzaje produktów należy przechowywać w lodówce, najlepiej w temperaturze 2 stopni Celsjusza. Nie jest to jednak temperatura narzucona odgórnie. Po prostu mięso i ryby lepiej znoszą niższe temperatury, które skutecznie zmniejszają możliwość powstania mikroorganizmów. Zatem uogólniając, obydwa produkty najlepiej trzymać w najchłodniejszej części posiadanego sprzętu. W przypadku mięsa i ryb, niezwykle przydatna może okazać się lodówka z zamrażalnikiem, ewentualnie tania zamrażarka. Nie tylko pozwoli to na dłuższe przechowywanie produktów, ale zagwarantuje też, że po rozmrożeniu będą one smaczne i zdrowe.
Jak prawidłowo przechowywać nabiał?
W przeciwieństwie do produktów mięsnych, nabiał lubuje się w wyższych temperaturach. Najlepiej zatem produkty mleczne układać na półce środkowej bądź górnej. Optymalna temperatura to około 5-7 stopni Celsjusza.
Czy istnieją jakieś inne, godne zapamiętania rzeczy? Tak! Przede wszystkim, nigdy nie należy chować ciepłej, a tym bardziej gorącej żywności do lodówki. Nie tylko nie wpływa to korzystnie na świeżo przygotowany posiłek, lecz może także uszkodzić lodówkę i pozostałe produkty w danej chwili się w niej znajdujące. Ponadto, wbrew obiegowej opinii, więcej nie zawsze znaczy lepiej. Za duża liczba produktów wewnątrz lodówki może skutecznie blokować cyrkulację powietrza, a to z kolei może wpłynąć negatywnie na jakość żywności.